Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

bismark

   E bine ca papa,inseamna ca are puiet la greu,azi am vrut sa aplic metoda romichele sa dau rame la golit dar nu am mai avut timp ca diabia am adunat folia de pe solarii de unde o dusese vintul.Noroc ca rasadurile le am in sera. Am o gramada de rame cu miere ramase de la iernat decit necesarul si trebuie neaparat curatate tot de ele.Tu parca pusesei undeva niste poze cu salcie capreasca asa frumos inflorita?.M-am invirtit pe la mine in sat sa vad daca este dar n-am gasit.Daca ai,pune-mi undeva un bat sa faca radacina si mi-l trimiti la toamna ca vreau sa am si o salcie pentru polen.Cu aluni am umplut gradina.Evodii am 3 (una cred ca infloreste anul acesta),Pe garduri am pus goji si mina Maicii Domnului ,agrise,mure,aronia,zmeura si coacaze asa ca floare are la greu si de la cei peste 100 de pomi fructiferi.Abia astept sa treaca viforele si vremea rea sa le vad la pascut :razz:.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ves.lucian

  Ce am pus eu este rachita !!! Pom mascul , care face matisorii aceia plini cu polen !!!
  Salcie capreasca nu am gasit pe la mine prin zona !!!
                                           :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bismark

   Ma rog, ce-o fi numai polen sa aiba.Multumesc mult, Daca mai ai nevoie de ceva de la mine poti solicita si daca am cu placere. Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

stefan1

Citat din: bismark din Aprilie 04, 2015, 03:13:02 PM
  ...
Tu parca pusesei undeva niste poze cu salcie capreasca asa frumos inflorita? Daca ai,pune-mi undeva un bat sa faca radacina si mi-l trimiti la toamna ca vreau sa am si o salcie pentru polen.
  ...

  Daca citesti unde s-a scris despre salcia capreasca, acolo scrie ca e una din putinele feluri de salcie care nu se inmultesc prin butasire, adica nu prind butasii radacini sau prind foarte greu. Cea mai raspandita metoda de inmultire este prin altoire, cel mai frecvent pe rachita.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

   E,ok ca la altoit se pricepe mai bine ca noi.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ves.lucian

Astazi am primit vizita unei clase de copii de a 5-a , din Chesint !!!
In cadrul programului Scoala altfel , le-am aratat cum se altoieste in despicatura !!!
Gutuiul altoit impreuna cu ei se vede in poza , la fel si lada cu scule !!!
Pe langa gutui am mai altoit si doi meri !!!
Copiilor le-a placut !!!Au remarcat si Gardul Belgian , si Cossonet-ul !!!
Le-am aratat si cateva albine ( din hranitorul de plastic ) !!! Mi-a fost teama sa deschid un stup !!!Unul dintre copii mi-a si spus cand eram langa stupi ca este alergic !!! Asa ca... cu albinele mai usor !!! Doar cele din hranitor !!!
                   :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!


ves.lucian

Se chinuie Idared-ul meu !!!
Abia de joi se mai incalzeste !!!
Mi-e cam dor si mie !!!
           :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Ultima lucrare pe ziua de azi !!!
               :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Ionut Ursachi

Unde le-ati pus domnule Lucian ?:D
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Donbazil

Citat din: ves.lucian din Aprilie 08, 2015, 06:30:50 PM
Ultima lucrare pe ziua de azi !!!
               :razz: :razz: :razz:

Sal'tare!

Felicitari!....Un adevarat crestin ortodox si patriot ROMAN! :bravo: :bravo: :thanks:

Ionut Ursachi

"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Cipi

Domnule Lucian, am incercat sa va trimit pe pm acest mesaj, dar nu puteam atasa poza. Va rog sa-mi spuneti cum trebuie tuns acest par. Multumesc!

ves.lucian

  Lasi doar pe cel mai gros !!!
  Ala are 3 lastari !!!
  Unu mai gros , si doi mai subtiri !!!
  Ii scutezi cu o treime pe cei mai mici , deasupra unui mugure care priveste spre exterior !!!
  Apoi il scurtezi si pe cel mai gros , la nivelul celorlalti doi !!!
  Da-i bataie si pui o poza dupa ce l-ai taiat !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Cipi

#2594
deci cei trei lastari de jos cu cele trei ramificatii pleaca?
ramane doar cel din centru cu cei trei lastari pe care ii scurtez cu o treime?