Practica in apicultura industriala

Creat de dragos2006, Mai 25, 2009, 03:38:19 AM

« precedentul - următorul »

D006

Da, eu cred ca agresivitatea se multiplica cu numarul de albine si faptul ca sunt rar vizitati. O metoda babeasca ar fi sa asezi langa stupi un tricou alb sau o camasa veche sa se miste la adierea vantului si sa se obijnuiasca albina.
Pai invat sa folosesc paletul la inceput si chiar am in gand sa proiectez un sistem de incuiere a celor 4 stupi simultan.
Am observat ca aveti famili in general pe un corp si o magazie pe cand aici cel mai frecvent sunt pe doua corpuri si magazi dupa cerinta.

Bătrânul

abeja nu aveti nevoie acolo de un SEF ? :rotfl: Sint dispus sa vin cu urmatoarele conditii :- hotel > de 3*** , bucatar personal , blonde la discretie, pe tine prieten la distractie , salariul sa hotaresc eu .  :nebun: La restul pretentiilori ma gindesc pe parcurs  :limba:  :hi: Apropo albinele de acolo sint agresive si atunci cind este cules ??? :nono:

D006

Citat din: AndreiRNDa, eu cred ca agresivitatea se multiplica cu numarul de albine si faptul ca sunt rar vizitati. O metoda babeasca ar fi sa asezi langa stupi un tricou alb sau o camasa veche sa se miste la adierea vantului si sa se obijnuiasca albina.
Pai invat sa folosesc paletul la inceput si chiar am in gand sa proiectez un sistem de incuiere a celor 4 stupi simultan.
Am observat ca aveti famili in general pe un corp si o magazie pe cand aici cel mai frecvent sunt pe doua corpuri si magazi dupa cerinta.
Totul  se  face  dupa conditiile  de  clima si  trebuie  sa  te  adaptezi  la  o  forma  de  lucru  care sa-ti  iasa  rentabila.Culesurile,rasa  de  albine duce  la  folosirea acestei  metode, un  corp  si magazie.In zona de  Valencia se  pun  4-5 corpuri pt  ca  secretia  de  nectar este cu  mult  mai  mare.

D006

Citat din: Batrinulabeja nu aveti nevoie acolo de un SEF ? :rotfl: Sint dispus sa vin cu urmatoarele conditii :- hotel > de 3*** , bucatar personal , blonde la discretie, pe tine prieten la distractie , salariul sa hotaresc eu .  :nebun: La restul pretentiilori ma gindesc pe parcurs  :limba:  :hi: Apropo albinele de acolo sint agresive si atunci cind este cules ??? :nono:
Da , sef la  sala  de extractie.O sa  ai  toate  coditiile  cerute si  ceva  in  plus cu  conditia  ca  blondele  sa  fie  ale  mele :rotfl:

D006

Citat din: abeja
Citat din: Batrinulabeja nu aveti nevoie acolo de un SEF ? :rotfl: Sint dispus sa vin cu urmatoarele conditii :- hotel > de 3*** , bucatar personal , blonde la discretie, pe tine prieten la distractie , salariul sa hotaresc eu .  :nebun: La restul pretentiilori ma gindesc pe parcurs  :limba:  :hi: Apropo albinele de acolo sint agresive si atunci cind este cules ??? :nono:
cu  conditia  ca  blondele  sa  fie  ale  mele :rotfl:
Tine tu blondele dar lasa brunetele pe mana mea.  :hi:

D006

Citat din: AndreiRNSi eu am bagat de seama ca albinele "industriale" sunt mai agresive decat cele de acasa sau dintr-o stupina mica.
Am intrat intre 200 de stupi si am fost atacat cu mare agresivitate.
Atacau pana si masina.
Aici prin paletizare se elimina mult din efortul fizic si curand o sa-mi aranjez si eu 4 stupi pe un palet din plastic.
Cind  terminam  cu  extractia  de  miere  o  sa  ma  duc  in  vizita  la  un  apicultor  care  foloseste  sistemul  de  paletizare.Acest  om  are  tot  ce  se  pote  numi  sistem  industrial,sala  de  extractie in  valoare  de  70000 de E,camioane,aparate  de  aer  pt  a  izgoni  albinele  din  magazii  etc...Sa  faci  sa  ceva  trebuie  a  fii  nebun si  a  fost  pe  punctul  de  ase  omori  pt  ca  apicultura  nu  da  intotdeauna  rezultatele dorite.

D006

Daca unii  apicultori  vor  sa  introduca in  tara  alte  rase  de  albine ,eu  incerc  sa  promovez rasa  romaneasca in Spania si  am  convins pe  unii sa  cumpere  matci  din  Romania.Cit ar  costa  o  matca  buna si  daca  ar  da  rezultate?

D006

Schema  plataforma

D006

o alta  forma  de  paletizare

catel

o matca merge aprox la 35 lei. poate se gaseste si mai ieftina si mai scumpa.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Citat din: catelo matca merge aprox la 35 lei. poate se gaseste si mai ieftina si mai scumpa.
Multumesc . :hi:

D006

Util  pt  pastoral.Avantaje:poti  forma  rinduri  in  curbe inchise,se  unesc  intr-un  sigur  punct(intre  ele),se  adapta  la  terenuri cu  dificultati,se  transporta deasura  incarcaturii,ocupa  putin  spatiu.

D006

Aseara mi-am pus in actiune o idee care imi cocea de un timp.
Am construit un fund de stup cu plasa care sa accepte 4 stupi pe un palet.
Primul avantaj ar fi la furat ca daca ridici un stup nu iei si fundul cu tine.
O sa-l vopsesc azi si o sa fac ceva poze.

D006

Citat din: AndreiRNAseara mi-am pus in actiune o idee care imi cocea de un timp.
Am construit un fund de stup cu plasa care sa accepte 4 stupi pe un palet.
Primul avantaj ar fi la furat ca daca ridici un stup nu iei si fundul cu tine.
O sa-l vopsesc azi si o sa fac ceva poze.
Buna  ideie,astept  pozele.Se  fura  si  pe  la  voi stupii?

centrifuga

Am vazut ca utilizati rame traditionale,din lemn si cu fagure artificial(banuiesc)
Ce stiti despre ramele din plastic si daca sunt folosite?