Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

Toata lumea este acasa !!!
Mai avem floarea soarelui si pe langa casa !!!
                        :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

A înflorit Răchitanul !!! Parca mai devreme ca anul trecut !!!
                                       :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

oroles

Am mers ieri la Baia Mare si era mult rachitan înflorit pe drum. Am vazut si mulți apicultori cu pavilioanele in munti.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ves.lucian

Ale mele ...Silvia !!!
    :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

oroles

La socrul meu in sat (in acelasi loc cu stupina) cresc multi pruni salbatici. In unii ani au prune de pun taranii leaturi de sustinere la crengi, ca sa nu se rupa. Am văzut ca unii pruni au fructe foarte mari si nu înțeleg cum de se întâmplă acest fenomen, mai ales ca nu i-a altoit nimeni si nici nu i-a îngrijit. Am cumparat in primăvară un prun altoit si arata rau. Pare ca nu ii merge. Are frunze galbene. Cei iesiti spontan merg foarte bine. Acelasi lucru l-am observat si la gutui. Gutuiul luat din radacina altui gutui din zona, transplantat, ii merge mai bine decât daca as planta un gutui cumparat.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bismark

   Ce ziceti de astia si nu ii stropesc niciodata.Sau de goldanii rosii timpurii care nu ii stropesc si nici viermi nu fac. Cu respect  =D> :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ves.lucian

Inca o ciudățenie sus in podișor !!! Am pus dalta pentru comparație , astea fiind mai mari decât ce am avut pana acuma !!!
           :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

corneliuhrom

d l lucian cred ca sunt cuiburi de albinute salbatice de pamint nu sint daunatoare dar trebuie inlaturate  :nod: :bzz:

stefan1

#3083
Citat din: ves.lucian din Iulie 18, 2016, 04:19:37 PM
Inca o ciudățenie sus in podișor !!! Am pus dalta pentru comparație , astea fiind mai mari decât ce am avut pana acuma !!!
           :razz: :razz: :razz:

  Aproape sigur este vorba de o viespe solitara de tipul Potter wasp (viespea olar sau viespea mason) sau viespi Mud Dauber (cine stie engleza mai bine sa traduca exact).

  In esenta aceste viespi fac niste cuiburi din pamant umezit cu apa si saliva, pe care le pune in locuri uscate (ca pamantul ud s-ar dizolva). Cuibul are mai multe cavitati (celule). In fiecare viespea depoziteaza diferite insecte (omizi, muste, paianjeni) care in prealabil sunt paralizate printr-o intepatura dar nu omorate (ca sa nu intre in putrefactie) si pe urma depune cate un ou si inchide celula, apoi construieste alta. Dupa specie si dupa bogatia locului, viespea face 5-10 astfel de celule. Curand din ou iese o larva care mananca de vii insectele paralizate, cu grija ca organele vitale sa le consume numai in final. Cand termina de crescut, devine pupa. Nu stiu exact, dar cel putin unele din aceste larve traverseaza iarna si in anul viitor doar devin adulti.

  Eu am gasit un cuib ca acest ultim aratat de Lucian, intre geamul si oblonulde la o camera nefolosita. L-am descoperit de anul trecut dar l-am deranjat numai de vreo 40-50 de zile. Avea 5 compartimente dar numai in doua am gasit cate o larva vie, de marimea larvei matura a unei albine, dar de culoare galbuie. In doua compartimente am gasit niste viermisori care cred ca au mancat larvele de viespe, pentru ca celulele erau inchise dar larva lipsea. In una din ele era plin de picioare de paianjeni (probabil acei viermisori au mancat larva inainte ca aceasta sa fi mancat toate rezervele puse de viespe). Doar unua din celule era gaurita, deci posibilsa fi iesit viespea din ea. Una din larve o am si acum intr-o cutie, dar nu stiu daca este inca viabila, ca larva (ca in poza de mai jos, care nu-mi apartine) este intr-un invelis de culoare maronie, care s-a degradat cand am cercetat cuibul. La larva ramasa s-a distrus doar un varf al invelisului, larva a iesit, am fotografiat-o dar am bagat-o la loc. Nu stiu ce sa cred, dar ulterior am gasit spartura in invelisul larvei inchisa cu niste pamant ca cel al cuibului si larva cred ca este inuntru. Daca este asa, inseamna ca numai larva a putut face acest lucru, ceea ce ar fi uimitor, fiind o lucrare complexa!

  Mai jos dau poza la o viespe Mud Dauber si a unei Potter Wasp (ultima poza), care pot construi astfel de cuiburi.
  In poza cuibului de Mud Dauber (din America) se vede ceea ce ar trebui sa fie si in cuibul lui Lucian. Se vede ca puii sunt in stadii diferite. Si in acest cuib s-au gasit tot paianjeni ca hrana.
  In a patra poza se vede si o celula in constructie (cea cu gaura)
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Lucian, daca cuibul este pe un podisor, probabil trebuie sa il strici. Ar fi fain daca ai filma acea operatie. Daca ai posibilitatea sa muti cuibul, chiar daca celulele de jos se vor strica, cred ca mai ai si celule suprapuse care se pot salva. As fi interesat ce iese de acolo si cand. Eu zic ca ceva asemanator cu ultima poza pusa de mine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Cred ca am gasit constructorul !!!
                 :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Mai am si alti musafiri in capac !!! Astazi au fost foarte cuminti !!! Probabil banuiau ca vor fi mediatizati !!!
                                                                   :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Am facut si un filmulet , ca sa vedem ce contine fagurele de pamant !!!
                                               :razz: :razz: :razz:

       http://www.youtube.com/watch?v=chGS-cPKBUA
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

corneliuhrom

specia cu faguri cred ca se dau la albine [toata admiratia pt d l stefan  =D> spune tine ceva si despre viespile cu faguras ] :nod:.