Faguri de poliuretan

Creat de Andreyu, Februarie 18, 2012, 03:28:44 PM

« precedentul - următorul »

Andreyu

Pentru cei interesati de fagurii de poliuretan va rog intrati pe urmatorul site:

http://faguripoliuretan.blogspot.com/2012/02/faguri-din-poliuretan.html

jonny_it

Citat din: Andreyu din Februarie 18, 2012, 03:28:44 PM
Pentru cei interesati de fagurii de poliuretan va rog intrati pe urmatorul site:

http://faguripoliuretan.blogspot.com/2012/02/faguri-din-poliuretan.html

Probabil era mai bine daca postai pe forumul cu anunturile.
Oricum parerea mea este ca sunt cam scumpi  :)

bucovineanu

Atata timp cat se gasesc faguri din ceara la mai putin de jumatate din pretul celor din poliuretan, nu vad de ce sa folosim din acestia din urma. Oricum acestia nu mai pot fi reciclati.

TraianCH

ideea  e interesanta si cred ca am  so  folosesc tinind  cont  ca  nu  am   stupina mare :coffee: :coffee:
Singurul lucru imperfect in natura este rasa umana!

Andreyu

Domnule bucovineanu nu inteleg la ce va referiti cand spuneti ca nu mai pot fi reciclati?Pe site scrie explicit cum se reformeaza.Albinele construiesc fagurii pe foitele din poliuretan la fel ca pe foitele din ceara iar dupa 2-3 ani,la fel ca in cazul foitelor din ceara acestia trebuiesc reciclati.Si acest lucru se face razuind pur si simplu cu dalta apicola fagurii crescuti de albine ramanand doar foita de poliuretan care se baga din nou in stup.(nici macar nu trebuie scoasa din rama de lemn)
Cu ocazia asta recoltezi ceara fara sa fi nevoit sa o reinvestesti iarasi in foite de ceara.
Pt domnul jonny pretul e justificat pentru ca pot fi refolositi de 6 pana la 8 ori in acest fel.

bucovineanu

#5
Pentru a putea indeparta corect ceara de pe foaia de poliuretan rama trebuie pusa la soare pentru a fi incalzita, ori prin incalzire se deformeaza. Prin introducerea in apa fierbinte rezultatul e similar si anume deformarea. Apoi mai e si problema dezinfectarii acelei foi care poate sa contina  germenii diferitelor boli.

dan motu

am primit din sua cateva bucati dar erau cu tot cu rama,dar nu am fost deloc multumit de ele,le ia la cladit foarte foarte greu,


Andreyu

Ati incercat sa le imersati in ceara cele din SUA?Daca nu sunt imersate in ceara le ia mai greu in lucru.
Pentru Lammert Vlad cele de la viitorsanatos sunt pentru magazie iar cele prezentate de mine sunt pentru cuib.Dintr-o foita de cuib se obtin 2 de magazie.Uitativa la geometria celulelor de la cele de la viitorsanatos comparativ cu cele prezentate de mine.

Andreyu

Am cumparat si de la viitorsanatos si de la ovisan foite de plastic dar vreau sa va spun ca cele comercializate de ei sunt aduse de la firma Nicot din Franta si sunt de magazie la 8-10 ron bucata iar cele de cuib aduse de pe undeva din Bulgaria insa nici una nu se potriveste pentru stasul nostru romanesc + ca nu vreau sa vorbesc despre forma geometrica a celulei care este rotunda si nu hexagonala.

Olimpiu

Am folosit foite de poliuretan. Se pot reutiliza usor. Ceruite albina le ia in lucru ca pe cele de ceara.
Pentru reutilizare se rad celulele construite de albine cu dalta apicola. Pe foita raman urme de camasi de la puiet. acestea se indeparteaza introducand rama cu foita in ea in apa la 95 grade timp de 30 secunde. La scoaterea din apa foita ramane curata cu o pelicula de ceara.
Foitele se moaie dar la racire se intaresc si nu se deformeaza.
Pentru cine nu este multumit de sterilizarea facuta la 95 grade se poate utiliza  solutie de formol.
Eu am fost foare multumit. O data cumparate le ai pe vecie. Nu mai dai bani in fiecare an pe foite de ceara.

pharaonu75

#11
Citat din: Olimpiu din Februarie 19, 2012, 11:01:19 AM
...
Eu am fost foare multumit. O data cumparate le ai pe vecie. Nu mai dai bani in fiecare an pe foite de ceara.

Eu sunt pentru intretinerea albinelor intr-un habitat cat mai apropiat de cel natural. Iar asta si cu fagurii de poliuretan nu se prea pupa!
Am inteles ca stupii din poliuretan ofera anumite conditii dezvoltarii familiilor de albine, conditii pe care albina nu le-ar avea in stupi de lemn sau chiar in scorburi. In fond, in salbaticie, albinele isi fac adapostul in locuri foarte variate si ciudate, nu doar in scorburi.
De aceea spuneam candva ca nu vad nicio problema in folosirea stupilor din poliuretan, insa sa intri "in inima" familiei de albine si sa ii dai poliuretan si pentru faguri, mi se pare prea mult!
Daca erau chiar atat de buni acesti faguri din poliuretan, in 64 de milioane de ani, de cand exista albina pe planeta, invata si ea sa produca poliuretan.
La fel sta treaba si cu fagurii din plastic, insa la acestia, avand in vedere consistenta materialului, am ceva mai multa incredere in ceea ce priveste sterilizarea lor.

P.S. - @Andreyu si Olimpiu - mi-ar place tare mult sa cred ca sunteti frati... sau tata si fiu... sau veri...
As fi foarte dezamagit daca as constata ca sunteti una si aceeasi persoana, pentru ca pe Apiardeal nu sunt permise "clone", iar promovarea prin astfel de mijloace a fagurilor produsi de Andreyu mi se pare josnica.
Dar repet, merg pe varianta ca sunteti rude, pentru ca prezumtia de nevinovatie este aplicabilatuturor, pana la dovedirea contrariului.
Mai vedem... mai sapam...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Oare ar trebui continuate discutiile la acest topic?

Olimpiu

Domule pharaonu 75 intradevar prezumtia de nevinovatie e corecta. Suntem tata si fiu cu doua stupine independente.
Noi producem aceste foite in primul rand pentru noi. Le-am testat si am fost multumiti de ele. Am considerat ca putem sa venim in intampinarea si altor apicultori care sunt interesati de acest sistem. In lume (America-Europa) parerile despre foitele din plastic sunt impartite. Sunt adepti pentru foite din ceara si altii pentru foite din plastic. Noi respectam toate parerile.
Inca o data, am facut acest anunt pe forum pentru cei care doresc sa foloseasca acest tip de foite, stiind cat de greu se procura in Romania (pentru dimensiunile Dadant).

Cu stima si respect

pharaonu75

Citat din: Olimpiu din Februarie 19, 2012, 06:49:07 PM
Domule pharaonu 75 intradevar prezumtia de nevinovatie e corecta. Suntem tata si fiu cu doua stupine independente.
...

Ma bucur sa aud asta... mai ales ca la 23 de ani, Andreyu are propria stupina, independenta de a tatalui!
Mult succes in continuare!
:hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube