Constructie presa faguri home made

Creat de marius_vfp, Noiembrie 25, 2011, 11:12:52 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

salut, am o idee sa nu radeti :P ,  (stiti cum e romanul cand sta prea mult in casa ii vin ideei :yahoo_cry: ), ma gandeam sami fac o presa de faguri , dar e destul de dificil , am sa incerc cu o rasina sa torn in faguri  sa vad ce iese , o rasina poliesterica , nu epoxidrica cea care se foloseste la butoaie de fibra, acea se incalzeste in timpul turnarii si topeste fagurii, rasina poliesterica e albicioasa ca smantana , poate in maxim o luna termin si va anunt ,
vreau sa aud pareri

edit by romikele:  Subiect creat la sugestia d-lui bucovineanu
Citat din: bucovineanu din Noiembrie 26, 2011, 10:01:35 AM
Discutia despre construirea unei prese ar trebui purtata in alta parte. Aici stricam topicul omului.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

skypi_0040

#1
Citat din: marius_vfp din Noiembrie 25, 2011, 11:12:52 PM
salut, am o idee sa nu radeti :P,  (stiti cum e romanul cand sta prea mult in casa ii vin ideei :yahoo_cry:), ma gandeam sami fac o presa de faguri , dar e destul de dificil , am sa incerc cu o rasina sa torn in faguri  sa vad ce iese , o rasina poliesterica , nu epoxidrica cea care se foloseste la butoaie de fibra, acea se incalzeste in timpul turnarii si topeste fagurii, rasina poliesterica e albicioasa ca smantana , poate in maxim o luna termin si va anunt ,
vreau sa aud pareri
D-le Marius, eu am lucrat mult cu rasini poliesterice si pot sa spun ca am ceva experienta. Nu stiu daca poti lua amprenta fagurelui pentru ca in momentul cand ai introdus intaritorul in rasina , incepe reactia chimica , care produce caldura. Aceasta caldura va topi (va deforma) fagurele de ceara dupa care vrei sa iei mulajul. Atat rasina epoxidrica cat si cea poliesterica produce caldura in momentul reactiei chimice. Trebuie sa stiti ca , aceasta rasina trebuie ranforsata cu mai multe  straturi de fibra de sticla (care are rolul fierbetonului ,in momentul cand torni beton) altfel aceasta va crapa in momentul cand va intra in gelare. S-au mai gandit si altii la metoda asta :D :nebun:.

Mircea77

Aceasta problema legata de incalzirea rasinii la adaugarea intaritorului nu s-ar putea rezolva prin realizarea unui "fagure" din ipsos ?!
Folosesti fagurele de ceara pentru a turna ipsosul (acesta ar trebui sa aiba o consistenta care sa-i permita copierea perfecta a celulelor), apoi cu o lampa topesti fagurele si folosesti matrita rezultata pentru faza a doua (finala) in care se toarna rasina.
Bineinteles si ipsosul ar trebui ranforsat in structura lui cu plasa din fibra de sticla pusa pe mai multe straturi pentru a putea rezista la diferentele de temperatura si totodata sa aiba si o grosime de minimum 5-6 cm.
Nu credeti ca asta ar putea fi o solutie ?

skypi_0040

Citat din: Mircea77 din Noiembrie 26, 2011, 08:33:39 AM
Aceasta problema legata de incalzirea rasinii la adaugarea intaritorului nu s-ar putea rezolva prin realizarea unui "fagure" din ipsos ?!
Folosesti fagurele de ceara pentru a turna ipsosul (acesta ar trebui sa aiba o consistenta care sa-i permita copierea perfecta a celulelor), apoi cu o lampa topesti fagurele si folosesti matrita rezultata pentru faza a doua (finala) in care se toarna rasina.
Bineinteles si ipsosul ar trebui ranforsat in structura lui cu plasa din fibra de sticla pusa pe mai multe straturi pentru a putea rezista la diferentele de temperatura si totodata sa aiba si o grosime de minimum 5-6 cm.
Nu credeti ca asta ar putea fi o solutie ?
D-le Mircea, ceea ce obtineti cu amprenta de ghips este un negativ, dupa care doriti sa luati un mulaj din rasina poliesterica ranforsata, care de fapt este un pozitiv. Ca sa obtineti un pozitiv in momentul cand fabricati faguri trebuie sa aveti o presa cu amprenta negativa :yahoo_cry:. Nu stiu daca m-am facut inteles :sad:

marius_vfp

"edit by romikele:  Subiect creat la sugestia d-lui bucovineanu"
va multumesc domnilor, pentru initiativa , eu chiar ma gandeam sa dezbatem un astfel de subiect ,

cu mult respect domnule skypi , avand in vedere ca ati lucrat cu aceste rasini vreau sa ne dezvaluiti cate ceva din tehnica de turnare a lor,
sincer eu am folosit poliesterica la turnarea unui stator al unei eoliene , si mi-a mai ramas rasina amestecata cu intaritor pe care am turnato untrun blat de circa 10mm pe care il folosesc acum pe post de fund , ce am remarcat eu la aceasta rasina e : temperatura la care se incalzeste rasina in momentul intaririi depinde in general de cantitatea de intaritor ce este folosita in reactie , de la cel care am primit rasina mi-a zis sa combin 1/1 rasina si 1/4 intaritor si voi avea o intarire in maxim 4 -6 ore de la turnare , avand invedere ca unii dintre cei care au turnat statoare sau confruntat cu situatii cand in stator au aparut fisuri si crapaturi din cauza temperaturii ridicate , am hotarat sa folosesc mai putin intaritor astfel am scapat de temperaturi mari , am monitorizat temperatura in timpul intaririi aceasta nu depasea 10 15 grade , chiar a fost nevoie sa incalzesc rasina pentru o intarire mai rapida , sa intarit total in minim 24 ore . alta problema pe care vreau sa vo zic este ca atunci cand torni un bloc masiv de rasina , in interior se degaja caldura e adevrat dar daca presa se toarna in straturi pe foitze, maxim 5-8mm temperatura se degaja rapid din reactie astfel fagurii sunt reci , eu ma gandesc ca este nevoie de o grosime mica pentru matrita presei nu turnam cantitati enorme de rasina .
spor la treaba astept pareri
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Mircea77

Citat din: skypi_0040 din Noiembrie 26, 2011, 09:34:26 AM
D-le Mircea, ceea ce obtineti cu amprenta de ghips este un negativ, dupa care doriti sa luati un mulaj din rasina poliesterica ranforsata, care de fapt este un pozitiv. Ca sa obtineti un pozitiv in momentul cand fabricati faguri trebuie sa aveti o presa cu amprenta negativa :yahoo_cry:. Nu stiu daca m-am facut inteles :sad:

Am inteles si stiu la ce va referiti. Ceea ce incercam eu sa sugerez era doar rezolvarea pentru una din partile problemei. Pentru cealalta astept si eu idei.

skypi_0040

Citat din: marius_vfp din Noiembrie 26, 2011, 10:43:05 AM
"edit by romikele:  Subiect creat la sugestia d-lui bucovineanu"
va multumesc domnilor, pentru initiativa , eu chiar ma gandeam sa dezbatem un astfel de subiect ,

cu mult respect domnule skypi , avand in vedere ca ati lucrat cu aceste rasini vreau sa ne dezvaluiti cate ceva din tehnica de turnare a lor,
sincer eu am folosit poliesterica la turnarea unui stator al unei eoliene , si mi-a mai ramas rasina amestecata cu intaritor pe care am turnato untrun blat de circa 10mm pe care il folosesc acum pe post de fund , ce am remarcat eu la aceasta rasina e : temperatura la care se incalzeste rasina in momentul intaririi depinde in general de cantitatea de intaritor ce este folosita in reactie , de la cel care am primit rasina mi-a zis sa combin 1/1 rasina si 1/4 intaritor si voi avea o intarire in maxim 4 -6 ore de la turnare , avand invedere ca unii dintre cei care au turnat statoare sau confruntat cu situatii cand in stator au aparut fisuri si crapaturi din cauza temperaturii ridicate , am hotarat sa folosesc mai putin intaritor astfel am scapat de temperaturi mari , am monitorizat temperatura in timpul intaririi aceasta nu depasea 10 15 grade , chiar a fost nevoie sa incalzesc rasina pentru o intarire mai rapida , sa intarit total in minim 24 ore . alta problema pe care vreau sa vo zic este ca atunci cand torni un bloc masiv de rasina , in interior se degaja caldura e adevrat dar daca presa se toarna in straturi pe foitze, maxim 5-8mm temperatura se degaja rapid din reactie astfel fagurii sunt reci , eu ma gandesc ca este nevoie de o grosime mica pentru matrita presei nu turnam cantitati enorme de rasina .
spor la treaba astept pareri
In primul rand LA MULTI ANI si imi cer scuze ca nu am mai dat nici un raspuns dar nu am stiut ca sa continuat discutia.  Dar niciodata nu-i prea tarziu.  :hi:
Am citit cu interes ceea ce ati relatat si tin sa va spun ca in unele parti aveti dreptate si in altele nu.  De exemplu cu cat grosimea stratului de rasina este mai gros temperatura creste.  Pe de alta parte intaritorul nu poti sal pui in orice cantitate doresti. Acest intaritor declanseaza o reactie chimica care duce la intarirea rasinii. In functie de ce fel de rasina se foloseste si cantitatea de intaritor este alta. Aceasta cantitate este data de fabricantul rasinii. Daca pui prea multa rasina se va incalzi prea tare luand o culoare maronie si vor aparea fisuri (ceea ce nu este bine) , iar daca vei pune mai putin intaritor, rasina se va intari dar nu va ajunge la taria din specificatiile din fabrica iar deasupra va ramane un film de rasina neintarita. Tin sa va anunt ca fibra de sticla nu se toarna sub 10 grade celsius  binenteles cu plus iar vara cand temperaturile de afara sunt foarte ridicate se amesteca in rasina un agent de intarziere a reactiei, in aceeasi cantitate ca al intaritorului care se numeste inhibator.

skypi_0040

In functie de rasinile folosite ( pentru ca sunt de mai multe feluri ) se folosesc acceleratori( daca rasina nu este accelerata din fabrica) si intaritori.
De obicei rasinile poliesterice sunt accelerate iar intaritorul se pune in cantitatea de 1.5%.
Cred ca v-am plictisit cu datele tehnice dar sunt importante pentru ca altfel nu-ti iese cum trebuie.
Intre timp mi-a picat fisa cum s-ar putea face o astfel de presa, in nici un caz amprenta nu se poate lua de pe un fagure de ceara ci DUPA UNUL DE PLASTIC.   :yes:
Se procura un astfel de fagure si apoi se cumpara ingredientele necesare si anume:
-gel coat (tot un fel de rasina , dar mult mai dura si care are un pigment)
-rasina poliesterica
-fibra de sticla
Gel coatul, dupa ce se adauga intaritorul, se da un strat de maximum 2mm, de preferat cu un pistol pentru a intra peste tot si pentru a nu prinde sub el bule de aer. Bulele de aer sunt cele mai periculoase. Acolo unde a ramas o bula de aer, mai tarziu cand forma este gata, aceasta va reprezenta o gaura. Binenteles ca si gel coatul este de doua feluri, si anume pentru pistol (care este mai subtire) si pentru pensula sau trafalet (care este mai gros).
In primul rand fagurele de plastic trebuie curatat de grasimi cu acetona (de cate ori atingem fagurele cu mana , lasam o urma de grasime care este de fapt amprenta si care face ca gel coatul sa nu adere ).
Se aplica gel coatul si apoi se lasa sa se usuce (intareasca) incercanduse cu degetul taria. Este bun pentru a incepe aplicarea straturilor de fibra si rasina abia atunci cand gel coatul , cand pui degetul pe el sa-ti ramana amprenta imprimata dar sa nu se ia pe deget.
La turnarea fibrei este nevoie de o pensula pentru imbibarea fibrei cu rasina si apoi dupa ce aceasta a fost topita se face aerarea ( se scoate tot aerul de sub foaia de fibra). Aerarea se face prin tamponarea pe verticala cu pensula peste stratul de fibra . Trebuie lucrat repede pentru ca  rasina sa nu intre in gelare si nu se mai poate lucra cu ea. Amestecati tot timpul cantitati mici de rasina cat sa va ajunga pentru un strat si la urmatorul faceti un nou amestec.
Precizez ca pentru o astfel de presa sunt nevoie de cel putin 10 straturi de fibra pentru a fi destul de rezistenta in momentul cand se lucreaza cu ea avand in vedere ca se incalzeste si se raceste incontinu. Deci trebuie foarte bine ranforsata pentru ca altfel se deformeaza si fagurele nu va mai fi perfect.
Deci cand am ajuns la o grosime de 10-12mm putem sa consideram ca am terminat treaba. Trebuie lasata sa se intareasca bine . De obicei se lasa o noapte si apoi se trage jos fagurele de plastic. Atentie!!!!! notati-va partea fagurelui pe care ati copiat-o (pentru partea de jos a presei)  pentru ca pentru partea de sus trabuie sa copiati partea cealalta a fagurelui.
O sa spuneti ca este tot la fel . Ei bine este si nu este. La un fagure , o celula de pe o parte se incadreaza intre trei celule de pe partea cealalta. Pentru a nu pierde din marimea fagurelui este bine sa se copie ambele parti.
Pare complicat , dar nu este. Eu o sa incerc sa vedem ce iese si daca este OK, pun niste fotografii .
Va doresc succes si spor la lucru.

bucovineanu

Nu stiu daca rasinile pot rezista la mii de turnari, tinand cont de faptul ca ceara se toarna destul de fierbinte.

skypi_0040

#9
Rasinile ranforsate din fibra de sticla , daca sunt turnate asa cum trebuie nu au voie sa se deterioreze decat daca le zgarii cu cutitul. Ceara nu are o temperatura foarte mare cand o torni asa ca coeficientul de dilatatie este foarte mic. Mai mult se dilata aluminiul. Dar avand in vedere costul scazut al presei in cazul in care reusesti sa o faci singur, eu zic ca merita sa torni 4000 de faguri si apoi sa-ti faci alta, cu toate ca eu cred ca tine mai mult. Dezavantajul unei astfel de presa este ca in cazul in care ti-a ramas un fagure lipit trebuie sa lucrezi foarte fin la curatarea acesteia pentru a nu zgaria placile.

tdragos79

Ati transformat discutia despre presa de faguri intr-o discutie despre rasina, apoi ati renuntat la ea.Am cumparat o presa facuta de un domn specialst in ceaune de aluminiu si alte dracarii turnate cu 250 lei.Altceva ce as mai vrea sa va spun e ca la 1kg de ceara nu mai ies 10-11 faguri nicicum,ies doar 7-8. Am vazut pe undeva pe internet cum faceau niste negri care pareau africani foite(faguri)
aveau 2 butoaie de 200 de litri si 2 scanduri
-un butoi de 200 avea ceara in el si ardea focul sub el,deci ceara lichida
-al doilea butoi avea apa
bagau pe rand scandurile de 2-3 ori in ceara topita se depunea un strat de ceara pe ambele fete a scandurii,apoi bagau scandura in apa cu totul. Alt negru cu un cutitoi mare ca in filmele cu voo-doo razuia pe canturile scandurii apoi desprindea cu varful cutitului peliculele de pe fetele scandurii. Acuma nu stiu exact cum fac albinele celula cat de mare etc,dar mi s-a parut demna de luat in seama simplitatea procedurii.Negrii pareau fericiti.   


:nudie: