Freza verticala

Creat de _razvan_, Noiembrie 19, 2012, 09:29:51 AM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55



  Se poate si cu seibi dar i-ti ia timp , trebuie sa opresti pentru un reglaj fin ,pe cind cu sanie reglaju se face din mers , :hi:

Ozzy

Citat din: desprealbine din Noiembrie 20, 2012, 04:19:03 PM
reglajele se fac mai bine cu seibi distantoare decat cu sanie

Oare asa sa fie ?  :uimit:
Cu seibi inseamna sa ai un set de diferite dimensiuni ca sa poti face combinatiile de care ai nevoie in timp ce cu sanie, invarti de o manivela si faci reglajul din mers.

desprealbine

Citat din: ioanardelean55 din Noiembrie 20, 2012, 06:33:14 PM


  Se poate si cu seibi dar i-ti ia timp , trebuie sa opresti pentru un reglaj fin ,pe cind cu sanie reglaju se face din mers , :hi:
la asa ceva nu m am gandit SINCER!!!

desprealbine

Citat din: Ozzy din Noiembrie 20, 2012, 06:43:24 PM
Citat din: desprealbine din Noiembrie 20, 2012, 04:19:03 PM
reglajele se fac mai bine cu seibi distantoare decat cu sanie

Oare asa sa fie ?  :uimit:
Cu seibi inseamna sa ai un set de diferite dimensiuni ca sa poti face combinatiile de care ai nevoie in timp ce cu sanie, invarti de o manivela si faci reglajul din mers.
eu am avut si asa si asa
aia cu seibi erea mai precisa

ioanardelean55


E suficient sa culiseze si numai un cm (sus , Jos ). DAR trebuie foarte precis pozitionat axu fata de masa ( sa fie perfect orizontal cu masa din toete partile ,) altfel apar probleme .

bucovineanu

Sigur, pozitionarea frezei  se regleaza brut din inele puse pe ax. Dar pe langa aceste inele e nevoie de reglaj fin, care se poate face numai daca avem posibilitatea ca freza, sau masa, sa culiseze macar 1cm in sus sau jos. Axul trebuie sa fie pozitionat perfect vertical fata de suprafata mesei si sa nu aiba posibilitatea de a se deregla.

desprealbine

Citat din: ioanardelean55 din Noiembrie 20, 2012, 06:57:41 PM

E suficient sa culiseze si numai un cm (sus , Jos ). DAR trebuie foarte precis pozitionat axu fata de masa ( sa fie perfect orizontal cu masa din toete partile ,) altfel apar probleme .
ca sa faci o freza culisabila si PRECISA trebuie sa intelegi putina mecanica pune probleme si celor care se mai pricep
la stupi ai cateva cote
mie mi s a parut mai avantajos sa faci cateva distantiere potrivite si iasa tot timpul la fel

orfan.george

pentru realizarea stupilor,hranitoarelor,ramelor nu iti trebuie reglaj la zecime de milimetru eu zic ca poti sa faci regaljul doar din saibi. daca ai posibilitatea sa faci si masa reglabila ar fi ideal k nu stii pentru ce iti trebuie. daca nu merge si fara masa reglabila

ioanardelean55

 Se poate dar in cazul acesta trebuie avut mare grija la grosime . Pentru nevoi personale e bun si asa dar pentru un atelier mai mare unde se fac sute de lazi intr-o luna .......e mai greu. :hi:




desprealbine

Citat din: ioanardelean55 din Noiembrie 20, 2012, 07:50:17 PM
Se poate dar in cazul acesta trebuie avut mare grija la grosime . Pentru nevoi personale e bun si asa dar pentru un atelier mai mare unde se fac sute de lazi intr-o luna .......e mai greu. :hi:
la cat de calificati sunt oamenii de lucreaza  in genul asta de ateliere eu as face cate o freza pt fiecare cota
in felul asta s ar mari si productivitatea
scule ultraspecializate :D

desprealbine

Citat din: ioanardelean55 din Noiembrie 20, 2012, 07:50:17 PM
Se poate dar in cazul acesta trebuie avut mare grija la grosime . Pentru nevoi personale e bun si asa dar pentru un atelier mai mare unde se fac sute de lazi intr-o luna .......e mai greu. :hi:
e
un atelier mai mare nu ar trebui sa lucreze cu freze artizanale
cred ca nici nu are voie

delorin I

Eu inca nu am nici un fel de unelte...puteti pune ceva mai multe detalii despre aceasta freza? Sau fotografii? Ca orice incepator sa poata sa si faca o idee? Am vazut filmuletul...sincer nu am inteles care e mecanismul vertical al frezei!

orfan.george

mecanismul este foarte simplu mai urmareste pe youtube alte filmulete si o sa iti mai dai seama de anumite chestii. mecanismul : -ai un ax vertical(in picioare)pe care il faci la un strungar bun de recomandat sa il faci pe o teava si nu pe lagare. -pe ax o sa ai n inele de diferite dimensiuni( vreo 10 maxim de oridinul mm cu astea faci reglaje mai fine)si freza propriu zisa care trebuie sa o ridici deasupra mesei cat ai nevoie si in cazul falturilor scandura merge pe sub freza.(intre freza si masa-deci daca vrei sa iti ramana un falt de 1 cm distanta dintre freza si masa trebuie sa fie de 1 cm)si adancimea o reglezi din scandura aia pusa pe masa.

orbanstefan64

eu am pt fiecare operatiune setul de saibe pt freza nu am nici cea mai mica problema ....nu inseamna cu nu mi as dori o  freza de ex. ca alui skypi cu sanie cu reglaje fine etc. vb colegului invirti din manivela si gata .
:hi: :hi: :hi:

jenica67

 Am niste poze, pe care le-am retinut, ca vreau sa imi fac si eu una, poate va ajuta :
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?