imbinari in lemn

Creat de barabasl, Noiembrie 23, 2011, 04:49:48 AM

« precedentul - următorul »

barabasl

cum inbinati bucatile unui corp, cat, etc, si cu ce scule le realizati, cu schite daca se poate

barabasl

cu ajutorul domnului Orban Stefan am fasit o parte din cele ce ma interesau pe pagina principala http://apiardeal.ro/romikele/desene_apicole/stupi/stup12rame/3-magazin_stup12rame.png ; se pot consulta si restul desenelor, unde puteti vedea imbinarile folosite  :thanks:

barabasl

presa dupa modelul lui bunicu pentru lipirea pe latime a scindurilor.

Aici am folosit metoda lamba si uluc, cu lamba falsa din o fisie de placaj.

CRISTIAN71

Citat din: barabasl din Ianuarie 03, 2012, 05:24:54 AM
presa dupa modelul lui bunicu pentru lipirea pe latime a scindurilor.

Aici am folosit metoda lamba si uluc, cu lamba falsa din o fisie de placaj.

=))  =))
Aia este lamba aplicata. Adica ai folosit 2 uluce si o lamba aplicata.

barabasl

multumesc Cristian pentru termenul tehnic pe care m-ai invatat. Sper sa mai invat si alte lucruri utile  :) si intr-un mod mai didactic din partea ta.Nu sintem cu totii timplari, dar ne straduim sa invatam.

orbanstefan64

barabasi! nu te agita cristian 71 ii bun teoritician  :bravo: lui. dar pactica.............000  ?????
cea ce ma deranjeaza ......incepe sa semene tot mai mult cu soacra mea care stie f multe si pina la urma f putine :hi: :hi: :hi:

pharaonu75

Stefane, verifica poate si-a tras net soacra ta! =)) =)) =))

Nu stiu cat se pricepe soacra ta la tamplarie, insa cristian71 imi lasa impresia ca este abolvent de I.L. la Brasov!
Cristiane, gresesc? Sau te-am citit?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

4unix

Imbinare cap la cap cu aracet MOMENT WOOD WATERPROOF, presa tip "Flavius" plus cleme pentru planeitate, dupa slefuire si debitare la dimensiuni rezultatul este multumitor estetic, sper sa fie si rezistent.

Numai bine!

lefter

de unde cumpar un aracet de calitate sau ofirma care trimite prin curierat am cautat d3 dar unii nici nu au auzit. sanatate .

4unix

Eu am luat de la Practiker MOMENT WOOD WATERPROOF , scrie pe el si D3, m-a costat ~26 lei 750ml.
Aici http://www.lipesteorice.ro/sct_9/cat_3/adezivi_pentru_lemn.htm poti consulta fisa tehnica a produsului.

Numai bine!

marius_vfp

salut, intrebare pentru toti , din cate parti este cel mai indicat sa fie incheiat corpul de baza de 30 cm inaltime , va multumesc
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

barabasl

Citat din: lefter din Ianuarie 05, 2012, 02:43:29 PM
de unde cumpar un aracet de calitate sau ofirma care trimite prin curierat am cautat d3 dar unii nici nu au auzit. sanatate .

Eu am folosit covacet DPR 4 de la magorcovacet SRL/SA din Sf. Gheorghe, unde are si un magazin de prezentare. E un aracet folosit la timplarie rezistent la apa.

Porfy66

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 05, 2012, 10:38:20 PM
salut, intrebare pentru toti , din cate parti este cel mai indicat sa fie incheiat corpul de baza de 30 cm inaltime , va multumesc
E suficient sa fie din 2 bucati dar ar fi indicat sa nu fie de 15+15cm deoarece apare o imbinare prin lipire pe toate cele patru parti ale stupului la aceeasi inaltime. Eu de obicei merg pe imbinarea a doua bucati de scandura, una de 17 cm si cealalta de 13, dar se poate folosi si alta combinatie. La imbinarea celor patru fetze ale stupului urmaresc ca pe laterale placile sa fie cu bucata de 17 cm jos, iar la partea frontala si spate urmaresc ca bucata de 13 cm sa fie jos. Sper ca m-am facut inteles!
:hi: :hi: :hi:

marius_vfp

multumesc porfy66 , am inteles ce vrei sa zici , eu ma gandesc sa folosesc 3 parti pe fiecare latura exact in acelasi stil cum ai spus cu parti mai mici si mai mari .
o zi buna
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

lefter

multumesc pt. adresele celor care vind aracet numai bine.