ce operatie pot face cu freza?

Creat de bogdan moldovean, Noiembrie 09, 2011, 07:33:01 PM

« precedentul - următorul »

bogdan moldovean

salut prieteni.Am facut rost de un chilipir azi adica am cumparat de la un mosnegut o freza bosch de mana de aia care se tine cu doua maini si se apasa usor de ea am luat o f.ieftin si as vrea sa o folosesc la constructia stupilor dar nu stiu ce as putea face cu ea.Va rog sa mi dati o idee ce operatie as putea face cu ea.Multumesc numai bine

bucovineanu

Se foloseste la mobila si la binale (usi). La stupi nu prea vad la ce ar putea fi folosita.

yo2lsk

#2
Poti sa o folosesti pentru a face in corpul stupilor degajarile pentru manipularea lazilor ca in filmulet, incepand de la minutul 2.44.


orbanstefan64

nu te sfatuiesc sa faci lucrari de serie pt ca nu te va ajuta  :hi: :hi: :hi:

andrei_georgian

am si eu una, o folosesc la corpuri tot pentru "manere",
o mai poti folosii sa faci falturi, canale in skandura, sunt kteva utilizari, dar trb sa ai setul de capete de frezat :hi: :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

marius_vfp

freze se gasesc la set mai toate dimensiunile , o treaba importanta e ca trebuie prinsa pe sub o masa si scoasa la dimensiunea dorita doar freza, poti face si ceva rame dar un lucru ingenios ar fi ca poti face imbinari nut si feder la scandura din corpul de 1/1 ar fi indicat sa fie in  3 scanduri , pentru cativa stupi pentru acasa e buna scula , sa ai grija la gresarea rulmentilor intra mai multa mizerie lucrand cu ea astfel .
spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

CRISTIAN71

Si daca eu fac corpul principal 1/1 din 10 frizuri ?

marius_vfp

si daca drobul de sare cade in ....... :P
hai sa fim seriosi din cioarse se mai fac rame daca merge .
spor la treaba  :bzz:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

CRISTIAN71

Citat din: marius_vfp din Noiembrie 10, 2011, 09:13:49 PM....... imbinari nut si feder la scandura din corpul de 1/1 ar fi indicat sa fie in  3 scanduri ......

Vad ca iei ce spun eu in ris, atunci spune ce sunt frizurile?
nut si feder - in denumirea straveche; cartile de specialitate vorbesc de lamba si uluc. :welcome:

BIZ_IONEL

#9




numai sa gasesti asa ceva la noi

marius_vfp

domnule cristi cu tot respectul pentru toti de pe forum in mod egal , eu nu am luat in ras nimic , dar dumneavoasta ai intrebat daca faceti din 10 frizuri corpul  , dumnevoastra ati fi facut asa ceva ? ma indoiesc . in legatura cu lamba uluc nut si feder, sunt notiuni asemnatoare cu acelasi inteles pote si regionalisme , spunemi cum se zice la clestele de scos cuie in Barlad eu fiind tot din judetul vaslui cand am auzit de acel cuvant nici nu miam dat seama ce e .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

orbanstefan64

Citat din: CRISTIAN71 din Noiembrie 12, 2011, 07:32:21 PM
Citat din: marius_vfp din Noiembrie 10, 2011, 09:13:49 PM....... imbinari nut si feder la scandura din corpul de 1/1 ar fi indicat sa fie in  3 scanduri ......

Vad ca iei ce spun eu in ris, atunci spune ce sunt frizurile?
nut si feder - in denumirea straveche; cartile de specialitate vorbesc de lamba si uluc. :welcome:
la tine acolo se foloseste lamba si uluc iar la noi nut si feder  principalul ii ca stim despre ce i vb


orbanstefan64

#13
cristian71
Vad ca iei ce spun eu in ris, atunci spune ce sunt frizurile?
======================================================================
Piesă îngustă de cherestea, folosită la fabricarea lamelor de parchet, a chenarelor de uși, a lambriurilor. ♦ Chenar care înconjoară o pardoseală de parchet în lungul pereților, făcut din piese mai mari decât lamele parchetului.copy paste din DEX ca daca incep cu regionalismele iar incepi sa corectezi

BIZ_IONEL

daca ati si zice unde se gasesc acele sabloane pentru facut inbinarile vas fi recunoscator , dar sa fie in Romania