monitorizarea temperaturii/zgomotului din stup in timpul iernii folosind RF ID

Creat de Miere Sorin, Ianuarie 27, 2012, 12:27:45 PM

« precedentul - următorul »

Miere Sorin

Buna,
Satul de munca de inginer (radio frecventa).........am decis sa ma apuc de apicultura nu sunt strain de aceasta.....

Doresc sa fac un proiect pentru monitorizarea temperaturii/zgomot din stup in timpul ierni folosind tehnologia RF ID.
Proiectul consta din.
RF ID reader si taguri.
tagurile sunt unice (cod unic) astfel fiecare stup va avea un tag in stup putanduse monitoriza :
-temperatura-min max putem sa punem un prag de alarma (se pot identifica matcile care au inceput ponta )
-zgomot (aici se pot stabli limitele de zgomot min/max) si putem identifica rapid daca o familie are probleme.
-se poate stabili si umiditatea etc...
-pe timp de vara se pot identifca daca o familie roieste-in momentul cand matca canta emite un sunet specific de o frecventa anume .

Pentru monitorizare doresc sa fac un soft care sa identifice problemele din interiorul familie pe baza temperaturii zgomot etc....
Credeti ca va fi de folos?
Acest proiect poate fi o reusita numai cu ajutorul dumneavoastra deoarece inputurile pentru aplicatie sunt decisive.


Pentru cei interesati pot sa ma contacteze


Costurile acestui proiect estimative :
500Euro RF reader
4 euro tag

Softul pe care il voi dezvolta il voi da grati tuturor celor care vor contribui la realizarea acestui proiect.


Multumesc!


bismark

     Da interesant.De fapt daca am instala in fiecare stup cite un TR cititor de temperatura care sa aiba in afara 2 borne la care la control sa conectam un Thermo Control Sistem putem vedea in citeva secunde ce temperatura avem in ghem si astfel sa ne dam seama de starea familiei de albine.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Miere Sorin

Idea este ca cititorul ia informatiile de la cativa metri deci se pot centraliza datele cu softul.Ideea este ca aceste date se pot stoca pe un server si accesa de oriunde (citirea fiind dinamica)...

Ca un exemplu:
Ai 3 stupine in diferite locuri avand aceasta solutie de acasa poti sa monitorizezi fiecare stupina/fiecare familie....

janese

treaba cu temperatura...pentru mine...nu prea ma ajuta
dar treaba cu zgomotul ..este ca lumea!!!... esti dashtapt!!!! :bravo: mai ales cantecul matcii...implica-te si la 500 euroi ma ai de client!!!..asha ca fapt divers...cam cate canale poti instala???..daca am inteles eu bine...,,pot baleia "intr-un timp scurt zgomotul  instantaneu din fiecare familie ,nu???implica-teeee!

Miere Sorin

proiectul este simplu soft/harware problema este cu ce compar.Asta inseamna sa iau un esantion de famiili si sa simulez/inregistrez zgomotele specifice pentru fiecare caz in parte ex:fam bezmetica /fam in friguri de roire etc odata ce am aceste date este simplu.

Atasez un printscreen cu softul in statiu de development

Miere Sorin


Adrian Roman

  Cred ca poate iesi o treaba interesanta din asta.... ! Daca se va finaliza optim, cred ca va pentru "pretentiosi".( adica si eu ). Succes !

D006

..:)..

daca au mincare, tratamente si amplasarea stupinei in conditii bune,  nu cred ca ne-am mai face probleme sa fie necesara o monitorizare a familiei de albine pe timpul iernii.

/...in realizarea acelor dispozitive sa luatzi in calcul o deranjare infima a familiei de albine.

Eu iarna, nu cred ca dau pe la albine cu luna..:)..Ma refer unde iernez grosul familiilor, nu citeva roiur care le am in curte.


pedro


salut!

"tagurile sunt unice (cod unic) astfel fiecare stup va avea un tag in stup "

poti sa ne arati un "tag" care sa masoare temperatura ,umiditatea  si nivelul de zgomot? si sa coste 4 e?
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!

Miere Sorin

tagurile sunt unice si se programeaza cum doresti ex informatia care poate fi memorata intr-un tag
Nr stup 1
matca 2012 imperecheata 3 mai provine din familia xxx
se pot memora ce informatii se doreste si se poate reprograma.
Aici sunt specificatii si dimensiuni

bismark

     Prea scump coane ,prea scump, termistoare sint cit lumea la citiva lei depinde de temperatura pe care vrei s-o masori. Si cu acest aparat  Computherm Thermo Control Sistem la care ii scoti termistorul din partea stinga sus si scoti doua fire cu spioni ca la aparatul de masura  poti verifica in citeva minute temperatura din ghem la sute de stupi.Mai ales daca ai un cablu multifilar legat de la fiecare stup la un panou cu borne poti verfica repede acest lucru sau cine are stupina linga casa poate conecta acest cablu la un calculator si poate avea o evidenta zilnica. Aceasta este ideea mea care vreau sa o pun in practica anul acesta.Acest aparat se gaseste in comert intre 50-75 euro. Sint si mai simple si mai complicate de aceea difera pretul. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

gudas valentin

Oameni buni,cand canta matca deja e prea tarziu, familia respectiva nu mai culege de ceva timp, e pe minus.


                    valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

Miere Sorin

Este doar o initiativa, se pot face tot felul de analize pe baza informatiilor culese.Anul acesta o sa il fac si o sa vad rezultatele.

gudas valentin

Salutara initiativa,iti doresc SUCCES.  :hi:


               Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

bucursorinelionel

...Nu dezarma...!! foarte buna ideea, mai ales pentru cei care nu au stupina langa ei...ca si sugestii...poti lucra si cu alti parametrii..??ex; grad umiditate diverse zone stup...temperatura minim prag critic...diminuare semnal acustic corespunzator activitate maxima cules, respectiv prag de cules optim...sau ceva similar..
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)