Caracteristici tehnice ale lemnului pentru apicultura

Creat de flavius, Februarie 15, 2011, 09:13:25 AM

« precedentul - următorul »

flavius

Am zis sa deschidem un topic dedicat acestei teme, intrucat multa lume nu stie exact ce fel de lemn este necesar pentru tamplaria necesara albinaritului...

Prima oara as vrea sa discutam despre umiditatea relativa a lemnului...din experienta, ca si din cercetarile stiintifice, se stie ca lemnul este bine sa fie aclimatizat in mediul in care va fi folosit ulterior...asta inseamna ca, pentru lazi, de exemplu, este bine ca lemnul sa fie uscat in mediul in care va fi folosit...bineinteles, ferit de elementele meteo, dar in aceleasi conditii de umiditate a aerului...

Lemnul din uscator iese cu umiditati cuprinse intre 8-10-12%...umiditatea ideala pentru prelucrarea lemnului este de 12-14%... dar, si eu zic ca este un mare dar, pentru lazi cred ca se recomanda o umiditate relativa putin mai mare, intrucat lada de stup va sta si va lucra in aer liber...o umiditate de 16-18-20% (in functie de zona geografica) consider eu ca este cea mai buna pentru prelucrarea lemnului pentru lazile de stupi...

Asteptam si parerea celor cu mai multa experienta in domeniu...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

CRISTIAN71

Umididatea relativa a lemnului din care se confectioneaza lazile trebuie sa  fie cuprinsa intre 12-16 % . Uscarea lui ar fi fine daca s-ar face in mediul natural nu in uscatoare. 

flavius

Cristi, de acordeon cu tine...problema este ca sunt foarte putini cei din domeniul forestier care mai stiu cum se usuca natural, care-s conditiile de depozitare, cum se face izolarea capetelor de scandura cu mastic (sa nu crape), cum se aseaza fata de curentii de aer predominanti in zona, etc, etc, etc...pe la toate depozitele pe unde am cautat, nu am gasit vreo stiva pusa ca la carte la uscat...angajatii depozitelor, de obicei, sunt baietandrii de 16-18-20 de ani, habarnisti, care au trecut prin scoala ca gasca prin apa, fara sa aiba vreo tangenta cu lemnul, si se angajeaza la primul patron care le da si lor un banutz...

Cheresteaua vine direct din gater, plina de apa (am vazut si cherestea gata inghetata in perioada asta...), cu umiditati cuprinse intre 55-60% si chiar mai mult...si faza e ca gorobetii o debiteaza direct cherestea la umiditatea asta...iti dai tu seama ce tensiuni interne se elibereaza in urma procesului? si cata cherestea se pierde doar pentru ca nu au timp/chef/rabdare/bani sa o usuce cum trebuie? cine mai usuca in ziua de astazi bustean feliat (in franco-engleza ii zice boule), adica bustean tras in dulapi grosi, pusi in aceeasi ordine in stiva si lasati la uscat cativa ani?

Asa ca daca vrei cherestea cat de cat uscata astazi, musai sa cumperi cherestea uscata la cuptor...macar tehnologii de pe la cuptoare mai au ceva cunostinte de stivuire si de asezare in hala...si se usuca destul de uniform...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Eu vroiam totusi o parere cu privire la umiditatea optima pentru lazi...mai ales pentru lazile care urmeaza a fi tinute afara...

Plecam de la ideea ca o umiditate relativa de 12-14% e ideala pentru prelucrat...dar un principiu de baza din tamplarie zice ca lemnul e bine sa aiba, la prelucrare, umiditatea relativa a mediului in care va lucra ulterior...iau ca exemplu zona mea (sudul judetului Arges), unde vara am umiditati relativ scazute (8-10-12%), mai ales in lunile caniculare, dar in restul timpului (primavara/toamna/iarna), umiditatea este destul de consistenta (trece si de 22% in unele luni)...facand o medie multi-anuala, la mine in livada ar iesi o umiditate in jurul valorii de 18-19%...de aici intrebarea: nu cumva e mai bine sa las lemnul, dupa uscare, sa se umfle putin, pana spre 18-20%, si apoi sa-l prelucrez in forma finala? cel putin va lucra in mod egal si in sus, si in jos, nu numai intr-o directie...

Daca il lucrez la 12%, si vine o toamna ploioasa, iti dai seama cat se umfla (pe lat...) o lada, atunci cand aerul din jurul ei atinge umiditati importante si lemnul urca spre 20-22%? oricata protectie ai aplica pe lemn, el va lucra sub influenta umiditatii, in timp...de aici crapaturi, descleieri, etc...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64


flavius

oooo, pai aici e o intreaga discutie...una e sa ai taieri tangentiale, alta sa le ai radiale sau transversale...iar discutia se invarte tot in jurul eficientei (dpdv al producatorului de cherestea...), nu al calitatii cherestelei...

Aveti mai jos o poza "ciupita" de la americani...in care sunt prezentate principalele tipuri de taiere a busteanului...din pacate la noi se practica prima taiere (plainsawn), cea care asigura cea mai mare cantitate de cherestea rezultata dintr-un singur bustean...daca ai posibilitatea de alegere, poti sa iei din tot busteanul partea taiata de la mijloc, din care sa elimini maduva...asa obtii scandura cu fibra cat de cat perpendiculara pe latimea scandurii...

Cea de a doua este cea mai buna taiere, dar care are ca rezultat si cea mai mare pierdere de material lemnos...cred ca nu e folosita deloc la noi (de fapt o mai foloseau marangazii de lotci de prin delta...ei spintecau busteanul la pene, si pe urma luau scandura la fatuit cu gealaul...munca multa, da' rezultat bun...).

Cea de-a treia taiere, la sfert (in alte zone din tara s-ar putea sa se numeasca altfel - nu stiu exact...), duce la un compromis destul de acceptabil intre obtinerea de scandura cu fibra perpendiculara si eficienta folosirii busteanului...iarasi, din pacate, se gaseste destul de rar asa ceva pe piata, din motive care tin de:
1. calitatea busteanului (iti trebuie bustean destul de gros ca sa te mai si apuci de debitat pe sfert...)
2. calitatea manoperei - cine cunoaste angajatii gaterelor stie despre ce vorbesc...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Si inca doua poze, si mai sugestive...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

bucovineanu

Pentru a nu avea probleme e bine ca lemnul folosit la constructia stupilor sa fie uscat natural. Astfel va suferi mai multe cicluri de uscare- umezire (ingustare-dilatare) exact la fel ca si stupii care vor sta atat in bataia soarelui cat si in conditii de ploaie. Cat despre durata de uscare, eu raman la parerea ca trebuie sa fie de 2 ani.

flavius

da, la o scandura de 25 mm grosime (in verde), se recomanda 2.5 ani de uscare in stiva (in Europa) si un an (dincolo de Atlantic)...inclin sa cred ca 2 ani ar cam fi perioada optima..

dar...si e un mare DAR...traim in Romania, cheresteaua uscata naturala e mai rara decat aurul, asa ca ar cam trebui sa ne gandim la alternative...eu ma gandesc la cheresteaua uscata artificial, pusa sa "respire" cateva luni in mediul in care va lucra lada ulterior...poate nu e decat un compromis, dar pare cel mai abordabil in acest moment...asta daca nu cumva ai timp mult la dispozitie, si capital, si spatiu, si cumperi in fiecare an cherestea, pe care o pui singur la uscat, taman buna de prelucrat peste 2-3 ani (asta e visul meu de mai demult...am avut si cherestea de 3 ani la uscat...acum nu mai am mare lucru...da' o sa incerc sa am stocuri-tampon de (macar) 1-2 mc...)
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Calin Bondaru

dar daca sunt pastrati bustenii 2-3 ani si dupa aceasta perioada sa fie prelucrati, cred ca ar fi o varianta mai simpla!
parerea mea e ca 3 ani e destul de mult!
cred ca 1 an in bustean si unu in scandura e suficient, dar ferit de precipitatii!

bucovineanu

Nu este recomandata pastrarea lemnului sub forma de bustean, mai ales daca nu este decojit foarte bine. E atacat de o insecta care isi depune ouale sub coaja. Si cheresteaua e atacata daca nu e decojita cu mare atentie.
Uscarea naturala este de preferat uscarii artificiale. Prin uscare in uscator cheresteaua pierde o clasa de calitate.

flavius

stiam si eu ca nu e bine sa tii busteanul in curte asa cum il dai jos...am vazut cu ochii mei cum se alege praful de niste salcam, in nici 2 ani...daca ar fi fost bagat in gater, macar pentru debitare in dulapi mai grosi, si pus la uscat asa, si tot ar fi fost ceva mai bine...

Cel mai bine eu zic ca e sa debitezi toata cheresteaua la dimensiuni, tivita, dar cu tolerante mai mari (vrei scandura de 30 la final, faci cheresteaua de 40 in verde si o pui la uscat...ai nevoie de 20-22, pleci de la 30...si tot asa si cu latimea...)

Nenea Bucovineanu, da-mi si mie o sursa de cheresea uscata (chiar si la un pret mai marisor...), si fac o cinste...pe bune...sau platesc comision, daca gasim rasinoase clasa A uscate 2 ani...fara niciun fel de gluma...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

bucovineanu

Cel mai bine este sa cumperi bustean, sa-l tai la grosimile dorite, iar apoi sa-l stivuiesti corect si sa-l usuci. Altfel e mai greu sa gasesti dimensiunile dorite si suficient uscat. Pentru a obtine scandura rindeluita pe ambele parti la 20- 22 mm e suficient ca scandura verde sa aiba 27- 28 mm dar debitarea sa fie facuta fara valuri si stivuirea sa fie facuta corect.

flavius

de acord...total...da' nu am (inca!) banzic propriu, nu am asa de mult spatiu de depozitare, si nu se stie nici cat timp o sa am pe viitor...las' ca ma fac eu mare...deschid un gater pentru cherestea "premium"...eu o tai, eu o usuc, si o vand numai la prieteni stupari...bine asa?  :zzz: :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64

Citat din: Calin Bondaru din Februarie 16, 2011, 11:18:50 AM
dar daca sunt pastrati bustenii 2-3 ani si dupa aceasta perioada sa fie prelucrati, cred ca ar fi o varianta mai simpla!
parerea mea e ca 3 ani e destul de mult!
cred ca 1 an in bustean si unu in scandura e suficient, dar ferit de precipitatii!
vb lui bucovineanu busteanul tre decojit si  taiat .daca il tii un an, doi, fierbe, nici de lemn de foc nu i  bun :nod: :nod: