Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

bio


relutu

Citat din: bismark din Februarie 06, 2015, 08:04:31 AM
  Se pare rau altoita cu silicon acrilic la balcoane :rotfl: :rotfl: :hi:Cu respect

Pai nu stiti ca lui nea Lucian ii place altoitul. =))

filip

#2417
Eu sunt acum un bunic serios,nu ma gandesc la altoiri :)
Pentru copiii mei si nepoti imi doresc asa ceva cu ceva albine in complectare.....
http://www.youtube.com/watch?v=FpQrAdbPPZU
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Ionut Ursachi

"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Kiwi Bee

Filmul este din Olanda si planul/visul nu este imposibil de realizat dar nu ati arata in film citi angajati mai au pe acolo. Mamica si taticul nu pareau a fi muciti la greu deci banuiesc ca altii fac lucrarile mai grele. Pt cei micuti totul era paradis.

bismark

   Vorba lui kiwi,nu este imposibil de facut dar cu multa munca si dragoste si rezultatele vin in timp.Cind eram mai tinar am cumparat o capra ca aveam un copil bolnav de plamini si laptele de capra este bun pentru asa ceva.Peste citiva ani nu mai aveam loc cit se inmultise.Daca stringi banul iti poti cumpara 1 vaca,un calut si citeva capre si gata cu ferma. In citiva ani ai o ferema cit sati bucuri nepotii si cind vor fi mari ingineri agricoli vor avea ferma lor la fel ca cei din filmare.Cind vei iesi la pensie ai cu ce te lauda.Toate se fac in timp.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

pistol28

Toate bune si frumoase pana la PAMANT, de unde?
iar in planul secund,  dar la fel de importanta este MUNCA, cine o face?
mai ales ca acolo CO (concediu de odihna) nu exista iar ziua de lucru este: zi lumina si te culci cu gandul ce trebuie  sa faci a doua zi sau sa stai de paza ca fata VACA.

La agriculuta pe ASFAT inca se mai cerceteaza de catre  firmele "CHIMICALE"
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

marius_vfp

salut ,
domnule lucian , referitor la filmul cu bormasina , parerea mea (care nu trebuie luata  in serios )este ca acel motor va ceda repede , nu este proiectat pentru folosire indelungata pentru o  perioada lunga de timp chiar si 5- 10 minute continuu ii dauneaza , cautati un motor care sa nu fie pe perii , un motor indus ar fi ideal , unul mic de masina de spalat , cei 500w pe care ii are bormasina sunt suficienti pentru a invarti betoane , cu cel mult 50-100w dumneavoastra puteti face acelasi lucru ,
ca sa nu solicitati motorul ar fi bun un regulator de turatie cum sunt cele de aspirator cu triac , o alta problema , e ca bormasina are reductor de turatie incorporat , daca ati opta cuplajul direct al mandrinei pe axul motorului ar fi mult mai bine pierderile mecanice ar fi mult mai mici si o turatie necesara mult mai mica ,sunt sigur ca dumneavoastra cunoasteti aceste lucruri , un motor de hota  sau ventilator pana in 100w ar fi ideal .

sanatate multa .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

O dedicatie speciala pentru Lucian :

ves.lucian

  Mare multam , prietene Dragos !!!
  Nu cred sa voi avea si asa ceva pe la mine pe acasa !!!
  Dar mai stii ???
        :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  La Zabrani ninge ca-n povesti !!!
                   :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ciucur

Citat din: marius_vfp din Februarie 08, 2015, 12:28:50 PM
salut ,
domnule lucian , referitor la filmul cu bormasina , parerea mea (care nu trebuie luata  in serios )este ca acel motor va ceda repede , nu este proiectat pentru folosire indelungata pentru o  perioada lunga de timp chiar si 5- 10 minute continuu ii dauneaza , cautati un motor care sa nu fie pe perii , un motor indus ar fi ideal , unul mic de masina de spalat , cei 500w pe care ii are bormasina sunt suficienti pentru a invarti betoane , cu cel mult 50-100w dumneavoastra puteti face acelasi lucru ,
ca sa nu solicitati motorul ar fi bun un regulator de turatie cum sunt cele de aspirator cu triac , o alta problema , e ca bormasina are reductor de turatie incorporat , daca ati opta cuplajul direct al mandrinei pe axul motorului ar fi mult mai bine pierderile mecanice ar fi mult mai mici si o turatie necesara mult mai mica ,sunt sigur ca dumneavoastra cunoasteti aceste lucruri , un motor de hota  sau ventilator pana in 100w ar fi ideal .

sanatate multa .
Utilizez exact aceeasi metoda de lucru. Nici macar nu se incalzeste masina. Mie mi s-a blocat mandrina, motorul inca merge frumos.
Domnule Lucian, succes in tot ce va doriti sa faceti!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

marius_vfp

ciucur, nu de incalzit nu se incalzeste pentru ca nu e fortzata , si are si ventilator intern care raceste motorul insa , uzura la rulmenti si periile colectoare e mult prea mare,  acolo bateam eu .

crezi ca metoda mea e mult diferita , nu, eu dau gaurile cu o filetanta , insarmare orizontala 5 randuri ,
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

ves.lucian

Azi de dimineata !!! Marul din spatele sloilor este altoit tot de mine !!! Poza facuta cu noul telefon !!!
                                                           :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

RazvanTi

sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro