Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

dodo79


ves.lucian

  De la Sfantul Soare !!!
      :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

  Mereu ma uimesti cu pozele surprinse in natura!
  Nu este loc aici de explicatii, dar ai fotografiat cateva insecte foarte interesante!
Viespea neagra se numeste Isodontia mexicana, a aparut in Europa doar de cca 50-60 de ani si este intalnita mai mult in zonele calde din sudul continentului. Isi face cuiburile in fisurile scoartei copacilor, in cavitati naturale sau in tuburi. Are si obiceiul de a ocupa cuiburile altor insecte (in America ale albinelor fara ac). E insecta solitara, in cuib face 6-8 celule separate intre ele cu frunze. In fiecare depositeaza isecte pe care le paralizeaza prin intepare si cate un ou. Larva ieaita din ou se va hrani din acele insecte (in Europa prefera un fel de cai de iarba). Intrarea in cuib o astupa cu fire vegetale sau cu ace de brad. Adultii se hranesc cu nectar si polen. Prefera anumite specii de plante printre care menta sau iedera. Nu este deloc agresiva.
  Insecta negru cu galben se numesteAnthidium florentinum sau 'albina de lână'. Nu stiu daca ii spune asa pentru ca are pe 'burta' perispri desi, folositi pentru a colecta polenul si a-l cara la cub (spre deosebire de albinele noastre sare il cara in 'cosulete') sau pentru ca strange perisorii de pe frunzele plantelor cu care isi tapeteaza cubul. Cuibul si-l face fie in pamant fie in gauri din copaci sau din ziduri. Uneori folosesc si cuiburile parasite de la albina solitara neagra  (Xilocopa, pe care am descris-o recent). Ierneaza in stare de pupa si doar primavara devin adulte. Au capacitatea de zbor stationar sau cu schimbari bruste de directie. Au un comportament sexual foarte interesant: masculii (care sunt mult mai mari decat femelele) isi aleg o zona cu flori cautate de femele. Ei apara uneori violent aceste mici zone, atacand atat alti masculi cat si albinele, bondarii sau viespile care vor sa culeaga din acele flori. Nu au ac, dar au pe abdomen niste 'carlige' cu care pot sfasia aripile adversarilor. Astfel ei protejeaza resursele de polen si nectar din zona, atragand astfel femelele. Femela este imobilizata de masculul mult mai puternic si imperecherea are loc. El isi pastreaza si pe urma zona, asteptand un nou rendez vous amoros.. La fel este interesant modul cum isi petrec noaptea. Fie se adapostesc unul sau un mic grup in diferite cavitati sau chiar in cuiburi, fie dorm pe flori sau frunze, dar intr-un mod original: se prind cu mandibulele puternice de marginea unei frunze si lasa corpul sa atrne fara a se mai tine cu picioarele, parand chiar moarte. Daca sunt deranjate, isi dau drumul jos si apoi isi iau rapid zborul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

Azi ne chefuim !!! Ma cheama si PETRICA !!!
                 :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bismark

    Pofta buna frumoasa si petrecere.La  multi ani cu sanatate.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

sandupop

Citat din: ves.lucian din Iunie 29, 2014, 02:50:28 PM
Azi ne chefuim !!! Ma cheama si PETRICA !!!
                 :razz: :razz: :razz:
La multi ani cu sănătate! ! .....dar la bucatar nu-i da nimeni un pahar de palinca?... :birthday: :birthday: : sampanie: :beer:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

crisian-nicolae


ves.lucian

Citat din: sandupop din Iunie 29, 2014, 04:29:05 PM
Citat din: ves.lucian din Iunie 29, 2014, 02:50:28 PM
Azi ne chefuim !!! Ma cheama si PETRICA !!!
                 :razz: :razz: :razz:
La multi ani cu sănătate! ! .....dar la bucatar nu-i da nimeni un pahar de palinca?... :birthday: :birthday: : sampanie: :beer:

Sa nu-ti faci nici o grija !!!
             :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Am primit de la prietenul mei ATTY_AR sticla din imagine !!!
S-ar putea sa o mai pasuiesc !!!
Are un praf pe ea se nu-i adevarat !!!
Asa-i sta bine unei sticle de vin adevarat !!!
Poate o las pe Craciun !!!
Poate da , poate nu !!!
     :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Marius-ursulakhe

Nea Lucian eu nu zic sa nu o lasi pana la Craciun numai daca iti va sta tot gandul la ia nu cred ca se merita sa o lasi  :rotfl:   =))    :D    :hi:   :happy_birthday:   

stefan1

Citat din: ves.lucian din Iunie 15, 2014, 12:21:05 AM
o planta descoperita astazi !!! am zis ca-i feriga , dar nici vorba !!!

  Se pare ca totusi este o feriga. Se numeste Pteridium aquilinum sau 'feriga acvilei' sau feriga mare (poate ajunge la 2m dar uneori chiar la 4 m inaltime). Are in pamant un rizom care poate capata dimensiuni mari, se intinde, si din care anual cresc lastari si noi ferigi. In Finlanda s-a gasit un rizom lung de 60  m, si se considera ca ar corespunde unei vechimi de 1500 de ani. Este foarte raspandita si in Europa si in America si in emisfera sudica chiar.
  Atentie ca este o planta toxica in toate componentele. Contine o enzima care distruge in corp vitamina B, provocand animalelor care o comsuma tulburari neuronale si motorii. Alte substante pot produce sangerari la nivelul gurii sau nasului, dar si interne, manifestate prin sange in fecale si urina (hematurie). La porci poate produce afectiuni ale inimii si scadere in greutate, iar la iepurii care stau in locuri cu feriga poate produce cecitate sau chiar orbire. De asemenea creste riscul de cancere ale tublui digestiv. Cu toate astea in lume s-a consumat si aceasta planta, chiar in Europa, pana in sec XIX din rizomii uscati se facea faina care se amesteca cu cea de cereale si se consuma mai cu seama in desele perioade de foamete. Japonezii si azi scot din rizomi un amidon folosit la prajituri. Tot ei mananca lastarii tineri ca salata, dar incidenta mai mare de cancer de esofag si gastric la japonezi se pune si pe seama consumului acestei ferigi. Aceeasi crestere a cazurilor de cancer se intalneste si in SUA sau Noua Zeelanda unde se mai consuma aceasta feriga. Rusii, in Siberia, o folosesc in proportie de 1/3 alaturi de malt la prepararea berii. Sunt insa si multe utilizari ale plantei, de la ingrasamant pentru sol cu efecte antifungice , la prepararea unor insecticide bio, la acoperirea pe timp de iarna sau primavara a culturilor sensibile la frig, sau chiar pe timpul vegetatiei, se acopera solul pentru micsorarea evaporarii si inabusirea plantelelor daunatoare. In unele zone se foloseste ca asternut pentru aninale. Dar in Venezuela de ex s-a pus pe seama consumului de catre vaci a acestei ferigi, cresterea incidentei cazurilor de cancer uman la cei care le consuma laptele. Si sporii ar fi cancerigeni, intre iulie-septembrie cand sunt purtati de vant si si plantele uscate pastreaza potential cancerigen.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Da avem aceasta feriga in NZ dar nu o mai consuma nimeni. In trecut Maorii o consumau.
In ziua de azi o punem in hranitorele de plastic ca albinele sa nu se innece in sirop.

ves.lucian

Se coc " AROMATELE " !!!
    :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Roii pe care i-am facut anul asta !!!
                   :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Cristel

Sunt stupi tip "stupii batranului"?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)