Inactivarea drojdiei

Creat de pharaonu75, Decembrie 28, 2011, 10:06:56 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Dintre toti inlocuitorii de polen, incercati de-a lungul timpului in stupina, cele mai bune rezultate au fost obtinute cu laptele praf degresat, faina de soia degresata si drojdia de bere inactivata.

Pentru inactivarea drojdiei, trebuie stiut ca aceasta are un continut de apa de maximum 76% si o cantitate de substanta uscata de 24%, al carei factor princpal este bogatia mare in vitamine din grupa B, benefice in procesul de digestie al albinelor si la formarea corpului gras.

Dupa ce am studiat diferite articole referitoare la inactivarea drojdiei si dupa ce am stricat cateva pachete de drojdie, am ajuns la concluzia ca cel mai usor si eficient procedeu il constituie fierberea in clocote a drojdiei, timp de minimum 30 minute.

In caz contrar exista pericolul aparitiei fermentarii sau a re-activarii drojdiei.

Pentru a inlatura problemele aratate mai sus, se procedeaza astfel :
- Se farama drojdia cat mai bine si se adauga apa in proportie de 1/1, apoi se amesteca.
- In cazul in care au ramas cocoloase de drojdie, se trece totul printr-o sita.
- Se fierbe apoi pana ce se evapora o parte din apa, iar drojdia se prezinta sub forma de pasta.
- Se ia de pe foc si se lasa la racit.

Drojdia inactivata astfel se foloseste la prepararea diverselor turte ce vor fi administrate in cadrul hranirilor de toamna, pentru formarea corpului gras, sau la sfarsitul iernii cand incepe ouatul matcilor.

Retete de turte se gasesc din belsug pe forum!


Voi procedati altfel la inactivarea drojdiei?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

tot asa fac si eu ----atentie ca face spuma multa la inceput ---folositi un vas mai mare

pharaonu75

Citat din: mape 48 din Decembrie 28, 2011, 10:18:56 PM
tot asa fac si eu ----atentie ca face spuma multa la inceput ---folositi un vas mai mare

De preferat un vas emailat si o lingura din lemn.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Constantin_MH

S-a dus vremea acesei tehnologi ! Acum se gaseste drojdie de bere inactivata gata aici:
http://www.agsira.ro/produs.html
Firma a fost in toamna la targul apicol de la Bucuresti. Am primit promotional un pachet si am testat-o. Este ok!