MINICIRCULAR SAU MINIPOLIZOR.....

Creat de niculita, Decembrie 16, 2012, 06:06:27 PM

« precedentul - următorul »

sorinma

Citat din: RazvanTi din Februarie 01, 2013, 09:16:38 PM
normal ca ai auzit pentru prima oara deoarece lama se scoate cu MINIM adancimea dintelui PESTE material.
asa are loc evacuarea eficienta a rumegusului si totodata o racire adecvata a lamei.



afirmatia era ca panza se scoate maxim 1-2 mm mai mult decat grosimea materialului....
rumegusul se evacueaza sub masa nu prea are legatura cu cat depaseste panza grosimea materialului
de racit panza se raceste la fel indiferent daca este scoasa mai mult sau mai putin peste material

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

sorinma

Citat din: cristian bh din Februarie 01, 2013, 11:13:45 PM
Citat din: tassevasi din Februarie 01, 2013, 10:15:46 PM
  Adica grosimea materialului ce se tae pe circular sa fie mai mica  decit  pinza de circular  ,cu un dinte ,sa vezi dintele   ,pt a se raci .
^:)^ ^:)^asa-i cum spui nea tassevasi......... cine poate coboara panza iar cceilalti si daca o lasa cat e ideea e sa nu se expuna cu mana aproape de panza si sa foloseasca maner de impingere mai ales la buc mici iar la treaba ca se raceste eu sincer n-am bagat de seama acest aspect mai ales ca in spatele panzei e cutit divizor


da...in afara motivului ca daca panza este ridicata mult mai sus decat grosimea materialului esti mai expus la accident mai este si alt motiv pt care se recomanda coborarea panzei?


cutit divizor?la ce te referi?pintenul acela care este dupa panza?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

cristian bh

intradevar cu cat panza e mai sus cu atat rumegusul iti vine in cap,pt acest lucru unii isi monteaza cu un brat un placaj deasupra panzei perpendicular cu aceasta,in schimb circularele prof. sunt dotate cu exhaustare atat in partea de jos  cat si o palnie de captare a rumegusului  montata  pe cutitul divizor sau altfel,, depinde de utilaj .
cu privire la aspectul racirii, mea culpa,, il rugam pe razvanTi sa ne dea  lamuriri avizate ca e un teoretician apreciabil.

uve

Referitor la nivelul de ridicare a panzei de circular fata de materialul de debitat va pot spune ca este indicat ca panza sa fie mai sus decat suprafata superioara a acestuia cu cativa centimetri. Dintele, in momentul in care atinge materialul va tinde sa-l lipeasca de masa (blatul de lucru ) ceea ce confera siguranta la taiere . Daca panza este iesita peste material 1-2 mm , dintele va lovi tangential materialul si e pericol sa-l arunce inapoi .In aceasta situatie si partea din spate a panzei favorizeaza ridicarea materialului de pe masa. In sapatele panzei se monteaza cutitul divizor ,la 10 - 15 mm de panza si are rol de protectie : previne intrarea accidentala a materialului de taiat sau bucati de lemn ramase in urma taierii , in partea din spate a panzei . Bucata asfel ridicata de dinte se transforma in proiectil .In al doilea rand , la debitare esente tari , in timpul taierii , lemnul se torsioneaza datorita tensiunilor interne si poate strange panza , poate scoate chiar fum .Cutitul divizor are menirea de a inlatura aceasta stare neplacuta (presupunem ca panzele sunt ascutite, ceprazuite daca sunt fara placute vidia ,curatate de material lipit de ele )Este indicat ca sa fie prins de stel, deasupra scadurii ,  un dispozitiv banal , usor de confectionat,care sa previna ridicarea de pe masa .
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

sorinma

multumesc de raspunsul explicat si argumentat   :beer:  :hi:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

cristian bh

  uve ,,,,,,buna prezentarea tehnica si corecte observatiile si de RETINUT  :thanks: :coffee
cutitul divizor impiedica materialul sa stranga panza si s-o incalzeasca, in acelasi timp tine lipit de stel pe suprafata mai mare putand astfel direct pe circular pregatirea pieselor pt incleiat si in acest caz ridic panza la maxim ,,,,, ,fara cutit divizor materialul are tendinta de a se curba spre partea cu panza si ies curbate din circular.   O posibilitate de ar fi tinerea cu doua manare de impingere. Cu mana stanga dupa ce iese dincolo de panza se tine lipit de stel si cu dreapta inainte

Citat din: RazvanTi din Februarie 01, 2013, 09:16:38 PM
normal ca ai auzit pentru prima oara deoarece lama se scoate cu MINIM adancimea dintelui PESTE material.
asa are loc evacuarea eficienta a rumegusului si totodata o racire adecvata a lamei.
nu musca cainele pisica  domnu razvan =)) =)) =)) =)) =)) =))


sorinma

ce grosime ar trebui sa aiba cutitul divizor in comparatie cu a panzei pt a fi eficient?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

tassevasi


uve

Cutitul divizor se alege in functie de panza de circular . Pe panzele cu placute vidia scrie de exemplu fi 300x 4/3,2 x fi 30 .Asta inseamna ca diametrul panzei este de 300 mm ,gaura de 30 mm, dintele are in partea din fata 4 mm iar in spate 3,2 mm(este detalonat ca sa nu frece spatele).Latimea taieturii va fi de 4 mm cand panza este noua si scade pe masura ce se reascute . Cutitul divizor va putea sa aiba o grosime de 3 mm , maxim 3.2 mm .Daca el este mai gros va strange in canal.El se aliniaza cu panza . Ideal ar fi sa existe pentru centrare un ceas comparator prins de masa mobila. Cu ajutorul lui se poate face si paralelismul dintre sanie , panza si stelul (de pe masa , din dreapta)mobil .Nealinierea stelului cu panza nu este sesizabila la lemn dar la pal melaminat freaca partea din spate a panzei si ciobeste melamina pe fata .
La panzele fara placute unde trebuie facuta ceaprazuirea , cutitul se alege mai mic , ca grosime , decat canalul taieturii .
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

cristian bh

multumim   uve pt rabdarea si concentrarea de care dati dovada in a explica tehnic unele aspecte care sunt cunoscute si de altii dar poate sunt mai dificil de exprimat si daca  practica este egala cu teoria  eu va felicit  :bravo: :bravo:

sorinma

multumesc uve,ma bucur ca am insistat sa primesc un raspus mai complet si ca ti-ai fcaut timp a ne explici si noua cei care avem mai putina experienta. :thanks:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

uve

Ma bucur daca va sunt de folos informatiile mele. Intotdeauna am apreciat foarte mult pe cei care voiau sa faca ceva dar nu stiau cum .De-a lungul timpului am avut multi ucenici .Unii dornici sa invete altii mai putin.I-am invatat sa invete : nu conteza ca a fost vorba de matematica , electrotehnica , stiinta, relatii interumane .Le-am oferit aceleasi sfaturi ca si copiilor mei . Am avut norocul de la Dumnezeu sa intalnesc oameni care m-au invatat .Le multumesc si-i respect .Uneori ma gandesc ca raspunsurile mele sunt prea detaliate si plictisesc .Fiecare alege din ele ceea ce crede de cuviinta .
Multa sanatate tuturor !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

uve

Dispozitive foarte simple, de facut si de montat, care va protejeaza la circular sau freza .
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

sorinma

vreau sa mai deschid un subiect de discutie, care cred ca pune probleme la mai multi...chiar daca nu are legatura cu subiectul topicului acesta
operatiunea de reglare a cutitelor de abricht este importanta si delicata ,care ar fi pasii corecti ?la ce sa fim atenti pt rezultate optime?
un lucru simplu si important este cert :sa fie bine ascutite
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

cristian bh

cu asa ceva:
explicatii tehnice las colegii ca acuma asa cu graba :hi: