se va impozita apicultura..??

Creat de bio, Ianuarie 21, 2013, 07:09:05 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 24, 2013, 08:26:36 PM
E posibil sa fie asa cum spuneti. In 2000 era cum am zis .
Aici iar am facut o greseala. In 2010, nu in 2000,un pensionar care avea orice alt venit decat pensia, era obligat sa plateasca contributia la asigurari de sanatate de 5,5% din acel venit. Posibil sa se fi schimbat legea intre timp. Luni ma interesez si o sa revin.

SERBAN VASILICA

Am primit o adresa de la CAS. sa ma prezint la ei cu acte de la locul de munca si actele PFA.(care include numai apicultura). Cu toate ca lucrez si platesc cas. de la serviciu, tot m-au pus sa platesc 5.5% din venitul net realizat in 2011, din apicultura, plus majorari de intirziere. Le-am platit ca n-ai ce face, nu spun ca am stat la cozile de la 6 birouri de la 9 dimineata pina la ora 15. Si la unul din dirouri cind mai aveam o persoana in fata si imi venea rindul, s-a luat PAUZA DE MASA . Sa fiti sanatosi, ca vor vedea ei ce v-om pati noi.

bucovineanu

Ma miram sa se fi schimbat legea in favoarea platitorilor acum cand nu stiu de unde sa se mai scoata ceva banuti.

Aurel

#93
Citat din: SERBAN VASILICA din Ianuarie 25, 2013, 02:31:52 PM
Am primit o adresa de la CAS. sa ma prezint la ei cu acte de la locul de munca si actele PFA.(care include numai apicultura). Cu toate ca lucrez si platesc cas. de la serviciu, tot m-au pus sa platesc 5.5% din venitul net realizat in 2011, din apicultura, plus majorari de intirziere. Le-am platit ca n-ai ce face, nu spun ca am stat la cozile de la 6 birouri de la 9 dimineata pina la ora 15. Si la unul din dirouri cind mai aveam o persoana in fata si imi venea rindul, s-a luat PAUZA DE MASA . Sa fiti sanatosi, ca vor vedea ei ce v-om pati noi.
Cind s-a intimplat asta?
Intreb pentru ca in decembrie 2012 ,inainte de sarbatori am primit si eu somatie si titlu executoriu. Am mers la CAS.(am mai postat asta) am facut contestatie ,verbal mi s-a dat dreptate si urmeaza sa primesc raspuns oficial.

SERBAN VASILICA

Eu am fost la ei luni 21 ianuarie 2013, si tot in acea zi am si platit ce mi s-a zis ca am de plata.Ce sa-i faci mi-e teama de ei. caci de multe ori am vazut ca la ei este si piinea si cutitul. Sa auzim de bine!

silviu_birlea

Daca nu ma insel, de prin primele luni ale lui 2012 a aparut obligativitatea de plata a sanatatii pe fiecare sursa de profit! Cei cu mai multe venituri ar trebui sa se intereseze, sa nu plateasca mai mult!

alvo

#96
alta belea:
incepand cu 2014,venitul net pe unitatea de productie,va fi stabilit de organele locale!
deja se incalca legea cocurentei,dar cui ii pasa!
atunci sa vezi migratii de stupine (pe hartie)spre zonele cu norma de venit cea mai mica!

nicubostan

s-au inmultit parazitii de la conducere mai rau ca varoa la albine . multi sunt fomisti rau . cel mai sigur os de ros =bugetul tarii care este cam anemic . mod de revigorare al bugetului =marirea taxelor si impozitelor inventarea altora noi , toate pe spinarea omului de rind . smecherii au imunitate . si ca sa-ti arate cine e sefu te mai si dispretuiesc si injosesc tinindu-te cu zilele pe la cozi pe la diferite birouri.atunci cind te duci sa-ti platesti birurile .

marius_vfp

se impoziteaza , e las sa se impoziteze 99 de stupi ii dau lu mama , 99 lu tata , 99 lu fiumiu ala mare , 99 lu ala mic si mai gasesc eu cumatrii si frati , legea trebuie corect citita si mai mult decat corect ocolita , hoti vor fi si vor pleca .

sanatate sa fie ce leom face pe toate
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cipriene

Citat din: cipriene din Ianuarie 24, 2013, 12:30:14 AM
repet: nu declari, nu existi. nu existi, nu platesti. simplu  :finger:

si am ajuns la vorbele mele... :hippo:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pharaonu75

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 25, 2013, 06:53:21 PM
se impoziteaza , e las sa se impoziteze 99 de stupi ii dau lu mama , 99 lu tata , 99 lu fiumiu ala mare , 99 lu ala mic si mai gasesc eu cumatrii si frati , legea trebuie corect citita si mai mult decat corect ocolita , hoti vor fi si vor pleca .

sanatate sa fie ce leom face pe toate

Daca mama si tata sunt cununati, se considera ca fiint toti stupii impreuna si se vor impozita.
Daca fratele si sora locuiesc in aceeasi curte, proprietatea unuia dintre ei, se vor considera ca stupii sunt impreuna, fiind pe aceeasi vatra cu acelasi proprietar (in registrul agricol se inscrie totul pe numele proprietarului terenului) si se vor impozita.

Nu sunt prosti!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: nicubostan din Ianuarie 25, 2013, 06:43:46 PM
s-au inmultit parazitii de la conducere mai rau ca varoa la albine . multi sunt fomisti rau . cel mai sigur os de ros =bugetul tarii care este cam anemic . mod de revigorare al bugetului =marirea taxelor si impozitelor inventarea altora noi , toate pe spinarea omului de rind .
...

Cand astia de la putere erau in opozitie, urlau cat ii tinea gura ca taierea salariilor si marirea taxelor sunt un mijloc de a adanci criza, nu de a iesi din ea. Scaderea fiscalitatii era cheia succesului. Acum se pare ca cele peste 60% de procente din Parlament le-au cam muat mintile, caci fac exact invers: cresc fiscalitatea.

Apropo de ce spunea suspendatul: "NU E BINE DOMNU' PONTA, NU E BINE" :nono: :nono:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

statul este un SRL care nu da niciodata faliment.
indiferent de cate greseli se fac si cat se fura, nimeni dintre vinovati nu este pedepsit.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bee_lover

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 25, 2013, 11:31:29 PM
Daca mama si tata sunt cununati, se considera ca fiint toti stupii impreuna si se vor impozita.
Daca fratele si sora locuiesc in aceeasi curte, proprietatea unuia dintre ei, se vor considera ca stupii sunt impreuna, fiind pe aceeasi vatra cu acelasi proprietar (in registrul agricol se inscrie totul pe numele proprietarului terenului) si se vor impozita.
Nu-i bai ca-s goale casele de pe la sate, facem contract de arendare si tot scapam daca chiar vrem, acum depinde si cat e de platit ca daca nu e ceva de speriat nu are rost sa muti, sa imparti stupina. Mai rau e pentru cei cu fonduri mai ales la 112 unde trebuie sa ajunga la numere de peste 150...  :hi:
Ps: Traiasca USL!  =))

Aurel

Proiectul de lege urmeaza sa fie supus dezbaterii in parlament .De aceea am o propunere:
    Sa ne adresam cu propuneri si amendamente parlamentarilor . Catre domnul Gigi Becali
spre exemplu .Ce ziceti? =D> ^:)^