Dispozitiv pentru distantiere rame

Creat de adi-m, Decembrie 17, 2011, 10:07:54 AM

« precedentul - următorul »

adi-m

Un dispozitiv pentru comfectionarea distantierelor pentru rame.
Parti componente:

adi-m

Finalizat

adi-m

Si produsul realizat...............

D006

E smecherie ! si eu vreau sa trec pe acest sistem. Vreau sa cumpar si eu aceasta presa.

tassevasi

 Interesant , se poate face ,mai ales ca avem model . Tabla-i din inox ori galvanizata ?
Numai bine .

Kiwi Bee

Din pacate la transport ramele se vor balangani. Daca se pun distantiere si la si la bara de jos a rmaei(deci 4 distantiere in total) balanganirea nu ar mai face pagube/probleme. Dar undei eficientza?

In pozele de mai jos puteti vedea modul de distantiere folosit de tata.El avea cuie iar eu am pus suruburi de inox.Este important sa ai grija unde pui cuiele(distantierele) sa nu te incurce la descapacit.
SI ACEST SISTEM DE DISTANTIERE VA CREA PROBLEME LA TRANSPORT-BALANGANIRE!!!!!

Nu va uitati la rama ci la distantiere.O poza e facuta de sus si se vad ambele distantiere

apivasmob

Este intersant eu folosesc ditantirii din plastic(detasabili) de la OVISAN ca principiu este acelasi .O remarca pentru a nu se balanganirea ramelor sa se loloseasca pe toata lungimea lor pusi deci patru pe o rama.
Mai pot fi montati patru suporti de polita cu guler zincati care au o grosime de 5 mm si o lungime de 6 mm eu ii folosesc la mobila.
Sanatate tuturor apicultorilor

Kiwi Bee

Citat din: apivasmob din Decembrie 18, 2011, 06:55:55 AM
Este intersant eu folosesc ditantirii din plastic(detasabili) de la OVISAN ca principiu este acelasi .O remarca pentru a nu se balanganirea ramelor sa se loloseasca pe toata lungimea lor pusi deci patru pe o rama.
Mai pot fi montati patru suporti de polita cu guler zincati care au o grosime de 5 mm si o lungime de 6 mm eu ii folosesc la mobila.

Atunci e mai ieftin sa faci direct rame Manley:

http://www.beekeeping.co.uk/wp-content/uploads/frames_manley1.jpg

............dar depinde de la un stupar la altul.

adi-m

Citat din: tassevasi din Decembrie 17, 2011, 10:04:38 PM
Interesant , se poate face ,mai ales ca avem model . Tabla-i din inox ori galvanizata ?
Numai bine .
Din tabla de aluminiu, am o sursa la un pret mai convenabil  :D

adi-m

Citat din: dragos2006 din Decembrie 17, 2011, 09:37:16 PM
E smecherie ! si eu vreau sa trec pe acest sistem. Vreau sa cumpar si eu aceasta presa.
E foarte usor de realizat.In 2 ore am executat-o,cu conditia sa ai pregatite componentele,
Ceva cote:     
-" placa de baza"10/15 cm*2cm grosime
- orificiile din P B     8mm adancime  7 mm latime si 10mm lungime
-santul unde vine tabla care se prelucreaza:10 mm latime si 2 mm adancime
-nutul care inrta in placa de baza este de: 6mm lungime , 6 mm inaltime si 4 mm latime
:hi:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Kiwi Bee din Decembrie 18, 2011, 01:58:29 PM
Citat din: apivasmob din Decembrie 18, 2011, 06:55:55 AM
Este intersant eu folosesc ditantirii din plastic(detasabili) de la OVISAN ca principiu este acelasi .O remarca pentru a nu se balanganirea ramelor sa se loloseasca pe toata lungimea lor pusi deci patru pe o rama.
Mai pot fi montati patru suporti de polita cu guler zincati care au o grosime de 5 mm si o lungime de 6 mm eu ii folosesc la mobila.

Atunci e mai ieftin sa faci direct rame Manley:

http://www.beekeeping.co.uk/wp-content/uploads/frames_manley1.jpg

............dar depinde de la un stupar la altul.

nu este cam mare suprafata de contact dintre rame?
cand propolizeaza...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

dorindafi

Citat din: Kiwi Bee din Decembrie 18, 2011, 01:58:29 PM
Citat din: apivasmob din Decembrie 18, 2011, 06:55:55 AM
Este intersant eu folosesc ditantirii din plastic(detasabili) de la OVISAN ca principiu este acelasi .O remarca pentru a nu se balanganirea ramelor sa se loloseasca pe toata lungimea lor pusi deci patru pe o rama.
Mai pot fi montati patru suporti de polita cu guler zincati care au o grosime de 5 mm si o lungime de 6 mm eu ii folosesc la mobila.

Atunci e mai ieftin sa faci direct rame Manley:

http://www.beekeeping.co.uk/wp-content/uploads/frames_manley1.jpg

............dar depinde de la un stupar la altul.
bine,bine dar nu ingreuneaza circulatzia albinelor pintre rame :uimit:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Adrian Roman

Sunt curios cum vor arata ramele propolizate, si mai ales curatirea lor...

cipriene

probabil singurul avantaj este ca nu se mai prind albinele intre rame atunci cand umblam in stupi, dar chiar nu propolizeaza? :cool:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Kiwi Bee

Eu unul nu am folosit rame tip Manley doar am citit despre ele aici in NZ.Ele sint un tip de rame mai vechi si se etanseaza una de alta si nici vorba de propolizare............. daca sint taiate drept. Ideea este ca ramele nu se misca/balangane in timpul transportului deloc si fagurii nu se pot lovi una de alta niciodata.
In schimb si eu vad problema circulatiei albinelor cu toate ca la un stup ME ele vor circula in mare parte numai pe verticala.
De aceea Hoffman a facut ramele sale doar pe jumatatea superioara etansate.
Cert este ca cele Manley sint mai usor de fabricat.

Dar fiecare din noi isi experimenteaza ce ii este mai prielnic. Daca isi face treaba bine.................. si lam fabricat usor si rapid..........si nea iesit si ieftin nu putem fi nemultumiti.