Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

RazvanTi

floare "dă ce mânceacas" ?!?!?!?!?  :razz:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

ves.lucian

  Ii spune stir rosu !!! Donbazil zice ca ar fi si comestibila !!!
                                            :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

pistol28

#2807
Ştirul (Amaranthus retroflexus)

Infuzie din boabe de ştir împotriva enurezisului.
Decoct împotriva anemiei.
Băi calmante pentru tulburări nervoase.
Întinerirea şi revigorarea trupului.
http://www.formula-as.ro/2012/1033/medicina-naturii-44/plante-uitate-stirul-15453

Compozitie, valoare nutritiva si terapeutica
Stirul (speciile de amarant, de fapt) este o planta bogata in vitamine, in spedcial A, K, B1, B3, B5, B6, B17, C, E, riboflavina, acid folic si folat, in minerale precum calciu, fier, magneziu, fosfor, potasiu, zinc, cupru si magneziu. Valoarea nutritiva a amarantului este foarte ridicata, frunzele de Amaranthus cruentus de exemplu contin cu 25% mai multe proteine si mult mai multa lisina decat orice produs obtinut din porumb sau alte cereale si mai multa metionina decat soia. Amarantul contine cantitati importante de provitamina A (beta-caroten), un compus vital pentru milioane de malnutriti, care risca orbirea. De asemenea este bogat in acizi grasi polinesaturati (PUFA), in special acid linoleic. In mod fericit, incercarile de a obtine concentrate proteice din frunzele de amarant au aratat ca pe langa proteine, s-au extras vitamine (printre care si provitamina A) si PUFA de care va spuneam mai sus.

Problemele care apar sunt cauzate de prezenta in cantitati ridicate a acidului oxalic, care are un rol important in formarea calculilor renali (de tip oxalati sau cu compozitie mixta), inhiba absorbtia calciului si zincului, si influenteaza negativ persoanele care sufera in general de afectiuni ale rinichilor, guta, artrita reumatoida, polireumatism articular. De asemenea, nitratii din frunze se pot transforma in nitriti (similar spanacului) in urma reincalzirii frunzelor gatite.

Dragii mei, o fi stirul iarba porcilor, dar in acest caz, va spun sincer ca dam margaritare la porci.

Read more: http://doctor.info.ro/stirul,_o_planta_care_trebuie_descoperita.html#ixzz3rfsQYHXj
http://doctor.info.ro/stirul,_o_planta_care_trebuie_descoperita.html#ixzz3rfjhms2K
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

ves.lucian

Multumesc frumos , pistol28 !!!
                  :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Astazi am cules ultimele mere !!!  FLORINA , MUTSU , IDARED !!!
                  :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ciucur

Frumoase si sanatoase.
Ce soi merge mai bine la dumneavoastra in zona?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ves.lucian

Toate merg !!! In gardul belgian am 8 soiuri !!! Am panza freatica sus , din pacate !!! Merii sunt altoiti pe MM106 !!! Acest portaltoi are radacinile trasante ( merg mai pe sus ) si da soiului de mar vigoare submijlocie !!!
             :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Anul asta perii mei au rodit de doua ori !!!
Adevarat este ca recolta a doua nu a fost asa de grozava ca si prima !!!
                                            :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

  Trebuie doar umflate si apoi le poti vinde!   =))

  Faptul ca totusi florile au facut pere, inseamna ca au avut polen viabil, deci bun si pentru albine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

 Sa stii ca se poate si fara polen !!!
  Daca am citit bine , se cheama rod partenocarpic sau asa ceva !!!
                                               :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Astazi am dus acasa 5 stupi !!! Doi furati la maxim , doi depopulati rau de tot ( cu siguranta ca la toti astia cu probleme am avut depopulare , si nu numai la ei ) !!! Al cincilea , au inceput sa-l cerceteze si l-am inchis cand am vazut ce putina albina mai are !!! La asta al cincilea , corpul de sus , plin cu mancare !!! Corpul din mijloc , cu vreo 6 rame cu mancare !!!
A fost anul asta un stup foarte bun !!! Nu cred sa fi fost altceva decat DEPOPULARE MASIVA !!!
Mi s-au mai plans si altii !!!
Un vecin din doua randuri de stupi a facut doar unu , prin unificari !!!
                                                 :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Eugen B

Unde iernezi cu stupii? Departe de casa?
Si eu am avut probleme cu 3 roi. Prin septembrie-octombrie(nu stiu data exact) au inceput sa ii fure, am vazut ca nu ii lasa in pace si am facut unificari si gata, dupa nu am mai avut nici o tentativa de furtisag. Anul asta a fost chiar bine, din cauza ca sa facut rece din octobrie nu le-a ars sa fure.


ves.lucian

  Sunt sigur 100% ca furtisagul a aparut datorita depopularii !!!
                                               ))/ ))/ ))/
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Eugen B

Am urmarit si postarile tale si am vazut ca ai avut ceva probleme anul asta.

stefan1

  In poza cu matca vad vreo doua albine cu aripile ca frante. Poate fi un semn de infestare cu parazitul traheal Acarapis woodi. Poate ar fi bun un control si pentru acest parazit.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)