Plante (imagini)

Creat de dragos2006, Martie 06, 2008, 03:05:04 PM

« precedentul - următorul »

cristi ciuc

#150
Mulţumesc!
Este clar că sunt sisteme ingenioase rezultate din practică îndelungată.
Sortarea rugilor se face mult mai uşor şi eficient, pentru că nu sunt amestecaţi. (cei productivi cu ceilalţi neproductivi)
Cred că sunt utile asemenea postări referitoare la un spectru mai larg de arbori şi arbuşti fructiferi, pentru că este clar că atât Mihai cât şi mulţi alţii dintre noi au ce să prezinte.
Fac totuşi menţiunea că spaţiul alocat din "Ferma mea" pentru butaşi de mur ar fi de vreo trei intervale cu lungimea de 10 metri (asta cu optimism).
Sunt un "latifundiar" fără prea mult teren în apropierea locului unde actualmente locuiesc.

marius_vfp

buna ziua , ca proaspat incepator in apicultura asi vrea si eu sa-mi imbogatesc baza melifera din zona in care stau ,  de mic copil imi plac florile si in special plantele , am hotarat sa cumpar ceva flori pe care sa le plantez pe langa casa, am mers la supermarket si am gasit ceva flori , vreau sa-mi spuneti ce parere aveti de aceste flori(foto mai jos) daca se merita sa le plantez si care sunt melifere dintre ele , si cateva sfaturi care ar fi cele mai bune flori care se perpetua singure de la an la an .
ma pote ajuta cineva cu cateva fire de iulisca  ^:)^
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Kiwi Bee

Exista prin RO "Ulex europaeus"??????????In engleza "gorse".

Este originala din vestul europei dar numi amintesc so fi intilnit in RO.
Aici aduce polen cu carutza.Are o perioada cind da nectar in prostie.

Fermierii nu joiesc so distruga ca iar se inmulteste(pai vacile si oile nu se pot atinge de ea cai spinoasa rau).

happy

M-am tot uitat si nu gasesc o planta pe care o am in gradina :onoethera biennis! :smile:
Infloreste din luna iunie pana in octombrie.Stau albinele ciorchine pe florile ei si sunt pline de polen galben :wink2:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

totalmarit

Va salut ,va rog o informatie despre Iulisca,cand infloreste, si daca se merita sa fie cautata de albine,ma refer la cantitatea de nectar.
Va multumesc
Marin de Lapusel

stefan1

  Citeste acest topic si vei avea unele raspunsuri:
   http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=1685.0
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

totalmarit

 ^:)^ Mersi ,Stefane esti de treaba stiam ceva de la Valy Gudas despre iulisca dar nu credeam ca se poate strange ceva miere in cantitate si de calitate.
Va salut. :hi:
Marin de Lapusel

Toma Sergiu

Din cate am vazut florile de castravete sunt foarte bune pentru albine, sincer am in gradina dimineata la 10 si ma uitam la castraveti erau in jur de 4mp, erau si 15 albinute pe flori pline cu polen abia mai zburau o sa va pun si cateva poze pentru a va demonstra cat polen aveau

Toma Sergiu

Am mai multe dar astea sunt suficiente

stefan1

  Ai facut poze foarte faine. Albinele pozate insa nu aveau polen pe picioruse, doar pe spate. E o dovada ca scopul lor era nectarul si nu polenul. E adevarat ca atat castravetii cat si bostanii, dovlecii, pepenii, dau si polen bun pentru albine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

Citat din: happy din Iulie 20, 2011, 03:05:31 PM
M-am tot uitat si nu gasesc o planta pe care o am in gradina :onoethera biennis! :smile:
Infloreste din luna iunie pana in octombrie.Stau albinele ciorchine pe florile ei si sunt pline de polen galben :wink2:


Aici mai mute date despre "onothera biennis"
http://plantfanatics4.e-monsite.com/rubrique,oenothera-biennis,1154254.html
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

stefan1

  Planta se gaseste in acea 'pasune apicola' (Veitshöchheimer Bienenweide) pe care am prezentat-o la "Un fel de baza melifera". Se autoinsamanteaza. E apreciata cu oferta moderata de nectar si polen. Eu nu stiu, daca floarea se deschide seara, cand culeg albinele? Sau o pot vizita si ziua?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

happy

Eu am curtea plina cu asa ceva,se deschide seara si tine pana a doua zi pe la ora 10.Dimineata albinele sunt calare pe florile ei.Infloreste toata vara ,asta este avantajul oenotherei biennis :smile:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Ionut Mioveni

Daca nu ma insel am vazut acea planta onoethera biennis rasarita cam la vreo 200 de m de stupii mei pe o pasune unde pastea bunica vacuta :). Sper ca nu ma  insel , dar nu am fost curios sa vad daca albinele o cercetau.
Daca o voi gasi si acum sigur voi face cateva poze.
Am o intrebare pentru d.nul hapy sau daca poate raspunde altcineva e bine venit raspunsul(m.am gandit la dansul pentru ca am vazut ca are seminte de salcam japonez)
De inflorit l-am vazut, am vazut ca e vizitat si de albine  si as vrea sa obtin seminte de la el( cred ca are peste 40 de ani).In ce perioada a anului se pot preleva semintele?
Zilele astea voi merge sa il fotografiez  :D, desi merg de vreo 3 ani la pescuit in acea zona nu stiu cum de nu l-am vazut pana anul asta :uimit:
Multumesc frumos!  ^:)^

happy

Cam prin niembrie se coc pastaile cu seminte la salcamul japonez,nu stiu daca trebuiesc stratificate.Le tii si tu in figider la iarna 2 luni ca sa fii sigur! :bzz:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!