Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Citat din: bucovineanu din Martie 30, 2020, 07:55:36 PM...Eu nu inteleg cum poti tine in maini ramele cu manusi...

Dom'Vasile, e foarte simplu, chiar daca aparent e mai...complicat.

Acum serios discutând, depinde foarte mult cum se învață omul, obișnuința fiind a doua natură.
Mă gândeam doar cum se uită tata la acul rămas în mâna fiului...


dan sebastian

Are noroc. Isi da pe maine cu o solutie de apa cu otet si nu prea au chef de mainile lui. L-am invatat sa se miste lent si momentan nu sunt probleme. Rezista la intepaturi bine. De mic trecea prin fata lor si isi lua cate una in freza. Stie regula, ca atata timp cat nu ii e frica, nu emani adrenalina si te simt ca pe unul de al lor, si nu inteapa decat daca gresesti cu ceva sau nimeri cate una cu capsa pusa.
Am largit la multi cuiburile desi nu trebuia, din cauza belelei cu covid 19.
Pozele sunt de la bena de master din 2011, pe care am luat-o din Corbi Arges pe 24 martie si am inceput sa o reconditionez. O vopsesc pe partile metalice (cele 6 traverse, restul fiind din aluminiu). Cei ce au vandut-o ziceau ca e din 2013 dar am gasit o autorizare. Dau cu peria de sarma pe polidisc cu simt de raspundere. Are un pic de rugina, de suprafata. Ulterior grund Emaur. Trebuie sa gasesc solutie sa o dau cumva jos intr-un loc unde sa nu deranjeze pana la toamna cand va veni si timpul ei sa o montez.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Constantin_MH

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 21, 2020, 06:39:08 PMAm reusit sa facem faguri foite, din ceara proprie.
Am gasit la Craiova un apicultor care a investit bani multi in asa ceva. Un tanar deosebit.
Apicultorii olteni au noroc cu asemenea om. Mi-am facut si eu fagurii la el, cu ceara mea. Calitate deosebita. Are la vanzare si faguri facuti din ceara achizitionata de el, pret 34 lei. Magazinul este pe strada Fratii Golesti nr.35(langa Piata mare).

Closcutz

Ce vei pune ca podea la Master aluminiu, tabla sau placaj stratificat?

dan sebastian

Salut. Scuze ca nu am mai intrat de ceva timp. Bena de am luat-o de ziua mea are tego bun. Asa va ramane. Anul acesta am rams tot cu bena veche. La sfarsitul filmuletului poti vedea si cum merge masina cu motorul de pe duba albastra si cum arata bena. De ziua mea pe 24 martie exact cand au pus situatia de urgenta am fost de am luat-o.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

La 2-3 zile de la inceperea secretiei de nectar la corcodus a revenit iarna. Si dupa primul episod 23-26 martie a urmat al 2 lea 1 - 3 aprilie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

A urmat o primavara extrem de rece, care a continuat pana in perioada inceperii infloririi la salcam. Noroc ca am prins vreo 8 zile bune care m-au dus foarte aproape sau peste tona de miere pe care o urmaream de ceva timp. La rapita doar 250 kg cu vreme extrem de rece vant si seceta fara numar. A plouat exact la sfarsitul perioadei  rapitei.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Si a venit si mult asteptatul salcam. Un an foarte bun pt mine. Daca ar fi tinut inca 5 zile de vreme bune ar fi fost un an record. A mers bine si asa cu medii intre 13.5 si 15 kg in functie de vatra stupinei.

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

#1568
Au mers bine si roiurile de pe vatra chiar daca erau pe 6 rame.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Am prins si ceva roi. O problema din cauza frigului, cei care au roit inainte de iunie nu s-au putut imperechea matcile din cauza frigului. La 15- 17 gr ziua nici trantorii nu zboara.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Bună treabă ai făcut la salcâm !
 :applause:
LA mine a fost catastrofal; n-au cules nimic din salcâmii care mi-au părut mai plini de flori ca oricând...

dan sebastian

La salcam a fost execlent in prima parte. Daca mai prindeam macar 5 zile de cules cu vreme favorabila ar fi fost un an exceptional. Oricum mi-am facut targetul pt anul acesta depasind tona. S-au pus insa ploiele si timp de o luna de zile a fost frig si a plouat aproape zilnic. Au consumat tot ce exista rezerva inclusiv de la rapita si placile de salcam din laterale. Noroc cu culesul la floarea soarelui unde si-au facut rezerve si pt iarna si am scos si eu miere.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Stupii care au ramas la munte au avut de suferit in aceasta vara. Nu a existat nectar, doar polen.
Am fost si in carantina 2 saptamani si nu i-am putut vizita din cauza covidului. Doar sotia a fost pozitiva, restul am fost bine.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

stefan1

  Parca nu am vazut niciodata stupi asa goli ca la tine la ora asta! Nici populatia nu-i grozava, dar puietul pare sanatos. Poate, daca cei de la floarea-soarelui au cuiburile pline, ai putea ajuta cu 1-2 rame pline de la ei, chiar daca le-ai da apoi si alora ceva de completare. Probabil in zona voastra toamna e mai lunga si au timp sa prelucreze si sa capaceasca ce le dai.
  Imi amintesc ca in primavara am scris pe forum ca dupa ierni asa blande urmeaza de obicei ani apicoli mai slabi, dar sper ca anul asta sa fie o exceptie. Bucovineanu a raspuns ca astfel de exceptii sunt rare. A avut dreptate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Ca de obicei dansul are dreptate. Cand analizezi un pic mai bine si aprofundezi clima, ai sanse sa nimeresti cum va fi sezonul urmator, tinand cont de 2 anotimpuri, ploile din august sept si tipul de iarna.
Am rezolvat cu stupii respectivi dupa ce am hrtanit cate 3kg de f40 diluat 10%. Tin momentan stupii pe 3 locatii, si urmeaza in 2021 si a 4-a. Am cam depasit cu mult ce tineam inainte si am depasit 125 familii.
Am fost ocupat cu constructiile le socrii sa scap de gura nevestei. Ieri am finalizat acoperisul in partea din spate a casei unde turnasem si o placa pe vara.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.