Ajutor de minimis

Creat de MirceaCalin, Septembrie 18, 2019, 07:05:53 AM

« precedentul - următorul »

tassevasi

Asa este cu punctajul , o sa vina in control , deja au inceput la citiva colegi ce au depus pe 1 septembrie au fost.
 Bravo ca l-ai depus singur,din cauza  asta stai bine cu informatiile si nu mai platesti consultantul.

agalofteanu

Multumesc pentru informatii. Problema de baza ramane insa cu cele 30 puncte obtinute pentru "ferma de familie". Eu sunt in aceeasi situatie: Am stupi de cand ma stiu, sunt inregistrati peste tot dar sunt organizat ca PFA.

Imi fac IF anul asta si toate actele trebuie sa fie pe IF, inclusiv adeverinta de la medicul veterinar din care sa rezulte ca ai stupina de minim doi ani. Se poate sa primesti aceasta adeverinta pe IF daca tu ai fost PFA pana acum?

Constantin_MH

Citat din: agalofteanu din Noiembrie 18, 2019, 06:12:50 AMMultumesc pentru informatii. Problema de baza ramane insa cu cele 30 puncte obtinute pentru "ferma de familie". Eu sunt in aceeasi situatie: Am stupi de cand ma stiu, sunt inregistrati peste tot dar sunt organizat ca PFA.

Imi fac IF anul asta si toate actele trebuie sa fie pe IF, inclusiv adeverinta de la medicul veterinar din care sa rezulte ca ai stupina de minim doi ani. Se poate sa primesti aceasta adeverinta pe IF daca tu ai fost PFA pana acum?
Nu aveti nevoie niciunde de acea adeverinta de la medicul veterinar!
Faceti linistit trecerea pfa-if.
Procedura este:
Radiere PFA de la Registrul comertului
Infiintare IF la RC
Schimbare la Registrul agricol PFA->IF
Schimbare la APIA PFA->IF (se da un alt RO)
Inchidere cont banca PFA si  deschidere cont banca IF
Schimbare PFA->IF la OJZ(cu adeverinta de la Primarie)
Inregistrare DSVSA ca IF (pentru vanzare miere)(adeverinta Primarie si referat de la medicul veterinar concesionar)
Autorizare DSVSA ca IF (pentru vanzare roiuri si familii de albine)(adeverinta Primarie si referat de la medicul veterinar concesionar)
Cam atat!

Constantin_MH

Istoricul stupinei se vede in Registrul agricol(persoana fizica, PFA, IF). Trebuie doi ani de la prima inregistrare. Nu trebuie sa fie continuitate.

Kov iulian

Citat din: Constantin_MH din Noiembrie 18, 2019, 09:18:14 AMNu aveti nevoie niciunde de acea adeverinta de la medicul veterinar!
Faceti linistit trecerea pfa-if.
Procedura este:
Radiere PFA de la Registrul comertului
Infiintare IF la RC
Schimbare la Registrul agricol PFA->IF
Schimbare la APIA PFA->IF (se da un alt RO)
Inchidere cont banca PFA si  deschidere cont banca IF
Schimbare PFA->IF la OJZ(cu adeverinta de la Primarie)
Inregistrare DSVSA ca IF (pentru vanzare miere)(adeverinta Primarie si referat de la medicul veterinar concesionar)
Autorizare DSVSA ca IF (pentru vanzare roiuri si familii de albine)(adeverinta Primarie si referat de la medicul veterinar concesionar)
Cam atat!

Dar daca PFA-ul ramane activ cu stupi inregistrati pe el si isi ia frumos ajutorul de minimis pt perioada din primavara iar stupi sunt oferiti in comodat IF-ului pt proiect dupa acea perioada din primavara?


Constantin_MH

Citat din: Kov iulian din Noiembrie 18, 2019, 02:25:16 PM
Citat din: Constantin_MH din Noiembrie 18, 2019, 09:18:14 AMNu aveti nevoie niciunde de acea adeverinta de la medicul veterinar!
Faceti linistit trecerea pfa-if.
Procedura este:
Radiere PFA de la Registrul comertului
Infiintare IF la RC
Schimbare la Registrul agricol PFA->IF
Schimbare la APIA PFA->IF (se da un alt RO)
Inchidere cont banca PFA si  deschidere cont banca IF
Schimbare PFA->IF la OJZ(cu adeverinta de la Primarie)
Inregistrare DSVSA ca IF (pentru vanzare miere)(adeverinta Primarie si referat de la medicul veterinar concesionar)
Autorizare DSVSA ca IF (pentru vanzare roiuri si familii de albine)(adeverinta Primarie si referat de la medicul veterinar concesionar)
Cam atat!

Dar daca PFA-ul ramane activ cu stupi inregistrati pe el si isi ia frumos ajutorul de minimis pt perioada din primavara iar stupi sunt oferiti in comodat IF-ului pt proiect dupa acea perioada din primavara?


Nu este valabila o asemenea manevra! Indicat este ca totul sa fie cat mai simplu si clar. De ce sa te incarci si cu PFA si cu IF. Am urmatit de-a lungul timpului parerile unor consultanti bine documentati si toti au spus de varianta pe care am prezentat-o. Este relativ simplu de realizat. Eu am rezolvat problema in aproximativ 10 zile.
In ceea ce priveste ajutorul de minimis, am depus actele dupa ce m-am inregistrat ca IF. Am depus la cerere, alaturi de actele cerute, o adeverinta de la OJZ in care se mentiona ca s-a facut trecerea de la PFA la IF si totul a fost OK.


Constantin_MH

Am uitat lucrul cel mai important!
Dupa inscrierea IF la Registrul comertului se face STAMPILA!

tassevasi

 Da dupa ce ti s-a eliberat IF te duci direct sa faci stampia ,in 15 minute a fost gata la mine .
  Se cunoaste cine sta bine cu informatia , bravo Constantine.