Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

Perii mei dragi !!! 6 soiuri in 5 pomi !!!
                        :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

dan sebastian

Am și eu 6 pere în toată plantația. E înființată acum 5 ani și mai aștept să crească pomișorii. Nu o irig și nu o chimizez. De asta nu am producție, cred. Mai am și maxim 10 mere la 15 meri.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ves.lucian

  Fara stropiri nu faci nimic !!!
                :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

mirceahvn

Ma mira cum apicultorii pot spune fara stropiri nu se face nimic;Dragi apicultori sunt atatea substante naturale care pot fi folosite la tratamentul pomilor fructiferi si necesita cei drept doar mai multa munca prin recoltarea plantelor si pregatirea substantelor,dar va rog informati va si nu mai stropiti ca stropesc destul altii ptr noi, macar noi sa fim un exemplu si va spun eu din proprie experienta (ma ocup de 15 ani cu ingrijirea pomilor fara stropiri chimice )

romikele

Cu substanțele alea naturale ce faci, ungi sau stropești?  :wink2: :limba:

tuturicius

Citat din: mirceahvn din Iulie 05, 2015, 12:08:57 PM
Ma mira cum apicultorii pot spune fara stropiri nu se face nimic.....
Pentru viermele marului si fainare, tot la mar, ce folosesti si ce rezultate ai?

bismark

   Natura are intodeauna antidotul si multe plante au proprietati insecticide si fungicide.Exemple,pentru afide si paianjeni- anghinarea,tutunul,socul., pentru altele sint si florile care ne pot apara ca,petunii,craite,galbenele,panselutele etc.Toate se fac intr-o prportie de 1/10 si prin stropire,atit la pomi cit si la legume.Unele plante se apara singure prin faptul ca sint unele linga altele. Asta ne-o dovedeste natura virgina unde plante de diferite specii traiesc in conditii foarte bune si nimeni nu le trateaza cu chimicale. Eu folosesc asemenea procedee si sint multumit.Interenetul este plin de astfel de solutii ecologice. Va urez succes.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ves.lucian

Citat din: mirceahvn din Iulie 05, 2015, 12:08:57 PM
Ma mira cum apicultorii pot spune fara stropiri nu se face nimic;Dragi apicultori sunt atatea substante naturale care pot fi folosite la tratamentul pomilor fructiferi si necesita cei drept doar mai multa munca prin recoltarea plantelor si pregatirea substantelor,dar va rog informati va si nu mai stropiti ca stropesc destul altii ptr noi, macar noi sa fim un exemplu si va spun eu din proprie experienta (ma ocup de 15 ani cu ingrijirea pomilor fara stropiri chimice )

  Dragule , poate ai timp mai mult decat mine !!! Tinem legatura NEAPARAT si mai " ne scriem " !!! Poate reusim sa vorbim si la telefon !!!
                             :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Daca aveti cumva rosii de udat pe langa stupi , va spun sigur ca merge treaba mult mai bine cu asa ceva !!!
          :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

A venit si mierea de floarea soarelui !!!
                              :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

orbanstefan64


ves.lucian

Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bismark

    Buna masa,un sarpe frigarui si un pui de balta la gratar :rotfl: :rotfl::Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ves.lucian

http://www.youtube.com/watch?v=r4RIXGBgIHw
   
  Ceva polen de dimineata !!! Poate putin cam prea de dimineata !!!
                                                        :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Din nou acasa !!! Pe vatra de iernare !!! Mai am acasa in gradina 22 !!! Dar acolo sunt si nucleele de imperechere !!!
           :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!