astazi am gasit botci.

Creat de dragos2006, Aprilie 03, 2008, 08:46:21 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

eu nu inteleg cum au putut construi atata intre rame? aveti rame de 4 cm? sau le-ati lasat mai departate.Eu cred ca acel stup nu incape in piele cum zice un stupar pe la noi adica is multe care se plictisesc in stup...rama claditoare.

filip

Trantorila 29.03 2008 Erau cam ametiti dupa tratamentul cu varachet forte
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

am gasit matca, bine merci, din cate am vazut , mare lunguiata si in plina miscare.
nu am vazut insa oua de o zi, sau poate nu am fost eu suficient de atent.

D006

alta

D006


filip

Bun nu ai vazut oua de o zi dar larve care nu erau capacite?Ai doua variante matca din poza sa nu mai poata oua fiind racita sau epuizata biologic ori accidentata sau inca nu-i imperecheata.Totusi pentru linistea ta dai un ram cu oua de la alt stup.Daca nu-i ceva in regula cu ia vor trage botci,daca nu e imperecheata sar putea sa traga pana se imperecheaza sa fie botci pe ram apoi le vor roade.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

larve necapacite am gasit chiar multe, dar oua nu am gasit.
sa stii ca tot am umblat la ei
:nebun:
sa nu fi racit.

D006

laso florine nu vezi ce mare este si nui epuizata asta oua dar nu leai vazut tu

D006

asa ma gandeam si eu.
totusi nu am vazut la 4 rame cate am controlat o ponta rotunda , uniforma, ci mai mult pe laterale si nu pe centru.

PricopArthur

Dupa cum arata matca e fecundata. Pana acum a ouat. Are puiet capacit si larvar. Daca ar fi racit ar fi ouat numai oua nefecundate. Ori la tine nu e asa ceva.
La primul meu stup un an de zile nu am vazut nici matca nici ouale.
:smile:
Miere multă şi inimă curată!

D006

26.05.2008 
A inceput sa se deschida salcamul si ieri am deschis stupul pentru a verifica rama claditoare pusa acum o saptamana. Am gasit in mijlocul unei rame 6 botci cu larve de 3-4 zile inotand in laptisor si pe rama urmatoare inca vreo 12. Numai una sau doua sunt jos, celelalte fiind in mijlocul ramelor. Am gasit si matca in partea cealalta a stupului (orizontal), ouand in celulele goale din josul ramelor si am gasit si oua de 1 si 2 zile pe vreo 3 rame. La rama claditoare au crescut f. putin in partea cu foita, sus nimic. Nemaiavand faguri crescuti, am bagat o foita intre rama cu pastura si ultima rama cu puiet (cea pe care am gasit matca). Am descoperit si sita de aerisire din podisor (este pozitionata deasupra primei rame cu miere de langa cuib si a ramei claditoare.
Numarul mare de botci imi da de gandit. Dupa mine, vor fi capacite in 2 zile, dupa care...La ce sa ma astept? Nu sunt cam multe pentru o schimbare linistita? Ce ma sfatuiti sa fac? Cred ca timpul ramas este foarte scurt. Multumesc anticipat tuturor!
P.S. In stup am acum:
- 5 rame cu miere + pastura
- 1 rama claditoare
- 1 rama cu foita
- 9 rame cu puiet, majoritatea capacit
Miercuri, 28 mai, voi verifica ramele cu botci (sunt aproape de  margine) si voi face si niste poze, daca o sa mai am la ce!? 
Orice-ar fi, e prima data cand vad o matca in formare, si pentru mine e super...

D006

Buna! Sunt novice in acest domeniu fantastic si am o nelamurire. La o familie de albine am foarte multe botci de trantori, ce inseamna acest lucru? Este stup vertical 1/1 pe 10 rame din care 6 rame de puiet capacit si in cat 4 rame pline de miere. I cat am pus toate ramele necladite si in 5 zile am ajuns la cele patru cu miere + restul in lucru. Nu stiu prea bine cum arata botca de matca, poate aveti ceva poze. Daca s-a mai postat scuze, mai caut.

D006

dar de unde sti ca-i botca de trantor

D006

daca ai puiet capacit si ai miere in etaj stai linistit

D006

:hi:
Alecs a scris:
"Asa in gluma pot sa-ti spun ca stupii in acest caz fac barbi nu mustati. Trecand la partea serioasa a problemei , te sfatuiesc sa scoti ramele care contin numa miere, si in loc sa completezi cu rame FA( fagure artificial ) ca este cules si le dai de treaba. Si apoi musai tre sa le pui magazin. Maresti spatiul pentru depozitare. In aceasta situatie creezi spatiul pentru matca in cuib si pentru miere in cat.
    Verifica si cuibul sa vezi daca familia respectiva nu a intrat in frigurile roitului. Daca da , atunci cel mai indicat e sa formezi un roi cu cel putin doua rame cu puiet si albina si una cu miere si pastura, dar sa iei si matca . In felul acesta o sa le dai impresia ca au roit deja si se vor reface in scurt timp. Ratezi doar mierea marfa.
     Nu-i exclus insa sa aiba nevoie de aerisire . Hotarasti singur la fata locului ce masuri tre sa iei. Daca e in frigurile roitului si nu iei nici o masura il pierzi. Si e mai bine sa preintampini decat sa umbli prin copaci dupa roi."
     Chestia asta cu formarea roiului descrisa mai sus m-i se pare interesanta si cred ca o sa o incerc si eu. Intrebarea este: in vechiul stup las toate botcile sau una - doua?