ASTAZI LA MINE IN STUPINA - 2 probleme

Creat de dragos2006, Martie 29, 2009, 07:14:07 PM

« precedentul - următorul »

D006

Am gasit la revizia de astazi doua familii cu pb :
1. o mana de albine si matca.
    iernata pe 4 rame, din care doua cu miere,
    cred ca varooa lea facut capatul, cu toate ca acelasi tratament le-am facut la toate familiile.
2.albina f multa 6 rame, fara puiet.
   polen f mult cred ca in jur de 2 rame, miere pe 3 rame.
   INSA NU AM GASIT MATCA, botci mici rose, dar si intregi unele goale altele ( 3-5) cu ou de o zi sau 4-5 zile, puit de trantor capacit dar si larve.
   este posibil sa fi murit matca mai demult si sa fi inceput sa oua albina , astfel sa fie bezmetic, sau matca sa fi murit ieri sau astazi ???
sau pur si simplu nu am vazut matca, care conform insemnarilor de anul trecut este din 2008,
Vreau sa ii unific.

D006

1) sa nu excluzi nosemoza !  ai pete de diaree ? aduna o mana de albina moarta si o bucata de fagure cu puiet si du la analize !
   2) botci mici roase... matca titulara a murit , albinele au tras botci si a iesit o matca care nu a avut cum sa se imperecheze in aceasta perioada a anului si daca nu se imperecheaza in perioada optima devine trantorita. Daca ai celule multe cu trantori capaciti inseamna ca problema este cam de mult. cauta matca trantorita si omoar-o .
  Pentru a nu-ti omora matca din familia mica la unificare este bine sa faci unificarea in alta cutie care nu are miros de la trantorita. oricum acum se fac unificarile usor , stropeste-le cu sirop, instinctul de acumulare este cel mai dezvoltat instinct la albine.
   Nu uita sa duci albine la analize !

D006

In cazul in care ar fi nosemoza, ar fi contraindicat sa fac unificarea cu cel care nu are matca, sau matca e trantorita ????

D006

Oricum nosemosa este cvasiprezenta in toate stupinile dar de acum pt. ca albinele ies la zbor numarul de spori scade , baga Protofil. La familia cu trantori inhamate cu rabdare si cauta matca trantorita este singura sansa sa salvezi familia . Daca este deja besmetica si albinele oua trebuie desfiintata , o scuturi si albinele merg la restul familiilor , ele au deja ovarele dezvoltate si sigur nu mai primesc alta matca. daca familia are regina chiar si trantorita ea isi pastreaza coeziunea dar daca nu mai are albinele sunt imprastiate peste tot , dar daca zici ca are mancare inclin sa cred ca are matca pt. ca altfel ar fi terminat foarte repede mierea din rame , familia fara matca iarna termina f.f. repede hrana .
Eu unul acum 4 zile am gasit o familie care tocmai ramasese fara matca si imediat am unit-o cu stupul vecin , a doua zi cand am venit sa verific unificarea am observat ca familia cu care am unit-o are matca batrana asa ca am omorat matca si i-am dat o matca de la rezerva (un roisor) , in doua zile din trei familii fara viitor sigur am facut una buna mai ales ca este cu matca din august 2008 .

D006

Oricum , vreau sa fac urmatoarele :
Mai caut o data matca in familia posibil bezmetica, daca e de bine , da ca nu :
1.pun intr-o cusca capac din plasa de sarma matca, impreuna cu o parte din albinele din stupul decimat.
2.familia posibil bezmetica o scutur la 50 de m de pavilion,
3.pun lada inapoi la locul ei in pavilion, dupoa ce am udato cu tuica si afumata cu fumizorul.
4.pun rama cu matca si rame cu pastura si miere inapoi.
Ce parere aveti ??

D006

Treaba este buna , dar daca vre-o rama are prea multe celule cu trantori n-o mai folosi .  tai din ea o bucata cu trantori capaciti si duci la laborator asa nu strici puiet bun.

D006

Nu am gasit multe celule cu trantori, cred ca in jur de 20.

D006

Astazi in jurul orei 17 am facut urmatoarele operatii ;
1.am gasit matca trantorita mica, neagra roscata, abdomen subtire, am omorat-o.
2.am pus intr-o cusca capac din plasa de sarma matca din stupul decimat, impreuna cu o parte din albinele din suita, cam 100.
3.familia trantorita am scuturat-o la 50 de m de pavilion,
4.am pus lada inapoi la locul ei in pavilion, dupa ce am udat-o cu tuica si afumata cu fumizorul.
5.am udat albinele cu tuica.
6.am pus rama cu matca si rame cu pastura si miere inapoi, distrugand si vreo 3-4 botci gasite.
7.am inchis, si am dat o turta de Apifonda.
8.................astept vreo 2 zile , apoi fac cercetarile de rigoare..............si apoi hotarasc daca am sa mai ma chinui astfel pe viitor, insa sa fi vazut ce circ a iesit cand le-am scuturat...........

D006

foto cu stupul dupa ce l-am asezat la loc , dupa scuturare.

bucovineanu

Florine,
Daca stupul avea regina, chiar daca punea numai oua nefecundate, nu era nevoie sa fie scuturat. De vreme ce avea regina nu avea albine outoare. Trebuia omorata regina si pusa cealalta si sigur era primita. Scuturarea se face numai atunci cand depun albinele oua. Bafta si noroc pe mai departe.