Accesare 112 si 141 de aceeasi persoana

Creat de ilalexandru, Decembrie 07, 2011, 11:14:31 PM

« precedentul - următorul »

ilalexandru

Este cineva pe aici care a accesat 112 si apoi 141 in anii 2009 sau 2010? Cu cat trebuie sa cresteti dimensiunea economica a fermei?

bogdannn


cu 7 UDE dar mi se pare o greseala sa accesezi si 141

ilalexandru

De ce greseala? daca sunt masuri complementare si se poate lucrul asta....
Sunt cazuri la cei care au accesat 112 si 141 in 2009-2010 cand in ambele planuri de afaceri au crestere de la, de exemplu. 100 familii la 150 familii. Dar nu se specifica nicaieri ca trebuie in total sa aibe crestere de 7 ude-uri. IN planuri de afaceri ale celor doua masuri cresterea a fost trecuta de cate 4 ude. Pana la urma trebuie sa creasca cu 4 sau 7?
Ap : ce inseamna dubla finantare? Se refera doar la achizitii sau si la cresterea economica a exploatatiei?

D006

  Crestere de minim 4 UDE.
  Un tanar apicoltor cu 96 familii de albine sa incadrat la limita inferioara pe 112 , deci s-a instalat ca tanar fermier. Apoi s-a inscris in urmatoarea sesiune de 141 deoarece cu acest efectiv se incadreaza la limita superioara de ferma de subzistenta . Totul este PERFECT LEGAL !

  Dubla finantare este cu totul alta mancare de peste !  apare atunci cand o persoana incaseaza bani din fonduri separate dar pentru acelasi lucru ! din aceasta cauza cei cu 112 nu pot cumpara material biologic prin PNA.

ilalexandru

Concret : am un vevin care are 112 din 2009 si 141 din 2010. Si asa cum zice Dragos, a plecat cu 95 de familii. IN planul de afaceri, pe 112 a zis ca are crestere de 50 familii si ajunge la 145 familii de albine. Apoi pe 141, in loc de crestere 3 ude-uri, l-au pus sa treaca in planul de afaceri crestere de 4 ude-uri, adica de la 95 familii sa ajunga la 145. (Aici a trebuit sa treaca 4 ude-uri pt ca cei de la APDRP au zis ca oricum el are 112 si trebuie sa creasca cu 4 ude-uri pana in anul trei). Acum APDRP ii zic ca este obligat sa creasca cu 7 ude-uri in total pentru cele doua masuri si cand o sa vina sa-l verifice la 141 sa le arate 95+50+36 familii adica 181 familii albine. E corect lucrul asta? Din moment ce el in ambele planuri de afaceri zice ca ajunge la 145 familii de albine.
Cei de la APDRP zic ca este dubla finantare.... pt ca foloseste la cresterea economica a exploatatie de doar 4 UDE-uri banii de pe doua masuri. Chiar daca el justifica toti banii de pe cele doua masuri cu facturi pentru lucruri total diferite. E dubla finatare cresterew economica cu doar 4 UDE-uri?

D006

  e posibil ca in planul de 112 a trecut ca isi va cumpara 50 de lazi iar in planul de 141 ca isi va cumpara 36 de lazi si atunci este normal ca dupa  3 ani sa aiba  95+50+36 ! nu poate presenta cutiile luate pe 112 ca fiind crestere pe 141 .

bogdannn

ATENŢIE! Beneficiarii Măsurii 112 care sunt şi beneficiari ai Măsurii 141, trebuie să respecte condiţiile minime de eligibilitate pentru fiecare măsură în parte. Activităţile pe care solicitantul se angajează să le efectueze prin Planul de afaceri în cadrul fiecărei măsuri devin condiţii obligatorii. În acest caz, creşterea dimensiunii economice a fermei, la solicitarea celei de-a doua tranşe, aferentă măsurii 112, va fi de minimum 4 UDE, iar pentru anul 3, aferent Măsurii 141, va fi de minimum 3 UDE. Prin urmare, la sfârşitul anului 3, creşterea dimensiunii economice a fermei, aferentă Măsurii 141, va fi de 7 UDE.


cu rosu am copiat din Ghidul solicitantului pt 112

bogdannn

Citat din: ilalexandru din Decembrie 10, 2011, 12:57:01 AM
De ce greseala? daca sunt masuri complementare si se poate lucrul asta....

pentru ca daca accesezi 141 automat nu mai poti accesa alte forme de finanatare gen 112,121,313 etc

cred ca fiecare dintre noi cunoaste cativa stupari care au accesat 141 si acum le pare rau, intre timp s-au dezvoltata si s-au trezit ca vor bani mai multi dar din pacate pentru ei si sotiile lor nu mai pot accesa alte fonduri, au ramas doar cu cei 7500 euro

multi poate nu stiu dar din 2013 o sa apara alte forme de finantare europeana si se pare ca cei cu 141 nu le vor accesa

D006

 Incepand cu 2012 vor veni niste controale dure la nivel de apicultor indiferent ce masura a aplicat , unde se va constata ca masura a fost aplicata cu succes vor veni bani cu lopata pe acel apicultor.

ilalexandru

Bogdane ce ai copia tu e din noul ghid,, cel valabil din 2011. Daca te uiti in codul din 2009 sau din 2010 nu este specificat acest lucru. Sunt si eu de acord cu cresterea de 7 UDE-uri data anul acesta, dar ce se intampla cu anii 2009 si 2010 cand nu era specificat lucrul asta?
Dragos achizitiile trecute in cele doua masuri sunt complementare. Daca a trecut in 112 ca ia 50 de cutii, in 141 nu a mai trecut lucrul asta. In 141 a trecut ca ia ramele pentru cele 50 de familii. Toate cheltuielile le justifica cu facturi independente cele pt masura 112 si cele pt 141.

Cine acceseaza 112 si are sub 8 ude-uri, poate accesa si 141. De asta am zis ca sunt complementare. NU oricine le poate accesa pe amandoua. Iar cine le-a apelat pe astea doua, fara nici o  problema poate apela 121. NUmai sa vrea sa se dezvolte. Oar cei cu 141 de acum, din 2013 o sa acceseze fara nici o problema alte masuri. S-au ridicat de la statutul de semisubzistenta si pot sa se dezvolte in continuare.

Totusi, crestere de la 95 - 145 pe ambele masuri....inseamna 50 + 50 familii sau doar 50 de familii?

D006

  Chestia tine de la  judet la judet , totul este sa dai la pace cu inspectorii . dar daca vrea sa fie cu inima impacata poate trimite un mail la Bucuresti si sa ceara lamuriri . Cu acel raspuns se va lamuri.

pharaonu75

#11
In Ghidul solicitantului pe masura 112, varianta octombrie 2011, la pag. 6, spune asa
"Finanţarea în cadrul Măsurii 112 derulata prin PNDR este restricţionată pentru următoarele categorii de beneficiari:
- beneficiarii înregistraţi în lista APDRP a debitorilor pentru Programul SAPARD şi pentru FEADR, până la achitarea integrală a datoriei faţă de APDRP, inclusiv a majorărilor de întârziere;
- beneficiarii care au contracte de finanţare reziliate pentru FEADR, din iniţiativa APDRP, din cauza nerespectării clauzelor contractuale şi rezilierea are o vechime mai mică de un an;
- beneficiarii, precum şi soţii/soţiile acestora care au aplicat şi au obţinut sprijin pe Măsura 141 ,,Sprijinirea fermelor de semi-subzistenţă" nu pot beneficia de sprijin pe această măsură.
- beneficiarii care se află în situaţii litigioase cu APDRP, până la finalizarea litigiului."

iar la pag 14 din acelasi ghid, scrie
"...un solicitant al Măsurii 112 poate accesa următoarele măsuri din PNDR:
 111 ,,Formare profesională (training), informare şi difuzare de cunoştinţe";
 121 ,,Modernizarea exploataţiilor agricole";
 125 ,,Îmbunătăţirea şi dezvoltarea infrastructurii legate de dezvoltarea şi adaptarea agriculturii şi silviculturii";
 141 ,,Sprijinirea fermelor agricole de semi-subzistenţă";
 211 ,,Sprijin pentru Zona Montană Defavorizată";
 212 ,,Sprijin pentru zone defavorizate – altele decât zona montană";
 214 ,,Plăţi de Agro-mediu";
 221 ,,Prima împădurire a terenurilor agricole".
.......................
Beneficiarii Măsurii 112 care sunt şi beneficiari ai Măsurii 141, trebuie să respecte condiţiile minime de eligibilitate pentru fiecare măsură în parte. Activităţile pe care solicitantul se angajează să le efectueze prin Planul de afaceri în cadrul fiecărei măsuri devin condiţii obligatorii. În acest caz, creşterea dimensiunii economice a fermei, la solicitarea celei de-a doua tranşe, aferentă măsurii 112, va fi de minimum 4 UDE, iar pentru anul 3, aferent Măsurii 141, va fi de minimum 3 UDE. Prin urmare, la sfârşitul anului 3, creşterea dimensiunii economice a fermei, aferentă Măsurii 141, va fi de 7 UDE."






In Ghidul solicitantului pe masura 141, varianta iunie 2011, la pag. 9, spune asa
"Un solicitant al Măsurii 141 poate primi sprijin direct sau ca membru al unei forme
asociative, în cadrul următoarelor măsuri din PNDR:

• 111 "Formare profesională (training), informare si difuzare de cunostinte";
• 121 ,,Modernizarea exploatatiilor agricole";
• 142 ,,Înfiintarea grupurilor de producători"
• 143 ,,Furnizarea de servicii de consiliere si consultantă pentru agricultori";
• 211 ,,Sprijin pentru Zona Montană Defavorizată";
• 212 ,,Sprijin pentru zone defavorizate – altele decât zona montană";
• 214 ,,Plăti de Agro-mediu";
• 221 ,,Prima împădurire a terenurilor agricole".
• 312 ,,Sprijin pentru crearea si dezvoltarea de microîntreprinderi"
• 313 ,,Încurajarea activitătilor turistice""

Deci nu mentioneaza si masura 112!






Sa inteleg faptul ca daca ai accesat intai 112, poti accesa apoi 141, dar daca ai accesat intai 141 nu mai poti accesa 112???

Atasez si cele doua ghiduri.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 14, 2011, 09:44:52 AM
[
• 111 "Formare profesională (training), informare si difuzare de cunostinte";

• 143 ,,Furnizarea de servicii de consiliere si consultantă pentru agricultori";

Am si eu doua intrebari, prima e in legatura cu 111, cei ce fac aceasat masura si fac acele cursuri, li se platesc cheltuilelile cu drumul cazarea etc ?

In legatura cu masura 143 sunt uni care au platit din buzunarul propriu consultanta ( au si contract ) desi prin 143 trebuiau sa primeasca consultanta .
Ce fac aceste persoane, vor primi de doua ori mai multa consultanta ca ceilalti ?
Vor primi inapoi bani dati ?

ilalexandru

Pentru Pharaonu :
Se poate accesa 112 si apoi 141. INvers nu se poate. Si asta deoarece in ghid la 112 zice ca te instalezi pt prima data ca sef de exploatatie cu maxim 1 an inainte de depunerea cererii de plata(sau a contractului). Pe cand la 141 trebuie certificat de producator sau borderou de predare a mierii. Si deja depasesti un an de zile pentru astea. Mai sunt cateva chestii de discutat in legatura cu astea, insa sigur merge 112 si apoi 141.
Iar ce ai postat tu, e din ghidul nou. In ghidurile din 2009 si 2010 nu era trecut asa ceva. Sunt contracte semnate in conditiile acelea, nu in noile conditii. Nu vad cum se poate aplica un lucru nou la un contract de acum doi ani

pharaonu75

Eu am postat ghidurile noi si am pus intrebarea pentru cei care vor sa acceseze acum!
Bineinteles ca noile conditii nu se pot aplica pentru contractele deja semnate!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube