TARGUL APICOL IASI EDITIA a VII a 2015

Creat de bucovineanu, Decembrie 27, 2014, 08:57:04 PM

« precedentul - următorul »

apionesti

Felicitari organizatorilor!
Am ajuns duminica cu oarece strangere de inima ca as fi sosit prea tarziu. Dar targul era in toi. Se gaseau de toate, iar participarea era impresionanta. Mult peste Galati sau Ramnicul Sarat. Pe viitor il recomand tuturor celor care vor sa vada un targ apicol serios.
Poporul roman are mai multi tradatori in interior decat dusmani in exterior...

romikele

Orice targ in care comerciantii isi vand marfa iar cumparatorii gasesc ceea ce au nevoie este serios.
Nu e nevoie de zeci de tarabe cu acceasi marfa unde fiecare vinde firimituri...

G. Iulian

S-a ţinut târgul la Galaţi de faci comparaţia asta? Anul trecut cu toate că a fost în acelaşi timp cu cel de la Bucureşti au fost mulţi participanţi, nu mai vorbim de acum doi ani! Anul acesta se anunţă un târg cel puţin ca acum doi ani. Vino şi te vei convinge. Temperatura se anunţă 18-19 grade   :P

G. Iulian

Citat din: romikele din Martie 16, 2015, 09:22:47 PM
Orice targ in care comerciantii isi vand marfa iar cumparatorii gasesc ceea ce au nevoie este serios.
Nu e nevoie de zeci de tarabe cu acceasi marfa unde fiecare vinde firimituri...

Eu de la Râmnic am luat: ceară 160 lei/5kg 1/1 şi 128 /4kg 3/4- oferta variată - mulţi producători, capse - 60 lei/kg, sârmă inox - 48 lei 2kg, gratii haneman nicot 8 lei/buc, găseai tot ce doreai.

bucovineanu

Anul trecut targul de la Iasi a fost pe locul doi dupa cel de la Blaj, dupa volumul de vanzari. La Iasi si anul acesta s-a vandut foarte multa marfa, unele produse s-au terminat sambata inainte de amiaza. Desi erau foarte multe standuri, la ora 11 nu mai avea nimeni plasa din tabla expandata. Mai lipseau si alte produse. Foarte slab s-au vandut stupii.

apionesti

E departe de mine ideea ca targurile de la Galati sau Rm Sarat ar fi neimportante. Cu doi ani in urma am fost la Galati, iar anul trecut la Rm Sarat si am fost multumit. Comparatia cu Iasul care a produs iritari de orgolii era strict cantitativa.Nu se compara nici cantitatea de marfuri si nici numarul de participanti. Eu asta am vazut. In rest...sigur ca fiecare manifestare de acest fel este utila pentru apicultorii din zona si le inteleg tuturor patriotismul local.
Poporul roman are mai multi tradatori in interior decat dusmani in exterior...

apionesti

Citat din: romikele din Martie 16, 2015, 09:22:47 PM
Orice targ in care comerciantii isi vand marfa iar cumparatorii gasesc ceea ce au nevoie este serios.
Nu e nevoie de zeci de tarabe cu acceasi marfa unde fiecare vinde firimituri...

Cu tot respectul,
Daca prima afirmatie este un adevar indubitabil, a doua este discutabila. Ce sa facem...consumerismul asta pacatos. Fara suparare!
Poporul roman are mai multi tradatori in interior decat dusmani in exterior...

romikele

In aceste cazuri daca se pune problema "a cui e mai mare si mai tare", singur de castigat ar avea doar ACAR.
Felul in care ai pus problema e ostentativ, sunt foarte multi factori de care depinde succesul unei astfel de manifestari, dar asta poti afla doar organizand singur un targ apicol sau ceva similar.

apionesti

Citat din: romikele din Martie 17, 2015, 09:18:14 AM
In aceste cazuri daca se pune problema "a cui e mai mare si mai tare", singur de castigat ar avea doar ACAR.
D-le Romikele,
Dvs. faceti o problema de tipul "a cui e mai mare si mai tare", in calitate de organizator, ceea ce este strict problema dvs. Pentru mine a fost si ramane o simpla constatare, normala pentru un cumparator. De asemenea, consider ca nu am jignit pe nimeni facand o ierarhizare reala a acestor manifestari si nu va inteleg iritarea: e ca si cum v-ar supara afirmatia mea ca stupina unui coleg de 300 de familii e mai mare decat a dvs. de 200. Evident, e o chestie care depinde de multi factori si de care-mi voi da seama doar atunci cand voi avea si eu atatea familii!
Si nu cred ca in urma vreunui targ, mare sau mic, singurul castigator este ACAR. Parerea mea e ca adevaratii castigatori sunt participantii: apicultori si firme de profil.


Poporul roman are mai multi tradatori in interior decat dusmani in exterior...

apionesti

Citat din: romikele din Martie 17, 2015, 09:18:14 AM
Felul in care ai pus problema e ostentativ, sunt foarte multi factori de care depinde succesul unei astfel de manifestari, dar asta poti afla doar organizand singur un targ apicol sau ceva similar.

Daca a-i felicita pe unii oameni pentru reusita lor se numeste "ostentativ" va impartasesc punctul de vedere. Dar credeti-ma ca n-am avut nici cea mai mica intentie de a evidentia reusita mai mica a altora. Am revenit chiar spunand ca targurile de la Galati sau Ramnic, din anii trecuti, la care am participat, au fost foarte utile.
Sunt perfect constient de greutatile pe care le intampina organizatorii, fata de care imi exprim pretuirea in mod neconditionat.
Poporul roman are mai multi tradatori in interior decat dusmani in exterior...

romikele

Se pare ca limba romana trece uneori cam greu Prutul catre nord, mai ales pentru unii!
Eu nu am organizat si nu am de gand sa organizez astfel de evenimente, nu sunt "iritat" decat de lamele de barbierit cand ma grabesc sa dau barba jos, dar citind litera cu litera cele expuse mai sus, am inteles, la fel ca multi altii, o tenta de subestimare a manifestarilor din alte locatii decat Iasiul.
Daca altul s-a dorit a fi sensul, atunci explicatiile ulterioare sunt suficiente, asa ca nu se justifica in nici un fel continuarea subiectului.
Sa vorbim despre cum a fost la Iasi, eventual ceva poze pentru edificare, daca se poate!

apionesti

Multumesc pentru clarificari. Din postarea anterioara se intelegea altceva...dar imi insusesc cu placere asocierea cu fratii de peste Prut, chiar si in stangacia de a intelege/utiliza limba romana!  :smile:
E limpede ca ne putem folosi energiile in lucruri mai interesante decat pseudopolemicile. Toate cele bune!
Poporul roman are mai multi tradatori in interior decat dusmani in exterior...

romikele

Am rude apropiate in randul fratilor de peste Prut si stiu despre ce e vorba.
E valabil si la nord de Milcov!  :rotfl:

pharaonu75

Citat din: romikele din Martie 18, 2015, 11:39:11 AM
Am rude apropiate in randul fratilor de peste Prut si stiu despre ce e vorba.
E valabil si la nord de Milcov!  :rotfl:

In cazul acesta, "Hai la Milcov cu grabire..."  :P :P
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

NiKoN

Targul de la Iasi se adreseaza apicultorilor din 6 judete din nord-estul tarii, de aici si marimea evenimentului. Am participat la ultimele trei editii, insa anul acesta targul a fost mult mai accesibil si cu posibilitati de parcare superioare vechii locatii. Partea frumoasa a povestii e ca an de an lista de cumparaturi  se micsoreaza ca numar de articole, semn ca reusim sa ne dotam cu cele necesare. Felicitari organizatorilor!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!