sirop in pungi!!

Creat de ceausescu95, August 05, 2012, 04:41:54 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Hranitoruil nu este "tip Pharaonu75", ci "tip Jenica67".
Eu doar am preluat ideea... meritul e al lui Jenica!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

happy

Modestule!!! =D> Le dai sirop la albine?
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sfantul spiridon

nu pricep cu pungile astea ce si cum desi sunt tentat pana la dumnezeu.
nu ma refer la material ci la administrarea siropului.
ce compozitie, unde gauresc?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

pharaonu75

Aceeasi compozitie ca si in hranitor... 1/1, 2/1... punga nu se gaureste, ci se pune intacta, legata la gura dupa ce ai scos aerul din ea... o vor gauri albinele foarte fin, insa trebuie sa fie punga din aceea subtire, care se gaseste la sul prin supermarket-uri.

Urmareste filmele lui Dragos si vei vedea despre ce este vorba.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

jenica67

   Si in borcan poti pune sirop, atat 2:1 cat si 1:1. In functie de nr de gauri si de densitatea siropului, poti sa obti o alimetare, pentru o saptamana. Eu am descris cum si ce.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

tzepeshgr

Citat din: pharaonu75 din August 09, 2012, 09:19:11 PM
Aceeasi compozitie ca si in hranitor... 1/1, 2/1... punga nu se gaureste, ci se pune intacta, legata la gura dupa ce ai scos aerul din ea... o vor gauri albinele foarte fin, insa trebuie sa fie punga din aceea subtire, care se gaseste la sul prin supermarket-uri.

Din ce am observat la mine, trebuie scoasa punga dupa cateva zile ca sa nu chinui albinele sa faca curat. Au tendinta dupa ce termina de papat sa faca punga bucatele ca sa o scoata afara!
"Știu că sunt prost. Dar când mă uit în jur, prind curaj."  Ion Creanga

cristi ciuc

Citat din: sandupop din August 09, 2012, 09:52:06 AM
Citat din: jenica67 din August 07, 2012, 10:28:58 PM
      Siropul in hranitor, trebuie administrat seara inainte de inoptare, pentru ca provoaca furtisag, pe cand in pungi oricand. Eu folosesc pungi de la hipermarket-uri de legume. Poti pune cel putin jumate de kg de sirop, strangi punga sa scoti aerul si apoi o legi la capat. Daca ai nevoie poti, sa pui si mai multe o data. Dar mai folosesc si borcanul, retinut de pharaonu75 la inventii.

Citat din: pharaonu75 din Iunie 25, 2012, 02:38:03 PM
Hranitor interior! (jenica67)
Si eu am construit 2 borcane tip pahraonu75, de 800 de grame, si nu prea stiu cat sirop sa pun si de care( 1/1 sau 2/1) dvs cat sirop puneti in borcan,si ce sirop folositi ?
Dacă sunt roiuri de anul acesta, trebuie sirop cât pot duce peste noapte, pentru că dacă se pune în exces, se declanşează furtişagul.
Siropul ar fi bine să fie 1/1, făcut după reteta lui nea Gică Romanescu.
Eu, de la 01 august, dau la greu sirop în pungi.
Te salut!

octav

O intrebare: Daca dau sirop acum si ele il duc in cat mai tarziu cand vreau sa treaca mierea in cuib se mai uzeaza albina aia? In ideea ca pana in octombrie nu mai am albina care a prelucrat si mutarea o va face albina care ierneaza.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

bucovineanu

In mod normal, daca e loc in cuib albinele vor duce siropul direct acolo, cat mai aproape de puiet.

sandupop

Citat din: cristi ciuc din August 10, 2012, 10:29:57 AM
Citat din: sandupop din August 09, 2012, 09:52:06 AM
Citat din: jenica67 din August 07, 2012, 10:28:58 PM
      Siropul in hranitor, trebuie administrat seara inainte de inoptare, pentru ca provoaca furtisag, pe cand in pungi oricand. Eu folosesc pungi de la hipermarket-uri de legume. Poti pune cel putin jumate de kg de sirop, strangi punga sa scoti aerul si apoi o legi la capat. Daca ai nevoie poti, sa pui si mai multe o data. Dar mai folosesc si borcanul, retinut de pharaonu75 la inventii.

Citat din: pharaonu75 din Iunie 25, 2012, 02:38:03 PM
Hranitor interior! (jenica67)
Si eu am construit 2 borcane tip pahraonu75, de 800 de grame, si nu prea stiu cat sirop sa pun si de care( 1/1 sau 2/1) dvs cat sirop puneti in borcan,si ce sirop folositi ?
Dacă sunt roiuri de anul acesta, trebuie sirop cât pot duce peste noapte, pentru că dacă se pune în exces, se declanşează furtişagul.
Siropul ar fi bine să fie 1/1, făcut după reteta lui nea Gică Romanescu.
Eu, de la 01 august, dau la greu sirop în pungi.
Te salut!
Mersi pt raspuns. Cred ca o sa incerc si eu hranirea cu sirop in pungi , deocamdata am pus in borcane cam 200 mililitri sirop 2/1, astazi o sa fac un ceai si sa-l diliez la 1/1si il pun in pungi. Si eu te salut cristi ciuc.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

happy

Am incercat sirop in punga si nu recomand daca nu dati la toti stupii.Apare furtisagul.Am pus punga dimineata si seara cand am mers sa pun sirop la ceilalti stupi era o alarma de nedescris.Am luat si punga,goala deja si am aruncat-o.Sirop in borcan cu capac gaurit este mult mai bun,nu s-a declansat furtiosagul :bzz:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

bucovineanu

Indiferent cum ar fi administrat siropul, in  aceasta perioada hranirile se fac numai seara, si nu se da mai mult decat o familie consuma peste noapte. Trebuie avut grija sa nu cada nici o picatura pe stupi sau pe jos. FURTISAGUL SE DECLANSEAZA FOARTE USOR SI E GREU DE OPRIT, IAR PAGUBELE POT FI FOARTE MARI.

tassevasi

Citat din: happy din August 11, 2012, 09:50:30 PM
Am incercat sirop in punga si nu recomand daca nu dati la toti stupii.Apare furtisagul.Am pus punga dimineata si seara cand am mers sa pun sirop la ceilalti stupi era o alarma de nedescris.Am luat si punga,goala deja si am aruncat-o.Sirop in borcan cu capac gaurit este mult mai bun,nu s-a declansat furtiosagul :bzz:

  Pai cine te-a invatat sa  sa pui siropul dimineata  si sa verifici seara daca l-a  luat ,ori sa pui si la altii ?.
  De ce nu ai facut invers  daca tot ai fost acolo ,ca nu se intimpla nimic .
  Numai bine .

balasbebe

Eu pe la ora 09.00 incep sa fac siropul. Daca nu vine la el nici o albina, incep sa-l pun in galeti. Le duc cam in zona de unde sa-l administrez. Daca nici acum nu vin albinele la el atunci incep sa-l dau cam pe la 11.00. Nu se intampla nimic, la aceea ora. De regula il dau rece. Ieri l-am dat putin mai caldut. Desi a fost mai rece, nu s-au agitat deloc. Daca ele au grafic si ore de administrare  pentru ele este ceva normal. Seara dupa 18.00 este cel mai grav. Incepe lupta si nu risc. La noi serile sunt reci. Am gasit si temperaturi in memoria termometrului de 6,6 grade.