Cand furajam albinele ?

Creat de dragos2006, Ianuarie 26, 2010, 06:10:40 PM

« precedentul - următorul »

D006

Secretul apiculturii  :hi:

D006

www.youtube.com/watch?v=jZYtGNa6S6c&NR=1
Ernie Ernie
--------------------------------------------------------------------------------

D006

Multumesc bucovinenu sper ca voi fi mai activ

marian sima

Salutari ,m-am uitat pe ce a-ti scris dv pe aici cineva spunea de furajare albinelor nu stiu ce fac alti dar eu lucrul acesta l-am neglijat tare ba chiar nu lam luat in considerare si nu a fost bine noi consideram ca daca am facut un pic de stimulare primavara si un pic toamna gata e bine dar ne ducem cu stupi la salcim tragem sa scotem miere sa terminat salcimul si familia da inapoi in acel moment trebue intervenit cu stimulari rar gasesti ceva intre salcim si tei ,acum vorbesc de cei care fac pastoral pe o raza mai mica de 100 km ,cit si cu ce se intervine acum difera de apicultor dar in ori ce caz e mai bun ceva decit nimic.

D006

Stimularea albinelor poate sa inceapa primavara cu turte proteice februarie martie  apoi cu sirop (cand se face mai cald sa duca siropul) asta in functie de bugetul pe care il ai si la primul cules intens pomi fructiferi sau salcam o sa ai sactifatie.
In cazul in care lipseste culesul dai sirop ca nu ai ce face daca vrei sa mai ai albine

marian sima

Daca vrea cineva sa i-mi spuna si mie compozitia la apifonda .Si mai era inca un stimulent am uitat cum ii zice ce compozitie are?

marian sima


D006

Compozita la apifonda nu o cunosc dar te asigur ca are peste 95% zahar restul de 5% nu stiu ce va ajuta pe albinutele noastre.
Tot mierea este baza :hi:

marian sima

Multumesc de raspuns .Aveti dreptate mierea este baza dar la o apicultura mai dezvoltata?tip industrial ? :roll:

Bătrânul

Citat din: marian simaMultumesc de raspuns .Aveti dreptate mierea este baza dar la o apicultura mai dezvoltata?tip industrial ? :roll:
zahar praf + 10 % faina de soia degresata amestecat in malaxor si pus in cat peste  mijlocul cuibului (folia sa lase acces albinelor la urcare ) (in secret 1g streptamicina / familie ) impiedica diaria !!!  NU SARITI PE MINE Adaogirea cu antibioticul nu am scris eu ci degetul  :rotfl:  care e mai sincer decit mine.... :nod:  :hi:

filip

Citat din: Batrinul
Citat din: marian simaMultumesc de raspuns .Aveti dreptate mierea este baza dar la o apicultura mai dezvoltata?tip industrial ? :roll:
zahar praf + 10 % faina de soia degresata amestecat in malaxor si pus in cat peste  mijlocul cuibului (folia sa lase acces albinelor la urcare ) (in secret 1g streptamicina / familie ) impiedica diaria !!!  NU SARITI PE MINE Adaogirea cu antibioticul nu am scris eu ci degetul  :rotfl:  care e mai sincer decit mine.... :nod:  :hi:
Streptomicina o inlocuiesc cu 200 g MIERE de salcam in haranitoare .Efectul va fi o ponta exploziva.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Bătrânul

Filip intrebarea era INDUSTRIAL si apropo daca mai ai miere de salcim trimite-mi si mie un borcanel  :hi:

filip

Citat din: BatrinulFilip intrebarea era INDUSTRIAL si apropo daca mai ai miere de salcim trimite-mi si mie un borcanel  :hi:
Mai am vre-o 300 Kg de miere de salcam,dar vanzarea merge bine.
Antibioticcele nu se dau PREVENTIV albinelor.Iar cine vrea sa vanda miere la export sa aiba mare grija .Nu cred ca STREPTOMICINA ajuta la marirea pontei matci cum spera unii apicultori.Marirea pontei depinde de multi factori ,hrana,polen,doici,puterea familiei de albine ,etc
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Bătrânul

Dar zgircit mai esti ! Nu poti macar promite? :sad:

filip

Sa nu spui ca sunt zgarcit
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)