Hranitor extern

Creat de Bătrânul, Martie 21, 2011, 06:54:22 AM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Doresc sa fabricam un hranitor aplicat extern pe stup. Cer parerea voastra ! DE CE CAPACITATE SA FIE ? Dupa mine de 2 litri . Ce propuneti si motivarea.  Hranitorul poate fi alimentat fara deschiderea stupului fara ca albina sa va deranjeze, practic la orice capacitate. Bun pentru stimulare sau complectarea de toamna. Voi prezenta cu ocazia tirgului de la Sft. Gheorghe la pretul de 15 lei  :bzz:

orbanstefan64

#1
  nu creste riscul de  furtisag???? cit de mult am avea grija tot dam pe linga cu siropul. eu sapt trecuta am facut prima data  mi so cerut de 1l ???    revin cu poza.
ca sa nu deranjam, sistem mai bun ar fi dupa parerea mea alimentatorul interior care sa comunice cu ext. printr o teava cum era odata la sistemul GERSTUNG binen teles parerile difera  :hi: :hi: :hi:

D006

cand vremea este răcoroasă, este departe de ghem,  dupa parerea mea

dodoc george

#3
Un tip de hranitor exterior este si hranitorul LAMS.

Poate fi vazut si in filmul urmator:

Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

Bătrânul

Exact la asaceva müam gindit din materiale " de padure" :yes:

albinasebes

ce se mai aude cu hranitorul extern?
ati reusit sa faceti un model?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

alexutu

de unde putem procura astfel de hranitor cum este cel din film
va multumesc
00007

Bătrânul

Aceste hranitoare vor fii necesare numai la complectarile de toamna incepind di august (dupa zone) . Pina atunci le veti gasi la www.stupiibatranului.ro dar din lemn.  %%-