Metoda unit doua familii de albine

Creat de sorin_s2003, Iulie 22, 2013, 05:52:08 AM

« precedentul - următorul »

sorin_s2003

Am o familie , care a schimbat matca, dar care din nefericire s-a pierdut la imperechere. Dar, am un roi artificial care are mataca imperecheata si care depune deja oua si care este pe 4 rame.Am sanse sa le unesc pe cele doua fara riscul de a omora matca din roi?Va rog scrieti cum sa procedez.Multumesc

C@T@LIN


sorin_s2003

Multumesc pentru film, o sa incerc maine , este pacat ca stupul fara matca este f bun,are multa albina.Eu am cele doua lazi diferite; daca voi pune ziarul asa ca o diafragma intr-e cele doua familii va fi acelasi lucru ca si in film?

Bistriteanul

Varianta 1:
(rame de albina fara puiet)
Muti ramele cu albina din stupul orfan in lada celui cu matca, asezate catre peretele opus. In spatiul dintre diafragma si ramele introduse pulverizezi solutie de apa cu tuica. Pulverizezi si pe deasupra ramelor introduse. Inchizi stupul. Albinele vor sesiza ca exista in lada o matca si se vor orienta catre  ramele cu matca.
Varianta 2:(rame de albina si puiet)
identic ca si la prima, doar ca dupa pulverizare muti ramele introduse catre diafragma familei cu matca. Ramele cu puiet sa fie chiar linga diafragma. Inchizi stupul. Peste cateva ore, (sau a 2-a zi) organizezi cuibul astfel incat ramele cu puiet sa fie in continuarea puietului de la familie cu matca.

Varianta 3(criza de timp):
-ramele cu puiet se aseaza in continuarea ramelor cu puiet de la familia cu matca.
albina de pe rame se pulverizeaza (rama cu rama) cu solutie de apa+tuica si se scutura in lada cu matca, in spatiul opus familiei.
Zici:"Doamne ajuta!" si inchizi stupul.

Lada familiei orfane se ia de pe pozitia ei, astfel incat culegatoarele sa se imparta la stupii alaturati.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

sorin_s2003

Multumesc pentru sfaturi, va voi anunta ce am realizat

aditza_71

Catalin am vazut ca ai postat un film cu Dan Margarit.Spune-mi si mie te rog cum pot sa salvez filmulete  cu DM in PC meu deci in D sau oriunde in PC.   Pot sa fie filmulete de pe youtube sau de pe site de aici.Daca le ai pe toate cu Dan Margarit te rog sa le pui aici ca sa le pot si eu salva in laptopul meu.Astept raspunsul tau si iti multumesc anticipat.Rame pline cu miere sa ai.

JohnSpatari

Eu cand am unificat 3 roiuri mici,am folosit esenta(ulei) de portocale sau de flori,am pus cateva picaturi in pulverizatorul cu apa si fiecare rama o stropeam,si la urma am taiat si o ceapa,unificare 100 %,nici o albina moarta.