Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

toti au fost altoiti pe maces !!! asa i-am cumparat !!! si daca te uiti atent , vei vedea ca era chiar acolo unde ai zis tu unul alb !!!
             :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

orbanstefan64

fain luciane fain !!!!!!
Doamne ajuta si numa sanatate!!!!

dodo79

mi-a sarit in ochi si albul chiar daca era mai putin alb in poza :hi:

bismark

   Daca vrei unul alb si unul galben urcator iti voi trimite eu in august butasi,dar pina atunci iti voi arata pozele lor cind vor inflori.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ves.lucian

Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

rarescyp

cum procedati pt inmultirea trandafirilor prin butasi??? care sunt pasii de urmat?... am incercat si eu anul trecut, dar cu putine reusite...
Va multumesc anticipat....Multa sanatate...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

bismark

   Pasii pentru prin butasire. Cind s-a trecut floarea se taielastarul cu floarea scuturata la 30 cm si se taie frunzele lasiundu-se numai cele de linga floare care se taie la jumatate sa nu piarda apa.Astfel pregatit se ingroapa in pamint lasind in afara un singur nod unde a fost frunza si frunzele retezate pe jumatate cu maciasa. Se uda bine si i se pune in cap un pet cu fundul taiat si dopul in sus pentru a se putea uda din cind in cind. Se scoate petul abia in anul urmator prin mai cind nu mai este pericol de inghet.Se pot face butasi din mai pina in septembrie.Unii spun ca in august se face butasirea.Eu am obtinut trandafiri chiar din mai si foarte vigurosi si nu este pericolul sa-ti inghete altoiul si sa te trezesti cu salbaticul macies care se foloseste la altoit.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

marius_vfp

salut bismark , acest procedeu expus de tine a fost prezentat si la gradina Danei cu ceva vreme in urma , insa ma gandesc daca am putea obtine butasi prin acelasi procedeu dar butasii sa fie pusi in ghivece gen peturi de2l , care vor ierna in beci sau spatiu ferit de inghet ,
anul acesta am incercat aceasta metoda cu butasi de vita de vie , sper ca metoda sa functioneze.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dodo79

uite aici .in oct noiembrie plantati cu pamant amestecat cu nisip si gainat(contine fosfor)
asa arata acum

bismark

    Dupa frunze par de aceeasi culoare toti, i-ai pus pentru dulceata ca sint prea desi sau pentru parfum.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ves.lucian

asteptam sa se coaca ciresele !!! primele semne se vad !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Pastura-i la putere !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

A inceput amorpha !!! sa speram ca este de bine !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

ne-am repatriat !!! am gasit un teren intre casa si cimitir !!!
lucerna taiata , uscata , balotata si dus balotii !!!
LA MARELE FIX !!!
maine control la toti !!!
ca TARE este cazul !!!
23 avem acum plus 10 roi in gradina !!!
ultimul din dreapta , cel verde , nu-i al meu !!!
este al unui ecologist !!!
            :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

dodo79

Citat din: bismark din Mai 25, 2014, 04:01:14 PM
    Dupa frunze par de aceeasi culoare toti, i-ai pus pentru dulceata ca sint prea desi sau pentru parfum.Cu respect
sunt 5 culori puse.sunt ptr vanzare.roz,rosu,galben ,alb,galben cu terminatii portocalii si rosii.