Ioan Ardelean

Creat de ioanardelean55, Februarie 02, 2010, 05:51:45 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Un inceput bun pt anul acesta. Sa o tineti tot asa. Bafta.


albinasebes

sa se puna marcaje pe rame si asa se vor gasi mai usor si se poate controla si traseul materialului biologic
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

ioanardelean55

#437
 
  Gresit ; am fost rugat de hot si de politisti  sa deschid stupii dar am refuzat ,ce mai putea fi dupa un an si jumatate ? ce mai puteam demonstra ,din contra puteam cadea in plasa , fiti sigur ca primul lucru de care a avut grija sa se scape hotul au fost tocmai ramele . Cu hotii nu te joci .

albinasebes

si totusi care a fost calea prin care s-a descoperit faptasul?
el era hotul sau a cumparat de la hot?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

ioanardelean55


  Hotii de obicei nu recunosc fapta , mai ales dupa atita timp , dar cind e luat prin surprindere si ai argumente solide   se incurca , procuratura mi-a mai cerut probe (poze) , miine le trimit 60 .sper sa le ajunga .

Inca nu pot da multe amanunte , totul am tinut secret , daca se afla si numai cu o ora inaintea operatiunii , nu mai iesa nimic .

ioanardelean55


Se ingroasa gluma ; miine voi depune plingerea penala , va trebui sa fac o eveluare a prejudiciului , si doi martori , unul care a lucrat la lazi si un apicultor . pozele au fost trimise ,pina acum totul se misca repede si e bine .

Paraschivescu Teodor

Ar trebui cerute si daune morale sper sa reusiti .

ioanardelean55

 
   Plingerea e facuta , am terminat socotelile . Nu ma pricep cum e cu daunele si cu cheltuielile de judecata asta e treaba altora , ideea e buna .Multumesc .

albinasebes

castigul e mare cand furi, dar nu sti cand dai socoteala pt fapta.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

oroles

Citat din: ioanardelean55 din Martie 02, 2016, 09:30:19 PM
 
   Plingerea e facuta , am terminat socotelile . Nu ma pricep cum e cu daunele si cu cheltuielile de judecata asta e treaba altora , ideea e buna .Multumesc .
Da, dar chiar nu te pricepi la juridice sa scrii in plangerea formulata "Ma constitui ca parte civila" si sa spui care e valoarea estimata a pagubei (Nu trebuie sa o calculezi tu exact. Tu trebuie sa pui un pret). Iti e mai usor si tie la recuperarea prejudiciului si la punerea in miscare a urmaririi penale. Eu asa te sfatuiesc!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ioanardelean55


Mai citeste odata ce am scris . cind am scris ca , am terminat socotelile nu stiu ce ai inteles .
 
s-a calculat tot prejudiciu,este o suma care o voi dovedi cu acte  ,si cu martori .Cealalta parte a cheltuielilor ! ce sa cer pina nu stiu cit ?

oroles

Am inteles acum. La orice plangere poti reveni in completare, adica mai adaugi o cheltuiala nou  apatuta. Oricum, cheltuielile de judecata sunt mici daca nu angajezi avocat.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

..pe problema cheltuielilor intr-un proces: Prima intrebare este daca ai de unde incasa, ca degeaba te constirui parte civila si castigi un proces daca nu ai cum sa il executi.
Intr-un proces penal este bine ca initial sa te constitui si in parte civila, urmand ca in timpul procesului sa evaluezi paguba: pierderea, valoarea productiei neincasate, cheltuielile cu recuperarea furtului, cheltuieli cu judecata (sfatul meu este de a angaja un avocat), prejudicium moral.
Unii hoti zic ca daca dau inapoi bunul au scapat! Nu nene! Da inapoi de 7 ori si ai scapat!!

mosunick

In afara de cutii ce ai mai recuperat? Si cati din ei?
Sanatate si curaj!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

ioanardelean55


Dupa cum sint de bune legile .....

Pina acum nu am recuperat nimic , a ramas totul in custodia hotului ,eu am venit acasa cum m-am dus; adica cu miinile in buzunar .
Am fost audiat apr. o ora , fiind toti luati prin surprindere nu le venea sa creada cum am reusit sa descopar furtu dupa un an si jumatate maiales
ca eu sint in Alba iar hotu  in Timisoara . Din fericire si spre norocul meu toti cei 15 stupi erau acolo ,bine mascati de ai lui . Am cerut sa se faca o perchezitie rapida acasa la hot ca magaziile nu erau la stupi iar ramele de la magazii au initiala mea stantata  lucru care nu s-a putut face fara mandat .