calendarul tratamentelor

Creat de catel, Iunie 13, 2008, 11:37:14 PM

« precedentul - următorul »

catel

daca nu va ia prea mult timp, as dori sa stiu cand si cu ce tre sa fac tratamente la frumusetile astea? nu de alta dar banii investiti in ele sunt din banca si daca fac vreo prostie... inca ma tot gandesc daca sa le fac asigurare  ca ii cam scumpa. majoritatea firmelor imi cer 1500 de lei/an pt. o valoare de 10.000 lei (pavilion+albine).
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

bee_lover

pai de obicei se fac 3 tratamente la intervale de 7 zile toamna dupa ultima extractie si dupa ce s-au luat magazinele jos(in cazul stupilor verticali) si un tratament toamna tarziu in lipsa puietului si 2 benzi de mavrirol care unii le lasa peste iarna. Unii mai fac si primavara un tratament, inaintea aparitiei puietului.

POSTASUL

 2 benzi de mavrirol care unii le lasa peste iarna                                                                                           se mai pot pune acuma la fam. de albine benzile cu mavriol si daca da cate se pun la o fam ??? :thanks:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

pistol28

Citat din: catel din Iunie 13, 2008, 11:37:14 PM
daca nu va ia prea mult timp, as dori sa stiu cand si cu ce tre sa fac tratamente la frumusetile astea? nu de alta dar banii investiti in ele sunt din banca si daca fac vreo prostie... inca ma tot gandesc daca sa le fac asigurare  ca ii cam scumpa. majoritatea firmelor imi cer 1500 de lei/an pt. o valoare de 10.000 lei (pavilion+albine).

Eu pun banii la banca si in 7 ani am depasit suma saigurata.
Cu rabdare si cumpatare, eventualele pagube le acopar din economia facuta.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi