astazi am gasit botci.

Creat de dragos2006, Aprilie 03, 2008, 08:46:21 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

de obicei se lasa 2 prima care va iesi va roade pe cealalta

D006


D006

Marius, multam de raspuns! Am vazut si pe net tot felul de poze din care am tras concluzia ca botcile "mele" sunt de trantor. Nu am avut ocazia (am 4 stupi  verticali 1/1 de putin timp) sa vad o botca de matca pe o rama.
Am o alta dilema(incepator rau de tot), daca cuibul este plin-puiet, miere,pastura-matca va depune oua si in magazin sau vor intra in friguri? Mentionez ca nu folosesc gratie.

D006

fara gratie matca nu este oprita de nimic sa oua si in cat. problema cu intratul in friguri cateodata nu are nici o logica. am avut stupi care aveau catul gol, 1-2 rame in cuib goale si totusi au intrat in friguri. aici dezechilibrul intre populatie-cules este cel care impinge o familie la roire. poti sa ai o fam f puternica care are spatiu suficient si avand si cules pe masura nu va intra in friguri. eu cred ca nivelul culesului este preponderent in intrarea in friguri si nu populatia stupului (dar atentie este nevoie de spatiu excedentar).
recomandarea mea pt incepatori este sa-si procure matci si cand vad ca stupul este prea populat sa faca doua familii din el.

D006

Am dat aproximativ acum o saptamana o foita la crescut, acum am gasit cladita cam 70 la suta, dar erau si vreo 5 botci grupate una langa alta in partea superioara a ramei. Mai era cate o botca si pe celelalte rame dar ma obisnuisem cu ele, erau de ceva vreme si nu mai cresteau, astea de pe foita noua m-au mirat, o fi semn de roire?

bee_lover

v-ati obisnuit cu ele? inseamna ca erau ramase de anul trecut,trebuia sa le rupeti sa vedeti daca fac altele si in astea noi daca nu este laptisor si ou nu e o problema dar totusi rupeti-le si foita daca intr-o saptamana numa 70% au construit-o atunci mai bine nu o bagati ca ori nu este cules ori nu este destula albina tanara.

D006

Astazi la un control am gasit intr-un stup de putere medie, in jur de 30-40 de botci, dispuse si in mijloc si la marginea ramelor.In acelasi timp am gasit ou de o zi, insa depus f anemic.La cum arata familia parerea mea este ca nu vrea sa roiasca ci doar sa faca schimbare linistita.Am rupt o parte din botci si am lasat vreo 5 mai mari.
Ce parere aveti ?

D006

la schimbare linistita nu gasesti 30 40 botci
atentie ca se urca in pomii

bee_lover

daca ai lasat 5 mai mari pregateste o lada noua,nu e schimbare linistita,am avut eu in mai la un stup de schimbare linistita cate 1 pe 3 rame la mijloc din care am lasat 1 si acum baga noua matca de rupe si am scapat si de frigurile roitului pe anul asta!

D006

nu prea mai vreau sa inmultesc.
ce parere aveti daca scot doua rame cu puiet si bag doua FA ?
DE CE MATCA INSA ESTE ATAT DE ANEMICA SI PONTEAZA F PUTIN ?

gudas valentin

Matca isi inceteaza ouatul cand nu-i cules sau cand (cloceste  =D ) se vrea in corcodus.
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

bee_lover

de acord cu nea valy in ceea ce priveste ouatul anemic. iar cu fagurii artificiali nu prea le trece daca nu este cules. am o familie la care matca a ouat cele 8 rame din cuib din leat in leat(2 de acoperire cu miere si pastura) si i-am bagat o rama crescuta si am luat una capacita dar degeaba peste o saptamana cand m-am uitat deja avea 12 botci si in rama au inceput sa bage miere.

gudas valentin

Este o varianta sa le antorci.Iale toata mierea si cea de pe coroane,inainte de procedeu dale fum pe urdinis sas-i ia in gusa,fara miere nu pleaca :zzz:  :zzz: Domn Admin zicetimi valy ca-s tinerel
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

bee_lover

nici eu nu sunt domn si sunt tinerel :smile:)

gudas valentin

Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011