Video si foto apicultura

Creat de ionel07196555, Februarie 04, 2014, 07:20:11 PM

« precedentul - următorul »

ciucur

Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ionel07196555

Va multumesc .
Azi fac 5.1. greu de scris

andrei_georgian

Multi inainte va doresc  :hi:  :happy_birthday: :birthday: : sampanie:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ionel07196555

Suparare mare :
din 50 nu cred ca ramin cu 10 famili sa mai traca si iarna cu rezistenta la 220 v.
Mai jos pun unu din dusmani care se vad cu ochiu liber .

ionel07196555

Toti aratau cam asa in iulie pina pe la inceputu lu septembrie .

ionel07196555

O ciudatenie in acesti 50 de stupi e ca faamilia de mai jos dupa floare arata cum se vede iar acum e la fel restu sint terminati .
Pe aceasta locatie erau cei mai buni stupi din o 100 si acum sint gata de inchidere.
Nu pot sa i mi explic cum sa putut ajunge aici cind eu am avut grija si de cei de pe alta locatie
 

tinumaftei

Probabil este varooa, dublat de ceva viruși. Acum 5 ani am pățit si eu ceva asemănător. Tot ce nu a fost tratat primăvară-vara a fost afectat.

MirceaCalin

Păcat de albine şi de muncă...

Ce reprezintă poza " la jumatate de sptembrie era doar atit viespi.jpg" ???
Nu prea înţeleg unde e făcută, ce fel de viespi sunt...

ionel07196555

Citat din: MirceaCalin din Octombrie 09, 2016, 11:17:57 PM

Ce reprezintă poza " la jumatate de sptembrie era doar atit viespi.jpg" ???
Nu prea înţeleg unde e făcută, ce fel de viespi sunt...
E un geam de la o casa ne locuita unde tin echipament  [ caturi si rame ] viespe a gasit locuri sa intre si apoi la esire trage la lumina .
pe acel geam am grija la 3  4 zile sa dau cu sprei si asa pica multe dar nu stiu de unde vin atitea am citeva galeti moarte .

ionel07196555

Citat din: tinumaftei din Octombrie 09, 2016, 10:25:49 PM
Probabil este varooa, dublat de ceva viruși. Acum 5 ani am pățit si eu ceva asemănător. Tot ce nu a fost tratat primăvară-vara a fost afectat.
Nu pot sa zic ca nu sint si varoua dar ce tratament am facut la astia 50 > am facut si la alti 50 > dar pe alta locatie la 60 Km aproape de Fetesti IL. si acolo cel mai prost stup arata ca cel mai bun din stupina terminata.
La analiza la Bucuresti la institut nu a putut sa zica decit de varoua ceva concret [ se vedea cu ochiu liber ca sint paduki ].
Proba a ajuns la ei in 1h si 45 de minute din momentu prelevari din stup.
Anu acesta am facut cele mai multe tratamente de cind am stupi .

tinumaftei

Tratamentele au fost la fel însă situația a fost diferită. Din nefericire există un prag peste care varooa prinde curaj, deși noi nu sesizăm momentul. Când ne dumirim găsim lada goala!!

andrei_georgian

Citat din: ionel07196555 din Octombrie 10, 2016, 09:51:11 PM
Citat din: MirceaCalin din Octombrie 09, 2016, 11:17:57 PM

Ce reprezintă poza " la jumatate de sptembrie era doar atit viespi.jpg" ???
Nu prea înţeleg unde e făcută, ce fel de viespi sunt...
E un geam de la o casa ne locuita unde tin echipament  [ caturi si rame ] viespe a gasit locuri sa intre si apoi la esire trage la lumina .
pe acel geam am grija la 3  4 zile sa dau cu sprei si asa pica multe dar nu stiu de unde vin atitea am citeva galeti moarte .

Eu am distrus cateva cuiburi de viespii, unul chiar in stupina langa tulpina unui pom, sunt foarte multe intr-un cuib, pot compara undeva cu 2-3 rame pline de albina, depinde si cat de vechi este cuibul, incearca sa le urmaresti traseul de zbor ca sigur au cuib pe aproape daca ai asa multe
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

albinasebes

se poate sa fi fost furtisag? miere ati gasit in rame?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)