Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

niculita

Citat din: ves.lucian din August 02, 2014, 10:10:55 AM
botcile din poze sunt de salvare !!! provin dintr-un stup pe care am dorit sa-l fac starter !!!
sa va spun povestea cronologic !!!
la culesul de la floarea soarelui am luat din stupii mei 18 rame MER cu puiet capacit ( pe cat posibil cat mai mult puiet capacit ) !!! am ales din vreo 12 stupi !!!
l-am dus acasa ( peste 8 km distanta ) !!!
l-am lasat cateva zile ( 5 , 6 zile , nu mai stiu exact ) si i-am rupt toate botcile !!!
am introdus in starter 1 rama portbotci cu 26 de larve transvazate de mine !!!
transvazarea am facut-o dupa ora 19 , la soare ca sa vad bine larvele !!!
procentul de luare in crestere 0 !!! nici o larva luata in crestere !!!
am dat vina pe starter , in ideea ca mai are vreo botca pe care nu am vazut-o !!!
am luat ramele pe rand la control , fiecare scuturata de albina , si am mai rupt cateva botci !!!
a doua zi transvazez de data asta in magazie sub o lampa mai puternica 26 de larve !!!
am introdus-o in starter si a doua zi am controlat !!!
larve luate in crestere 10 din 26 !!!
acceptabil , am zis eu , pentru ca pana anul asta nu am transvazat niciodata !!!
fiind convins ca pentru ca a luat larvele in crestere nu mai are nici botci si nici matca , cumva , am completat in stup in locul ramei portbotci cu 2 rame MER crescute , fara larve si oua !!!
ASA AM CREZUT EU !!!
larvele au plecat in doi finisori , cate 1 leat in fiecare !!!
dupa doua zile , starterul primeste in cutiuta o matca imperecheata !!!
dupa alte doua zile , creez conditii ca matca sa fie eliberata !!!
dupa alte doua zile , controlez !!!
matca eliberata din cutiuta , si surpriza !!!
botcile din poze sunt de pe una din ramele introduse in starter dupa ce am luat larvele !!!
nu am fost suficient de atent si pe una din rame erau cateva oua !!!
am scos rama cu pricina si a doua zi iarasi l-am controlat !!!
sincer , am mai sperat ca printr-o minune sa mai gasesc in viata matca imperecheata !!!
am luat toate ramele la rand , si pe ultima rama am gasit matca !!!
DAR , nu era cea imperecheata , pe care probabil albinele au omorat-o , ci era una tanara , negruta , vioaie si neimperecheata !!!
fiind la prima incercare de a creste matci , poate ca am circumstante atenuante !!!
ma voi stradui pe viitor sa nu mai repet greselile pe care le-am facut !!!
sper sa si reusesc !!!
Frumos...Felicitari...Mult succes si multa sanatate ,pe linga butoaiele pline cu miere...

ves.lucian

Nu prea imi place sa postez poze facute de altii !!!
Dar pentru ca PASSIFLORA este floarea mea preferata , nu ma pot abtine !!!
Din pacate acasa am dosr un singur fel de passiflora !!!
Si anume PASSIFLORA COERULEA !!!
Seminte de cumparat sau floarea in ghiveci se gasesc peste tot !!!
Ieri am vazut la floarea mea primii boboci !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

am auzit o statistica ce spunea ca de 50 de ani nu a mai fost asa o luna iulie de ploioasa !!!
pe vremea aia aveam -1an !!!
o ciudatenie facuta de furnici carora se pare ca le prieste ploaia !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

de cand am vazut prima data NUTRITORI , mi-au ramas in minte si nu mai vor sa iasa !!!
unii apicultori au asa ceva !!!
sunt niste hranitoare de 2 litri din tabla , rotunde , seamana cu niste cutii de conserve mai mari !!!
au marele avantaj ca din nutritor coboara o " teava " scurta de vreo 2 poate 3 cm pe care se infileteaza un capac din tabla gaurit cu cate gauri vrem noi !!!
albinele nu pot sa pape tot siropul rapid asa ca la hranitoarele din plastic , ci doar usurel pe rand , fiind super pentru stimulare !!!
n-am facut poza la nici unul , din pacate !!!
acuma aplic varianta " BORCANUL " !!!
m-am gandit ca ar merge si cu sticla de apa minerala din imagine , dar nu de 0,5 litri ci de 2 litri !!!
 
  azi m-am jucat cu o sticla de 2 litri la care am dat o gaura de 2mm in punctul in care am insemnat cu un marker negru !!!
sticla nu am umplut-o full , ca sa o pot " strange " putin sa fac un pic de vid !!!
( si la nutritori am vazut asta ) !!!
pe orizontala eu zic ca ar merge cu sirop 2 la 1 , pentru ca cu apa a functionat !!!
sticla este patratoasa , 2 litri este suficient pentru stimulare , si spre deosebire de borcan , pentru care trebuie sa scot 3 rame din corpul unde vreau sa-l introduc , are nevoie de spatiu ocupat de doar 2 rame !!!
gaura facuta la mijloc , ca sa " pice " intre cele 2 rame !!!
pana acum am observat ca un borcan de 720ml care are in capac 1 gaura de 2mm un stup bun il goleste in 2 , 3 zile !!!
siropul 2 la 1 se acreste mai greu decat cel 1 la 1 !!!
ce ziceti , dragii mei ???
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

ce ziceti ??? le place la albinute sub rigips !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

fiug1970

intra in lumea apicola a lui romikele si ai sa vezi un video a unui sarb ce folosea pet/uri de 5 litri....

romikele



Cred ca e bună doar pentru puiet, că e "Recomandată de Societatea Română de Pediatrie=))

fiug1970

fiindca sant mici si nu pot alege...ca sigur ar alege un Bergenbier....prietenii stiu de ce =D> =D> =D>

Cipi

daca-s din rasa Buckfast cu siguranta ar alege Beks :))

ves.lucian

o zorea albastra !!! din asta inca nu am avut !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

REGINA FLORILOR MELE !!! pentru mine deocamdata nu este floare mai frumoasa !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

dovleac ornamental !!! cam ascuns , dar asta este !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Kiwi Bee

Sa nu zici ca nuti arat si eu ceva frumos.

ves.lucian

  Il viziteaza albinele ???
           :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!