astazi am gasit botci.

Creat de dragos2006, Aprilie 03, 2008, 08:46:21 PM

« precedentul - următorul »

D006

Datorita faptului ca am dat turte si rirop, astazi am gasit asa ceva..........

D006

alta

D006

alta

D006

alta

D006

alta

D006

alta

D006

sfaturi daca aveti le astept cu nerabdare.

filip

Florine ,Era ceva in botci sau doar erau cladite?Daca erau doar cladite e ceva normal,dupa cum ai indopi cred ca la 1Mai sunt intrati toti in frigurile roitului.Vad ca ai si puiet de trantore capacit,matcile vor avea cu ce se imperechea.Acum ce sa zic ,daca stupi provin din familii roitoare vei avea mari probleme,ar mai putea fi regina batrana sau invalida si atunci albinele incearca sa o inlocuiasca.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

gore

Florine, ceea ce văd eu , în mare parte sunt botci de trântori şi trebuie lăsate deocamdată, dar fă-ţi timp şi curăţă ramele acelea pe toată porţiunea leaţului iar fagurele clădit în afară poţi să-l rupi. Botcile de matcă taiele, nu cred că vrei să schimbi matca tocmai acum şi nu mai da sirop nici simplu nici cu protofil, pentru că au ce culege în zona ta. Baftă.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

D006

Citat din: filipFlorine ,Era ceva in botci sau doar erau cladite?Daca erau doar cladite e ceva normal,dupa cum ai indopi cred ca la 1Mai sunt intrati toti in frigurile roitului.Vad ca ai si puiet de trantore capacit,matcile vor avea cu ce se imperechea.Acum ce sa zic ,daca stupi provin din familii roitoare vei avea mari probleme,ar mai putea fi regina batrana sau invalida si atunci albinele incearca sa o inlocuiasca.
da, uitate la primele doua foto, unde am desfacut o botca.
matca e din 2006.

filip

Citat din: florinpng
Citat din: filipFlorine ,Era ceva in botci sau doar erau cladite?Daca erau doar cladite e ceva normal,dupa cum ai indopi cred ca la 1Mai sunt intrati toti in frigurile roitului.Vad ca ai si puiet de trantore capacit,matcile vor avea cu ce se imperechea.Acum ce sa zic ,daca stupi provin din familii roitoare vei avea mari probleme,ar mai putea fi regina batrana sau invalida si atunci albinele incearca sa o inlocuiasca.
da, uitate la primele doua foto, unde am desfacut o botca.
matca e din 2006.
Botcile la matca sunt cu capul in jos.Stupul cand se pregateste de roit depune multe botci in josul ramului.La tine nu-i cazul ,ce vreau eu sa te intreb ai vazut matca sau oua de o zi?Daca Ai oua de o zi probabil ca sa intamplat ceva cu matca.Este cumva din stupii ce iai transportat de curand?Daca da probabil ca au batut ramele si au strans matca.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

nu nici vb, sunt stupi ce nu i-am miscat de anul trecut.
nu am vazut matca dart nici nu am fost atent sa vad oua de o zi..........am sa ma uit mai atent.

PricopArthur

Botca din primele 2 foto sunt in mijlocul fagurelui. Poate fi un accident, sau se poate ca matca sa nu mai fie si atunci albinele isi vor trage botci de salvare.
In celelalte poze sunt multi poterasi (celule in care matca va oua intr-un viitor apropiat). Se poate sa fie si semanate dar sunt in patrea superioara a fagurelui unde in genere sunt celule de trantor. Din oua nefecundate nu ies matci viabile.
Fa ceeace ti-a spus Filip.
Se poate sa nu mai ai matca in stupul acela.
Botcile de roire sunt in partea de jos a fagurelui, ceeace nu e cazul la tine.
Au iesit la zbor trantorii? Pe ramele tale nu vad nici unul.
Miere multă şi inimă curată!

maximus

botcile de roire sant peste tot,in aceasta perioada cu predilectie vor exista sus pentru ca acolo e mai cald.verifica daca ai ceva in botci,si in caz afirmativ  schimba matcile de urgenta.daca sant roitoare vei avea de furca cu ele ,nu gluma.sanatate

filip

Daca nu ai trantori se rezolva iti dau eu cativa
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)