Hranire cu polen natural in loc de inlocuitor de polen

Creat de badguy_goodguy, Iunie 07, 2011, 08:20:14 PM

« precedentul - următorul »

badguy_goodguy

Este posibila hranirea albinelor cu polen natural in loc de inlocuitorii de polen?
Din cate se observa aici,

http://www.youtube.com/watch?v=JFSD4QomRns

albinele sunt atrase de acel inlocuitor de polen. A folosit cineva? Il iau pe picioruse ca pe un polen natural? Am observat ca nu sunt tentate de polenul natural nici macar daca-l pun in hranitor,etc, de parca il vor doar pe cel proaspat din flori. Ma insel cu ceva?


stefan1

  S-a mai scris despre aceasta problema. Nici un inlocuitor nu se ridica la valoarea polenului natural. Nu cred ca la nivelul tarii noastre si pe vremea asta nu este polen in natura. Doar daca zona este foarte rea melifer sau densitatea de stupi in zona este nerationala. Mai este problema prezentei si a unui cules chiar modest de nectar. Albinele consuma ceva nectar din sursele proprii pentru a compacta particulele de polen ca sa formeze ghemotoacele.
  Spui ca albinele nu iau polenul pus in hranitor. Probabil gasesc in natura ceva mai bun. Polenul uscat pierde mult din calitati si cu atat mai mult cu cat e mai vechi. Si cel proaspat, daca nu este consumat rapid sau conservat adecvat, este atacat masiv de ciuperci si degradat sau chiar toxic.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

badguy_goodguy

Eu ma refeream la stimularile cu polen din primvara, inainte de inflorirea pomilor fructiferi,etc.


Daca le pun o tavita in fata stupilor cu un polen pastrat la congelator timp de 1 an il vor culege?

pharaonu75

Citat din: badguy_goodguy din Iunie 08, 2011, 02:08:35 AM
Daca le pun o tavita in fata stupilor cu un polen pastrat la congelator timp de 1 an il vor culege?

Cu siguranta!
Eu am observat ca daca pun si polen in amestecul de stimulare (pe langa faina de soia, laptele praf si drojdia inactivata), albinele cara mult mai bine amestecul in stup.
Am facut chiar un test, punand in doua tavite aflate una langa alta, amestec cu polen si amestec fara polen.
In cateva minute tavita care avea si polen era plina de albine, iar in cealalta abia daca poposeau 2-3 albine, insa si acestea se mutau imediat in tavita cu polen!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

badguy_goodguy

Deci , in luna martie-aprilie pot lua o tavita cu polen uscat, sa pun si faina de soia + lapte praf (totul uscat)

si s-o asez in fata stupilor, da? iar acestia vor veni sa se infruncte din ea?


pharaonu75

Polenul usca trebuie sa il macini mai intai, ca sa fie de granulatie asemanatoare cu faina de soia si laptele praf!
Tavita cu amestecul pune-o in stupina la vreo 10-15 metri in fata stupilor!
Totul se administreaza uscat!

Uite aici un material pe tema asta (incepand cu mesajul #170):
http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=3080.165
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

badguy_goodguy

1. Pot sa le dau si acuma galbenus de oua fier la albine?

2. Se poate administra aceasta hrana in interiorul stupului, sub aceasta forma (uscata), sau trebuie neaparat sa fie inafara stupului?!


bucovineanu

S-a mai discutat despre hrana albinelor. Ele consuma polen si nectar. Mai ales acum cand in natura se gasesc ambele, nu vad de ce ar trebui sa le dam tot felul de produse folosite in hrana mamiferelor.

badguy_goodguy

Pentru ca am 4 nuclee cu matci tinere, si as dori sa inceapa ouatul cat mai repede.

soadi

Citat din: badguy_goodguy din Iunie 13, 2011, 05:47:38 PM
1. Pot sa le dau si acuma galbenus de oua fier la albine?

2. Se poate administra aceasta hrana in interiorul stupului, sub aceasta forma (uscata), sau trebuie neaparat sa fie inafara stupului?!

Ti se oua gainile si nu ai ce face cu ouale ?
Lasa matcile sa iasa intai la imperecheat, sa se intoarca si sa vezi oua si dupa aia stimulezi cu....sirop....de ai ocazia sa iti si roiasca pana in toamna.  :rotfl: :zzz:

badguy_goodguy


pharaonu75

Citat din: badguy_goodguy din Iunie 13, 2011, 10:01:21 PM
S-au imperecheat deja (cred si sper).

Daca s-au imperecheat, ar trebui sa vezi oua in celule!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

badguy_goodguy

Da, dar la inceput oua timid.. pana cand isi dau drumul , 2-3 saptamani.

Deci, ziceti ca cel mai bine ar fi sa stimulez cu sirop de zahar/porumb la moment?



pharaonu75

Stimuleaza roii cu sirop, mai ales daca nu exista cules!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube