sirop in pungi!!

Creat de ceausescu95, August 05, 2012, 04:41:54 PM

« precedentul - următorul »

ceausescu95

Ati incercat sa dati sirop in pungi de kg???.Am vorbit cu un prieten stupar si iam spus ca nu imi ajung hranitoarele si ca daca nu imi imprumuta.Mi-a spus sa nu ma incurc cu hranitoarele.De doi ani acesta le d siropul in pungi de un kg.A spus ca este si mai ieftin pentru ca nu trebuie sa dea bani pe hranitoare si ca nu  se ineaca nici o albina.Daca ati incercat pana acum puteti sa comentati despre asa ceva.Eu am incercat de vreo saptamana si totul a mers foarte bine :yes: :yes: :D :D

Kov iulian

Si eu am incercat sa le dau turte de miere in pungulite de plastic din acelea subtirele, ( in care se dau alune varsate, napolitane etc )


Dar am vazut ca albinele au tendinta de a roade pungile si iau nastere niste firicele( le rod si le zdrentuiesc rezultand in fel de fibre ) in care albinele sfarsesc strangulate ,

C@T@LIN

si eu le-am dat siro in pungi in primavara si acum.marele avantaj e ca nu provoaca furtisag.folosesc pungi de congelator de 1kg,nu am observat firicele care sa stranguleze albinele. :hi:

tassevasi

  Eu am folosit frecvent pungile acelea  sobtiri  , dar sa fie de 2 kg , se pune siropul  se scoate  aerul si punga se va  subtia  si va ocupa  un spatiu f mic sub podisor  iar  albinele  al  ia f bine .
  Numai bine

ceausescu95

nu am observat ceva strangulare.Am vazut ca il duc foarte bine. :yes: :yes:

Vrajitoru Alb

am si eu o intrebare referitor la acest tip de stimulare,cand albina sparge punga sa ia siropul acesta nu curge?pe fundul stupului?

tassevasi

 Nu  pt ca  face o gaura  minuscula ,stai fara grija , tu sa nu  tragi  de ia cind o pui ca o  agati si se rupe ,albinele  nu o rupe .

apivasmob

Buna
Eu procedez in felul urmator: ridic 4 rame din cat si in spatiul dintre ele introduc o galetusa (gen smantana,iaurt de 1000ml) cu sirop iar la capac dau 6-10 gauri cu un ac mai mare (0.3 mm grosime) si o intorc deasupra ramelor si asta ajunge in functie de vascozitate in jur de 4-5 zile.
Sanatate tuturor apicultorilor

Vrajitoru Alb

si punga cu sirop se pune tot seara ,sau se poate pune si ziua,si nu se declanseaza furtisagul?

bucovineanu

Oricum ar fi  ambalat, e recomandat ca siropul sa fie administrat numai seara.

octav

Eu as adauga: Si la toti stupii.
Eu adaug si la 12 ziua (in functie de ora cand ajumg la stupi) dar obligatoriu la toti. Si micsorate un pic urdinisurile.

Pana acum nu am avut probleme, dar pe masura ce trece timpul si toamna e mai prezenta trebuie sa fim cu mai mare bagare de seama sa nu se declanseze furtisagul.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

happy

Pentru cineva care are stupi putini merge cu punga,la stupi multi se pierde timp mult sa salti podisorul si sa asezi punga!Hranitorul ramane de baza,salti capacul ,pui siropul prin sita(la orizontali) sau in hranitor la verticali.Am inceput de aseara sa le dau,o seara da una nu.Un apicultor batran mi-a zis ca nu le da sirop anul acesta din cauza caldurii,desi anul trecut a cumparat zahar si le-a dat!Ar deveni nervoase si nu este bine!Ce parere aveti?Eu oricum le dau,stimulez matca cu protofil pus in dulcofruct(diluat cu 10% apa ,altfel duce dulcofructul direct in rame)si in al doilea rand albinele capacesc  mierea depusa in  rame :bzz:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

octav

Eu am inceput de vineri sa le dau sirop 1/1 cu startovit. Cate 250 - 300 ml o data la 2 zile. Sunt atat de blande ca pot sa ma duc fara tricou si fara manusi la ele sa fac completarea. Lucru pe care nu-l faceam nici cand era in plin cules. Tot timpul am avut manusi si costum cu masca. Asa ca pot sa spun ca la mine nu sunt deloc nervoase. Si nici nu am micsorat urdinisurile inca.
Ideea e ca le dau la toti cand le dau, si cred totusi ca mai e si cules destul de intens in Bucuresti ca prea vin si pleaca de parca sunt avioane. O fi de la Salcamul japonez care e destul de raspandit prin zona unde am stupii ca altceva nu stiu de la ce ar putea fi.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

jenica67

      Siropul in hranitor, trebuie administrat seara inainte de inoptare, pentru ca provoaca furtisag, pe cand in pungi oricand. Eu folosesc pungi de la hipermarket-uri de legume. Poti pune cel putin jumate de kg de sirop, strangi punga sa scoti aerul si apoi o legi la capat. Daca ai nevoie poti, sa pui si mai multe o data. Dar mai folosesc si borcanul, retinut de pharaonu75 la inventii.

Citat din: pharaonu75 din Iunie 25, 2012, 02:38:03 PM
Hranitor interior! (jenica67)
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

sandupop

Citat din: jenica67 din August 07, 2012, 10:28:58 PM
      Siropul in hranitor, trebuie administrat seara inainte de inoptare, pentru ca provoaca furtisag, pe cand in pungi oricand. Eu folosesc pungi de la hipermarket-uri de legume. Poti pune cel putin jumate de kg de sirop, strangi punga sa scoti aerul si apoi o legi la capat. Daca ai nevoie poti, sa pui si mai multe o data. Dar mai folosesc si borcanul, retinut de pharaonu75 la inventii.

Citat din: pharaonu75 din Iunie 25, 2012, 02:38:03 PM
Hranitor interior! (jenica67)
Si eu am construit 2 borcane tip pahraonu75, de 800 de grame, si nu prea stiu cat sirop sa pun si de care( 1/1 sau 2/1) dvs cat sirop puneti in borcan,si ce sirop folositi ?
Nu trageti!! ...Sunt incepator.