Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

#2175
Citat din: ves.lucian din Septembrie 06, 2014, 12:00:17 PM
Pe drum am gasit un maces cu ceva curios pe el !!! Sincer , gandul mi-a zburat imediat la vasc !!! nu stiu ce poate fi !!!
      :razz: :razz: :razz:

  Viespea care produce aceste gale se numeste Diplolepis rosae, vezi poza. Este o insecta care depune ouale pe maces, pe ramurele sau la baza frunzelor. Are o marime de cca 4 mm, iar masculul de cca 3 mm. Anumite substante din ou fac ca macesul sa produca o crestere aberanta in acel loc, producand o gala, adica o formatiune rotunda unde se dezvolta larva viespei. Sunt multe astfel de viespi 'erbivore' care determina o planta prin substantele depuse sa faca formatiuni vegetale cu o dezvoltare condusa de insecta. In cazul acesta, macesul va produce in zona galei o structura densa de filamente lipicioase, care vor inconjura ouale. In exterior arata ca un ghem de filamente, la inceput de culoare verde apoi colorate spre rosiatic si apoi maro. In interior cuprinde o portiune de tesuturi nutritive, din care larva se va hrani. De fapt sunt mai multe larve, fiecare cu casuta individuala in gala. Ulterior masa galei devine lemnoasa, avand rol de protectie a larvei si apoi pupei. Larva se dezvolta pana prin octombrie, cat macesul vegeteaza, apoi trece in stadiu de prepupa, stadiu in care traverseaza iarna. Primavara de prin martie isi reia dezvoltarea, devenind pupa si prin mai devine adult si poate iesi din gala, treptat, pana in august. Interesant ca peste 99% din urmasi sunt femele, iar inmultirea este prin partenogeneza. Adica ouale produse de ovare, care normal ar trebui sa nu contina perechi de cromozomi, ci aceste perechi sa se recompuna prin fecundare, contin de la inceput aceste perechi, exact ca in celulele mamei. Se presupune ca acest lucru se datoreaza unei bacterii care afecteaza ovarele femelelor. S-a constatat ca femelele tratate cu antibiotice produc atunci oua haploide din care ies si masculi si femele prin fecundare.
  In jurul acestor gale se formeaza un intreg lant trofic. Mai este o viespe care nu poate induce cresterea de gale, dar care isi depune ouale in galele formate de aceste viespi. De asemenea sunt parazitoizi care paraziteaza lavele de Diplolepis si alti parazitoizi care paraziteaza pe primii parazitoizi. De asemenea unele pasari sau mamifere mici sparg galele si mananca pupele din ele.
  Mai exista o specie de viespi (Diplolepis mayri) care face la fel gale pe maces, dar acestea sunt cu filamente mult mai scurte, de asemenea consistenta lemnoasa este mai scazuta si plasarea este de obicei pe partile mai groase ale macesului. Aceasta specie este mult mai rara, cam 1/10 din frecventa primei.
  Ca utilizari ale galelor, se folosesc uscate, pulbere, contra la colici, ca diuretic, contra durerilor de dinti. Cenusa amestecata cu miere unii o folosesc contra calvitiei (cheliei). Se spune ca galele puse sub perna induc somnul (in germana chiar se numesc si Schlafapfel (mere de somn). Eu stiu ca la noi, copiii, isi faceau tigari artizanale din acele filamente uscate de la maces.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sandupop

Citat din: ves.lucian din Septembrie 07, 2014, 02:34:00 PM
Vi-l prezint pe juniorul meu !!! La locul de munca !!! Tocmai a terminat liceul , a luat bac-ul si s-a inscris la faculta !!! Dar in acelasi timp va si munci !!! Sper sa faca fata asa cum isi doreste !!!
                              :razz: :razz: :razz:
Sa i se indeplineasca toate dorintele.....si al meu e la fel, bac, facultate, dar de muncit. ........inca nu!
Dar in cazul tau , iar te-ai scos,.....daca ai chef de o bere :beer: :beer: :beer:, ..zici " .....Nevasta, ma duc sa vad ce face feciorul"  =))
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

fiug1970

Citat din: stefan1 din Septembrie 08, 2014, 03:49:08 AM
Citat din: ves.lucian din Septembrie 06, 2014, 12:00:17 PM
Pe drum am gasit un maces cu ceva curios pe el !!! Sincer , gandul mi-a zburat imediat la vasc !!! nu stiu ce poate fi !!!
      :razz: :razz: :razz:

  Viespea care produce aceste gale se numeste Diplolepis rosae, vezi poza. Este o insecta care depune ouale pe maces, pe ramurele sau la baza frunzelor. Are o marime de cca 4 mm, iar masculul de cca 3 mm. Anumite substante din ou fac ca macesul sa produca o crestere aberanta in acel loc, producand o gala, adica o formatiune rotunda unde se dezvolta larva viespei. Sunt multe astfel de viespi 'erbivore' care determina o planta prin substantele depuse sa faca formatiuni vegetale cu o dezvoltare condusa de insecta. In cazul acesta, macesul va produce in zona galei o structura densa de filamente lipicioase, care vor inconjura ouale. In exterior arata ca un ghem de filamente, la inceput de culoare verde apoi colorate spre rosiatic si apoi maro. In interior cuprinde o portiune de tesuturi nutritive, din care larva se va hrani. De fapt sunt mai multe larve, fiecare cu casuta individuala in gala. Ulterior masa galei devine lemnoasa, avand rol de protectie a larvei si apoi pupei. Larva se dezvolta pana prin octombrie, cat macesul vegeteaza, apoi trece in stadiu de prepupa, stadiu in care traverseaza iarna. Primavara de prin martie isi reia dezvoltarea, devenind pupa si prin mai devine adult si poate iesi din gala, treptat, pana in august. Interesant ca peste 99% din urmasi sunt femele, iar inmultirea este prin partenogeneza. Adica ouale produse de ovare, care normal ar trebui sa nu contina perechi de cromozomi, ci aceste perechi sa se recompuna prin fecundare, contin de la inceput aceste perechi, exact ca in celulele mamei. Se presupune ca acest lucru se datoreaza unei bacterii care afecteaza ovarele femelelor. S-a constatat ca femelele tratate cu antibiotice produc atunci oua haploide din care ies si masculi si femele prin fecundare.
  In jurul acestor gale se formeaza un intreg lant trofic. Mai este o viespe care nu poate induce cresterea de gale, dar care isi depune ouale in galele formate de aceste viespi. De asemenea sunt parazitoizi care paraziteaza lavele de Diplolepis si alti parazitoizi care paraziteaza pe primii parazitoizi. De asemenea unele pasari sau mamifere mici sparg galele si mananca pupele din ele.
  Mai exista o specie de viespi (Diplolepis mayri) care face la fel gale pe maces, dar acestea sunt cu filamente mult mai scurte, de asemenea consistenta lemnoasa este mai scazuta si plasarea este de obicei pe partile mai groase ale macesului. Aceasta specie este mult mai rara, cam 1/10 din frecventa primei.
  Ca utilizari ale galelor, se folosesc uscate, pulbere, contra la colici, ca diuretic, contra durerilor de dinti. Cenusa amestecata cu miere unii o folosesc contra calvitiei (cheliei). Se spune ca galele puse sub perna induc somnul (in germana chiar se numesc si Schlafapfel (mere de somn). Eu stiu ca la noi, copiii, isi faceau tigari artizanale din acele filamente uscate de la maces.
Multumesc domnule!Am avut un maces in fundul curtii,dar ori nu avea,ori nu am vazut..(tind sa cred in prima varianta,,)Am mai invatat ceva....Jos palaria!!
ps:eu fumam betele de la samanta de usturoi(erau niste tuburi goale..)de ma usturau si sosetele/n picioare :mad: :mad: :mad: :mad:

ves.lucian

Un scaiete cu floarea pe terminate !!!
                       :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Un fir de iarba inflorit care a scapat de coasa !!!
                                 :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Toamna-i calare pe noi !!!
           :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Am un roi facut pe vremea teiului !!!
L-am mutat acasa si i-am dat o matca neimperecheata !!!
Dupa ce s-a imperecheat matca , am observat ca albinelor nu le convine ceva !!!
Au inceput sa-si traga botci !!!
De doua ori le-am rupt !!!
Dupa aceea , m-am gandit sa le las in pace !!!
Am gasit o matca tanara , neimperecheata , impreuna cu matca imperecheata , marcata cu verde de mine !!!
Le-am lasat in pace !!!
Azi am cautat matca tanara sa o marchez !!!
Am gasit-o si am marcat-o !!!
Am gasit-o in schimb si pe matca cealalta , pe mama ei , marcata tot cu verde !!!
Pe viitor , daca voi reusi , voi incerca sa filmez ambele matci pe o rama !!!
Daca voi reusi , ramane de vazut !!!
Va voi tine la curent !!!
          :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

marius_vfp

salut , era bine daca le marcai cu culori diferite , astfel vei putea face diferenta care si cum e .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

stefan1

Citat din: ves.lucian din Septembrie 08, 2014, 02:47:06 PM
Un fir de iarba inflorit care a scapat de coasa !!!
                                 :razz: :razz: :razz:

  Esti incontestabil talentat si la fotografii! Era fain sa dai o poza si cu planta intreaga, poate recunoaste cineva specia.   :bravo:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

 Stefane , ma straduiesc , dar sa stii ca nu-mi reuseste intotdeauna !!!
Trebuie sa-ti marturisesc ca pe vremuri am facut un curs de arta fotografica !!!
Cred ca am ramas cu cate ceva de la acel curs !!!
                     :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

happy

Citat din: ves.lucian din Septembrie 08, 2014, 07:02:36 PM
Pe viitor , daca voi reusi , voi incerca sa filmez ambele matci pe o rama !!!
Daca voi reusi , ramane de vazut !!!
Va voi tine la curent !!!
          :razz: :razz: :razz:
Asa ceva nu am mai auzit!Doua matci intr-un stup am vazut,de fapt 2 familii despartite prin diafragma si intrarea pe un singur urdinis.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

ves.lucian

 Eu am vazut un film cu 2 matci marcate pe aceeasi rama !!!
Al doilea film sper sa-l fac eu !!!
Happy , dai o bere daca-l fac ???
            :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

mosunick

Citat din: ves.lucian din Septembrie 11, 2014, 05:06:19 PM
Eu am vazut un film cu 2 matci marcate pe aceeasi rama !!!
Al doilea film sper sa-l fac eu !!!
Happy , dai o bere daca-l fac ???
            :razz: :razz: :razz:
Nu-i cinstit, stii bine ca deja ai castigat berea...:)) ;) :bravo:
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

stefan1

Citat din: ves.lucian din Septembrie 08, 2014, 02:47:06 PM
Un fir de iarba inflorit care a scapat de coasa !!!
                                 :razz: :razz: :razz:

  Te rog, daca poti sa mai faci o poza si cu frunze, sa vedem daca putem stabili specia (chiar daca nu este melifera).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

 Nu pot sa-i fac poza decat daca merg la manastire la Bodrog !!! Pana ajung eu acolo , s-ar putea sa nu mai gasesc nimic !!!
Dar cred ca am acasa in Recycle Bin o poza cu toata planta !!! CRED !!!
                                                  :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!