dorindafi

Creat de dorindafi, Noiembrie 27, 2011, 05:56:24 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

Citat din: mmacreanu din Ianuarie 24, 2016, 06:52:31 PM
la stupii cu soclu antivaroua, majoritatea albinelor au facut ghemul sus de prima data!
-si ramele ce incarcatura de miere aveau pe ele  , adica erau pline pina jos , 3/4 , 1/2 ?
-mijlocul cuibului avea ramele pline ori cele pline erau pe margine si cele din mijloc mai goale ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mmacreanu

Citat din: dorindafi din Ianuarie 24, 2016, 07:04:13 PM
Citat din: mmacreanu din Ianuarie 24, 2016, 06:52:31 PM
la stupii cu soclu antivaroua, majoritatea albinelor au facut ghemul sus de prima data!
-si ramele ce incarcatura de miere aveau pe ele  , adica erau pline pina jos , 3/4 , 1/2 ?
-mijlocul cuibului avea ramele pline ori cele pline erau pe margine si cele din mijloc mai goale ?

cand am organizat cuibul am intercalat rama plina 3/4 cu miere cu cele mai goale, doar cu coronita pentru ca mai era puiet in ele! Am iernat in fiecare iarna sistem clopot cu fundul gol si am observat ca albinele se adunca mai sus ... ce e drept, anul asta nu prea am verificat ghemul pe timp din asta cu minus sa vad daca au coborat!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

tinumaftei

Citat din: mmacreanu din Ianuarie 24, 2016, 06:52:31 PM
la stupii cu soclu antivaroua, majoritatea albinelor au facut ghemul sus de prima data!
vai mama lor! unde sa se aseze saracele pe sita? cauta si ele cel mai adapostit loc si fara curent ca la nivelul fundului stupului bate vantul. Cat o mai tine moda asta cu fund AV?

mmacreanu

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 24, 2016, 10:21:05 PM
Citat din: mmacreanu din Ianuarie 24, 2016, 06:52:31 PM
la stupii cu soclu antivaroua, majoritatea albinelor au facut ghemul sus de prima data!
vai mama lor! unde sa se aseze saracele pe sita? cauta si ele cel mai adapostit loc si fara curent ca la nivelul fundului stupului bate vantul. Cat o mai tine moda asta cu fund AV?

nu vreau sa dezinformez, am specificat ca pe timpul asta rece nu am mai deschis dar am observat ca in fiecare iarna stau mai sus. Stupul cu soclu AV o sa tina atat timp cat are avantaje, momentan nu mi-a murit nici o familie iernata cu soclu AV
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dorindafi

mmacreanu scrie: cand am organizat cuibul am intercalat rama plina 3/4 cu miere cu cele mai goale,

pai cum vine asta ?
ramele care le-ai bagat numai cu coronita nu cred ca e bine , adica eu nu lucrez asa
puietul care mai era lam scos cu furculita si am bagat ramele pline cu miere
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mmacreanu

Citat din: dorindafi din Ianuarie 25, 2016, 12:32:07 PM
mmacreanu scrie: cand am organizat cuibul am intercalat rama plina 3/4 cu miere cu cele mai goale,

pai cum vine asta ?
ramele care le-ai bagat numai cu coronita nu cred ca e bine , adica eu nu lucrez asa
puietul care mai era lam scos cu furculita si am bagat ramele pline cu miere

ei hai ... daca ai bagat 6 rame placa de miere, albina unde mai face ghemul? are nevoie de celule goale din cate stiu!
Cum sa scoti cu furculita puietul? Nu prea am mai auzit!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dorindafi

 :rotfl: , colegu sunt multe lucruri care nu sunt scrise dar sunt practicate de multi
de la 4 la 8 s-au 10 rame pe care le am in cuiburi , daca nu au fost placa pina jos au fost 90 la suta pline
  ,,are nevoe de celule goale din cate stiu"= sti din auzite s-au din practica ?dar oare ele nu consuma pina va incepe ponta?
am mai spus si repet :cartile sunt bune dar apicultura nu este stiinta exacta , nu e matematica
cit despre furculita cu puietul ai dreptate nu sa prea auzit dar eu o practic si ramele in cuib vor fi tot timpul pline la impachetaj
daca ai nelamuriri ne putem auzi   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mmacreanu

Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dorindafi

nu , nu am AV
nu zic ca este rau dar conditiile climatice care sunt la mine nu mar avantaja pe timpul ierni
unele cutii le am cu aerisire in partea opusa urdinisului care4 pe timp de iarna sunt benefice
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mmacreanu

Citat din: dorindafi din Ianuarie 25, 2016, 07:42:32 PM
nu , nu am AV
nu zic ca este rau dar conditiile climatice care sunt la mine nu mar avantaja pe timpul ierni
unele cutii le am cu aerisire in partea opusa urdinisului care4 pe timp de iarna sunt benefice

iernez in Baragan de 3 ani in stupi din poliuretan cu soclu av si iarna il inchid doar cand sunt mai putin de -10 grade timp indelungat, in mod normal aici bate destul de bine crivatul pe timp de iarna dar nu am avut probleme din cauza soclului av, iar in vara beneficiile sunt enorme!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Mihai Sergiu

,,
Dl. Dorin credeti ca este nevoie sa intervin cu turta?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

dorindafi

Citat din: Mihai Sergiu din Ianuarie 26, 2016, 06:17:20 PM
,,
Dl. Dorin credeti ca este nevoie sa intervin cu turta?
pai la ce , ca sa le arati ca nu esti sarac ?
din punctul meu de vedere  ,nu
daca ai vazut poza s-au filmul pus de mine , supii mei sunt la fel ca ai tai
spun din experienta : cu ceva ani in urma am pus turtele peste rame fara sa fie nevoe
vremea sa incalzit , cuibul a urcat sus , a venit gerul si au crapat cu ramele pline de miere ca gerul a uitat sa mai plece.   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

Citat din: mmacreanu din Ianuarie 26, 2016, 05:29:50 PM
Citat din: dorindafi din Ianuarie 25, 2016, 07:42:32 PM
nu , nu am AV
nu zic ca este rau dar conditiile climatice care sunt la mine nu mar avantaja pe timpul ierni
unele cutii le am cu aerisire in partea opusa urdinisului care4 pe timp de iarna sunt benefice

iernez in Baragan de 3 ani in stupi din poliuretan cu soclu av si iarna il inchid doar cand sunt mai putin de -10 grade timp indelungat, in mod normal aici bate destul de bine crivatul pe timp de iarna dar nu am avut probleme din cauza soclului av, iar in vara beneficiile sunt enorme!
am spus :conditiile climatice care sunt la mine nu mar avantaja pe timpul ierni    :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mmacreanu

Citat din: dorindafi din Ianuarie 23, 2016, 06:53:15 PM
22 /01/2016
http://www.youtube.com/watch?v=bdP83WE5gRI

Acum am vazut si eu filmarile, totusi, din 4 stupi verificati, 3 erau sus si la dvs!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Mihai Sergiu

Citat din: dorindafi din Ianuarie 26, 2016, 07:08:21 PM

daca ai vazut poza s-au filmul pus de mine , stupii mei sunt la fel ca ai tai
spun din experienta : cu ceva ani in urma am pus turtele peste rame fara sa fie nevoe
vremea sa incalzit , cuibul a urcat sus , a venit gerul si au crapat cu ramele pline de miere ca gerul a uitat sa mai plece.   :hi:
Nu sunt ai mei sunt ai neveste-mi  :hippo: :nudie:
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!