cand deschidem stupii?

Creat de dragos2006, Iulie 21, 2008, 03:24:05 PM

« precedentul - următorul »

D006

:hi:
In conditiile unui cules slab de intretinere, a pericolului furtisagului si a temperaturilor ridicate, cand credeti ca ar fi mai bine sa umblam la stupi: dimineata devreme sau seara tarziu?
Am incercat sa umblu sambata, 19 iulie, pe la 11 dimineata, sa vad cum stau cu mancarea. Dintr-un stup am reusit sa trec dupa diafragma 3 rame cu "insulite" de miere, dupa care, la apropierea de cuib, au navalit efectiv pe mine. Am inchis si l-am lasat. Am scos din panza mastii vreo 30 de ace!

D006

matca e in stupul cu pricina ?
cules este macar de intretinere?
paote miroseai a ceva deodorante, motorina,etc .......
din pct meu de vedere cel mai bine este dimineata..............

D006

dupa parerea mea ar fi bine seara sau dupa masa dupa ora 17

gudas valentin

Citat din: florinpngmatca e in stupul cu pricina ?
cules este macar de intretinere?
paote miroseai a ceva deodorante, motorina,etc .......
din pct meu de vedere cel mai bine este dimineata..............
1Stupul care n-are matca e mai bleg
daca vrei sa vezi lupte seculare descapaceste tu rame dupa diafragma dimineata
ATENTIE citim si noi ancepatori forumurile. :wink:
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

:hi:
Din fericire, ramele date dupa diafragma nu le-am descapacit. Altfel, cred ca as fi vazut luptele mentionate de valy gudas. Daca vor sa-si traga mierea in cuib, cred ca vor descapaci pe masura ce o cara. Peste o saptamana incep sa le bag sirop (0,450 kg/zi, 1,5:1, simplu, iar dupa 1 august si cu Protofil), dar inainte voi desface tot cuibul pentru a stabili ce cantitate ar fi necesara. Nu vreau sa le indop degeaba cu zahar.

gudas valentin

Se poate descapaci cate 10/10 cm seara de preferat cand nu mai zboara albina
Daca va-ti referit la agresivitate ideal ar fi sa deschidem stupi dupa ora 4 PM sa nu le deranjam si sa le stricam ziua de cules si asa putin cat e,deranjand foarte tare fam de albine matcile isi reduc ouatul sau il opresc asa ca :roll:  :hi:
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

balasbebe

Noi cei care avem familiii de albine mai multe nu ne mai uitam la ceas. Incepem dupa ce albinele au inceput activitatea, dar spre seara, cand populatia revine, seara in stupi ne oprim.
  Albinele sunt agresive, doar atunci cand nu au spatiu, nu au mancare, sau lipseste regina. Cel mai bine, este sa nu le deranjam, dar cel care vrea sa invete, are si acesta curiozitate de incepator. Fiecare am inceput, prin a deranja familia. Cu timpul, mai scade aceasta curiozitate.

D006

SEECTIA .Acesta este hotarul intre placere si teroarea intepaturilor in lucrul cu albinele.Una e sa lucrezi in pantaloni scurti si alta sa te blindezi.Personal daca iau trei intepaturi la o familie o trec pe lista neagra.La trei abateri consecutive ii schimb regina.Noaptea trecuta la ora 1 am dat peste o fam. de alb. extrem de agresiva care mi-a intrerupt lucrul in stupina.Dimineta a murit o regina.

gudas valentin

Citat din: teinegru64SEECTIA .Acesta este hotarul intre placere si teroarea intepaturilor in lucrul cu albinele.Una e sa lucrezi in pantaloni scurti si alta sa te blindezi.Personal daca iau trei intepaturi la o familie o trec pe lista neagra.La trei abateri consecutive ii schimb regina.Noaptea trecuta la ora 1 am dat peste o fam. de alb. extrem de agresiva care mi-a intrerupt lucrul in stupina.Dimineta a murit o regina.
Eu ar trebui sa le omor pe toate mai putin una :zzz:
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

:hi:
Ieri, la 7 seara, am umblat si la stup si la roi - neasteptat de cuminti. M-au bazait cateva, dar nu exagerat. Eu chiar ma duc blindat la ei, stiti, alergia mea pacatoasa... Roiul (pe 8 rame) are coronite de miere si puiet de toate varstele, inclusiv oua. In stup nu am gasit oua dar are in schimb vreo 4-5 rame pline cu puiet capacit si ceva necapacit. L-am redus la 13 R. Saptamana viitoare incep sa le bag sirop 3:2 cu Protofil.

PricopArthur

Citat din: kio:hi:
In conditiile unui cules slab de intretinere, a pericolului furtisagului si a temperaturilor ridicate, cand credeti ca ar fi mai bine sa umblam la stupi: dimineata devreme sau seara tarziu?
Am incercat sa umblu sambata, 19 iulie, pe la 11 dimineata, sa vad cum stau cu mancarea. Dintr-un stup am reusit sa trec dupa diafragma 3 rame cu "insulite" de miere, dupa care, la apropierea de cuib, au navalit efectiv pe mine. Am inchis si l-am lasat. Am scos din panza mastii vreo 30 de ace!
In conditiile unui cules de intretinere, chiar si slab, albinele nu vor sari pe tine.
Daca in jurul pranzului albinele bat pe lada, inseamna ca nu ai cules. Redu urdinisurile, sau si mai bine, cauta un cules.
Miere multă şi inimă curată!

filip

In cazul in care doriti sa faceti o extractie in lipsa de cules e indicat o vreme ploioasa {ploaie marunta}Saptamana trecuta am extras mierea de la stupii mei si ai fratelui meu.Peste 150 in total.Daca faceti extractie la stupi,evitati sa deschideti lazile la roi,asfel ii veti proteja de furtisag.Ladita de transport sa fie acoperita si grija la furtisag!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)