BONFEED-Sirop de zahar invertit, produs de Agrana

Creat de dumitriu, Februarie 12, 2014, 05:30:55 PM

« precedentul - următorul »

D006

Domnule Dumitru chiar nu esti constient de cat esti de ridicol ? Bagi mereu fraza cu patiseria ... ai nota 4 la PR ! Mata vrei sa-ti vinzi apisacazurile dănd in cap la altele . Domnule Dumitru un comert civilizat nu se face asa !
  Esti ridicol deoare HFCS se foloseste la scara planetara in hrana albinelor . Esti ridicol deoarece nu recunosti ca daca nu ar fi existat HFCS voi ati fi cerut pe zahar si apisacazurile voastre niste preturi astronomice.  Cum am spus , ai nota 4 , stai jos !

mircea_tm_gt

domnule dragos, a fost un timp cand ati promovat dulcofructul cu mari artificii in stupina d-voastra, dupa o perioada de stimulare, completari cu dulcofruct ati avut probleme cu depopularea in stupina...asa ca nota 1, nota din oficiu, pentru dulcofruct! e praf dulcofructul, produce depopulari masive, mult mai mult decat un sirop facut in casa...

bucovineanu

Domnule Dumitriu, dupa cum ati intors-o in ce priveste analizele si compozitia noului sirop, ma face sa cred ca ati fi foarte bun de politicean.  :smile:

dumitriu

Citat din: bucovineanu din Februarie 26, 2014, 10:08:23 PM
Domnule Dumitriu, dupa cum ati intors-o in ce priveste analizele si compozitia noului sirop, ma face sa cred ca ati fi foarte bun de politicean.  :smile:
Intotdeauna am apreciat "intepaturile" subtile.Totusi politica nu ma atrage.Si probabil s-ar plictisi unii forumisti fara mine. :D

D006

Citat din: mircea_tm_gt din Februarie 26, 2014, 09:35:06 PM
domnule dragos, a fost un timp cand ati promovat dulcofructul cu mari artificii in stupina d-voastra, dupa o perioada de stimulare, completari cu dulcofruct ati avut probleme cu depopularea in stupina...asa ca nota 1, nota din oficiu, pentru dulcofruct! e praf dulcofructul, produce depopulari masive, mult mai mult decat un sirop facut in casa...

  Serios ???  tu stii mai bine ca mine ce este in stupii mei ???   ce ma fac ? maine sa merg repede la stupina sa vad daca mai am albine in lazi !   Anul trecut am avut asa probleme cu depopularea incat am vandut 200 de roi .
  Domnule Mircea mă cunosti cumva ? ai fost la mine in stupină ? Chiar nu ti-e rusine !

mircea_tm_gt

domnule dragos, BRAVO! anul acesta sa faceti 400 de roiuri.......NU fac referire la tenacitatea d-voastra de apicultor, nicidecum, chiar stima si respect pentru ceea ce faceti, eu spuneam de "api..acriturile" folosite in apicultura, contribuind in mod serios la depopularea famililor de albine...dar, in momentul cand ati folosit, incercat mult laudatul dulcofruct...nu ati mai fost vazut utilizand cu atata "bucurie" dulcofructul in stupina, ati trecut pe sirop, miere, de ce?asta o spun inregistrarile de pe youtube, ati avut o mica pauza dupa utilizarea dulcofructului...va urmaresc cu mare drag inregistrarile de pe youtube, ma repet...nu ma iau si nici nu atac cunostintele d-voastra in apicultura.punct

D006

Daca nu a mai aparut in filme nu inseamna cu nu l-am mai folosit . Eu in clipuri incerc sa prezint cat mai multe aspecte din viata de apicultor . Incerc fel si fel de metode de hranire , fel si fel de metode de lucru . Am grija nici sa nu fac reclama la un singur produs.

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Februarie 26, 2014, 07:50:48 PM
Pharaoane eu stiu ce spun si am verificat in practica , tu vrei sa dai la albine doar ... hartii...

Nu le dau hartii, le dau sirop din zahar, invertit de mine in oala, pe aragaz. Ies mult mai ieftin decat cu dulcofructul si daca bunicului nu i-au murit zeci de ani albinele din cauza zaharului, nu imi vor muri nici mie.
Peste ocean, acolo unde maclavaisurile din porumb se baga aproape fortat pe gatul oamenilor si albinelor, sunt cele mai multe cazuri de mortalitate in randul familiilor de albine dar si de obezitate la oameni. Cat despre verificatul in practica, nu esti singurul care a folosit dulcofruct. Au folosit si altii, dar tac din mai multe motive.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Ah , am uitat !  tu esti un mare consumator de Pepsi !  :nudie:
  Inca un amanunt , la ce volum mare de vanzare are dulcofructul in ambele moduri de prezentare nu le mai trebuie alta reclama . 
  Si nu mai amesteca borcanele ! in SUA mortalitatea la albine are alte cauze . Dacă nu ma crezi pe cuvănt intreab-o pe doamna Marla Spivak.

PS: Nu cred ca bunicul tau invertea zaharul.

Bătrânul

pharaonu75  fac periu ca Bunicul tau nici nu stia cum se combata varoa !!!!   :rotfl:  Recunosti ?  =D>

NiKoN

Dintr-un produs nemtesc din sfecla, realizat intr-o firma care prelucreaza materia prima pana la produsul finit, si un altul adus cu cisterna de la bulgari/unguri extras din porumb si turnat in pet-uri, ce ati alege?
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Februarie 27, 2014, 09:13:46 AM
PS: Nu cred ca bunicul tau invertea zaharul.

Nu stiu cum ii spunea el procedeului, dar stiuu ca il fierbea si folosea si cate 1-2 linguri de otet. Ce zici, il invertea?
Mai avea el niste metode rudimentare de lucru, pentru care astazi ai fi linsat pe forumuri daca le-ai aplica, dar cu toate astea a avut stupi foarte multi stupi, o viata intreaga. Uneori am impresia ca aruncam prea usor la gunoi anumite chestiuni si imbratisam foare repede altele, ca asa este moda sau din cine stie ce interese materiale ale cuiva.
La fel a fost imbratisat si dulcofructul si se incearca stergerea din memoria oamenilor a faptului ca exista si zahar si ca aceasta a fost folosit ani de zile in hrana albinelor.
Nu vreau sa comentez mai mult, ca nu e bine.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: Bătrânul din Februarie 27, 2014, 09:57:43 AM
pharaonu75  fac periu ca Bunicul tau nici nu stia cum se combata varoa !!!!   :rotfl:  Recunosti ?  =D>

Nu stia, Batrane, ca nu avea asa ceva.
Dar pentru ca in ultimii ani a aparut varroa, hop si Dulcofructul minune care ajuta la combaterea sa. Sa-mi spuna si mie Cirast-ul cum mama dracului se combate varroa cu maclavaisul lor, asa cum mi-l vand ei la pet.
Daca nu, macar sa imi spuna cat au cotizat ca sa fie inclus pe lista produselor anti-varroa, decontabile prin PNA.

De ce dulcofructul combate varroa si zaharul nu? Ca ma duceam la Kaufland, cumparam 300 kg de zahar si il inverteam la mine in ograda, dupa care ceream decontare prin PNA!! Dar.....
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dumitriu

Citat din: pharaonu75 din Februarie 27, 2014, 08:56:35 AM
Peste ocean, acolo unde maclavaisurile din porumb se baga aproape fortat pe gatul oamenilor si albinelor, sunt cele mai multe cazuri de mortalitate in randul familiilor de albine dar si de obezitate la oameni. Cat despre verificatul in practica, nu esti singurul care a folosit dulcofruct. Au folosit si altii, dar tac din mai multe motive.
Stimate Domn,
am rugamintea de a muta postarile referitoare la alte produse pe topicul care se adreseaza acelui sirop.
Nu am intentia sa combat acel topic, pentru ca nu sunt utilizator de astfel de indulcitor.Domnul care face reclama produsului respectiv isi poate exprima opiniile liber pe acel topic.
As prefera ca aici sa discutam doar de Bonfeed, daca se poate.
Cu stima,
Dan Dumitriu

pharaonu75

#119
Domnule Dumitriu, atunci cand discuti despre un produs, apar pareri pro, dar si contra. Inevitabil produsul va fi comparat cu altele asemanatoare de pe piata, carora li se va incerca evidentierea punctelor forte sau slabe, in vederea efectuarii unor comparatii.
Daca va deranjeaza ca se discuta si despre alte siropuri in comparatie cu cel pe care il promovati, cred ca ati gresit forumul. Mergeti pe cel de anunturi, deschideti un topic dedicat in care prezentati ce mina de aur este Bonfeed-ul, afisati detaliile necesare procesului de vanzare/cumparare si apoi inchideti acel topic, pentru a nu mai putea nimeni sa scrie ceva. Cred ca v-ar conveni de minune, pentru ca nu ar mai trebui sa raspundeti la intrebari/suspiciuni.
Dar atat timp cat sunteti pe un forum de discutii, va rog sa acceptati ca acestea sa se poarte liber, sa furnizati lamuririle necesare si, mai mult, ceea ce nu va convine deloc, acceptati faptul ca produsul dvs. este inevitabil comparat si cu altele, independent de vointa dvs.

Eu nu fac reclama niciunui produs, nu am niciun castig material de pe urma promovarii/comercializarii niciunui produs, am spus ca va voi incerca si Bonfeed-ul, dar nu imi cereti sa fac pe magicianul si sa "evapor" din acest topic postarile care nu va convin, atat timp cat acestea sunt in spiritul regulamentului forumului si au legatura cu subiectul topicului.
Nu cred ca in acest topic se face apologia Dulcofructului, ci doar ca este comparat cu Bonfeed-ul. Mai mult, pentru ca Dulcofructul a fost deja folosit, unii useri isi pot spune experientele avute, sperand ca acestea sa se repete (cele pozitive) sau sa nu se repete (cele negative) si cu Bonfeed-ul.
Eu personal am fost mult mai multumit de Apiinvert decat de Dulcofruct si v-as fi ramas client fidel, daca pretul nu era mai mare decat cel oferit de procesatori pe un kg de miere de rapita.

Si 4,5 lei/kg de sirop mi se pare mult, indiferent cum se numeste acel sirop.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube