tamplarie

Creat de pilis, Mai 06, 2011, 06:31:27 PM

« precedentul - următorul »

pilis

Poate cineva sa-mi spuna de unde se poate procura o linie de produs stupi ca in linkul de mai jos?



Marek

   Salut!
Prima data cand vad asa ceva. Interesant.

tassevasi

 Bine ai venit  tinere printre noi  !

Vad ca ai ginduri bune , cu asa ceva e pacat sa cresti si albine ,probabil stupii batrinului vor ramine pe stoc pina le va scadea pretul cu 25%,
Nu mai astepta ,informeaza-te in Austria ,ca la noi ...... nu cred .
Numai bine .

CRISTIAN71

Ceea ce ai vazut tu este jumatatea adevarului. Lipseste inceputul si sfirsitul .

Obombo

Nu cred ca linia respectiva e un produs de serie, pare mai degraba autoconstruita.

cucubau

O astfel de linie face toti banii ,dar se pare ca este unicat si unicatele sunt ori prea scumpe ori trebuie sa ti-l onstuiesti singur.
Succes!

echo

Utilajul respectiv ii apartine lui Dale Lewis din Canada, Manitoba.

Nu este un utilaj facut de o fabrica sau ceva, a fost proiectat si construit in garaj de unchiul acestuia, inginer fiind, folosind motoare DC si lanturi pentru transmisii.

"Productia" de stupi se limiteaza la executia pentru ei, prieteni si asociatia apicola din care fac parte.  Nu am reusit in schimb sa obtin nici o schita, desen etc a masinii, Dale mi-a raspuns destul de politicos ca masina a fost proiecta, construita  si imbunatatita de-a lungul timpului, totul fiind facut "pe genunchi".

Oricum, asta nu face decat sa imi ridice inca odata cota de respect pe care o am pentru ingineri....
Tel: 0312263853

apis maximus

Una putin mai diferita...dar tot de capacitate mare. Pina la 1000 de cutii pe zi...O masina instalata si in lucru:
http://www.youtube.com/watch?v=mzlcMPGQGXs&feature=youtu.be
Hank Bosman cu Woodman Engineering le face si le vinde...depinde de capaciate, pretul intre 50 si 80 mii de USD.
Pentru cei interesati de mai multa informatzie, model in functiune, etc., linkul de pe www.beesource.com este aici:
http://www.beesource.com/forums/showthread.php?240751-BEE-BOX-Machining-Center

Mircea77

Masina este de "belea". Pretul este pe masura plus cheltuielile cu transportul.

Kiwi Bee

#9
O mica inspiratie celora ce le place sa lucreze cu lemnul.