Cand furajam albinele ?

Creat de dragos2006, Ianuarie 26, 2010, 06:10:40 PM

« precedentul - următorul »

D006

Daca avem o vaca si vrem de la ea lapte trebuie sa o hranim cum se cuvine . Daca ai stupi si vrei miere nu credeti ca si albinele ar trebui hranite sistematic.

sfantul spiridon

dragos,
tu care obtii o cantitate de miere/stup care ne face sa ne punem intrebari cu privire la priceperea noastra sau la capacitatea reginelor de a fi competitive, spune-ne ce masuri iei tu in primavara...am vazut ca in februarie mergi pe turta proteica....bun, dupa aia ...ce?
care este diferenta, dupa parerea ta, intre stupul care primeste turta si cel care nu primeste aceasta stimulare.........
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Apicultura moderna evolueaza iar noi am ramas in trecut . De mai bine de 4 luni ma intreb de ce apicultorul francez avea o incapere numai pentru prelucrarea zaharului cu malaxor de cel putin 200 kg. turta pe jarja.
  Eu in 2009 am avut cules comercial dupa cum urmeaza : 10 zile rapitza , 7 zile salcam 1 , 5 zile salcam 2 si 18 zile floarea soarelui . In total 40 de zile de productie in care trebuie sa scoti bani pentru 365 de zile . Sa o luam cinstit , daca nu te misti sau stimulezi la salcam 1 abia faci familii , daca dupa salcam 2 mergi la mare pana la foarea soarelui ai cam ramas fara albina . Daca dupa floarea soarelui stai la umbra din parti albina pentru iarna . Si uita asa se face un cerc vicios si mereu ne punem intrebarea de ce nu facem miere pe masura asteptarilor ?
   Atunci ori facem apicultura ca nomazii si ne plimbam  prin tara din martie pana in octombrie . sau plecam de pe vatra numai la culesurile importante iar IN RESTUL TIMPULUI SA NU LIPSEASCA TURTA DE PE  SPETEAZA SUPERIOARA A RAMELOR. daca ai o vatra buna cu rapitza si salcam 1 mai faci doar doua deplasari iar in rest stai acasa si faci apicultura frumoasa band apa de la frigider si odihnindu-te in camera cu aer conditionat.
Totul este o chestiune de obtiune : apa calda versus apa de la frigider .

D006

Spiridon a scris:"tu care obtii o cantitate de miere/stup care ne face sa ne punem intrebari cu privire la priceperea noastra sau la capacitatea reginelor de a fi competitive,"
Despre ce cantitati este vorba? Unde s-a afirmat sau scris cat scoate pe stup familia Gavrila?
Descrieti o regina necompetitiva.
Dragos 2006 a scris:
1 "daca nu te misti sau stimulezi la salcam 1" Asta inseamna ca miere este indoita sau falsificata. Atat l arapita cat si la salcam
2 "IN RESTUL TIMPULUI SA NU LIPSEASCA TURTA DE PE  SPETEAZA SUPERIOARA A RAMELOR."Asta inseamna ca mierea este indoita sau falsificata.Toata.

sfantul spiridon

nu este vorba de aceasta postare domnul meu.....oricum, nici nu conteaza unde a scris asta, eu cred ca se pot obtine productii foarte bune prin ameliorarea genetica si prin baza melifera...atat timp cat le ai pe astea poti face aproape orice...poate ne spune mai multe domnul valter...in fine, am citit pe stuparitul ca cineva cu 82 de familii in stationar parca a luat 4 tone numai de la salcam..erau si oameni care intareau asta...mai stiu eu, nu stiu ce sa mai zic daramite ce sa cred
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Nu te-am intrebat ce scrie pe stuparitul.Domn meu.Am intrebat unde scrie ce ai afirmat despre Dragos.
Daca nu conteaza, de ce ai scris? Ca sa lingi ...putin din dosul ...palmei mierea scursa?
Domnul meu
Sunteti montat sa ridicati mingi la fileu? faceti afirmatii de dragul discutiei? Ati citit regula noua?Ia sa o cititi urgent.
Cat despre productia unora.Daca tu nu esti in stare sa-ti asiguri mierea pt casa, nu inseamna ca cei ce fac si surplus si au de vanzare ,au aceiasi metoda ca si Dragos.Adica aceea de a stimula non stop si chiar in timpul culesului de rapitta si salcam 1.Afirmatia apartine lui Dragos .Postarea se afla mai sus.Domnul meu

sfantul spiridon

imi pare rau pentru formulare...promit ca nu se mai repeta
nu cred sa fiu omul cuiva, mi-am mutat serviciul 35 de km pentru ca nu pot fi omul nimanui
sunt un om sarac, dar peste ani, acestei fete din avatar, ii pot lasa satisfactia de a spune tuturor cum se numeste
sper ca m-am facut inteles
sa va dea domnul sanatate si intelepciune!
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

gore

Nu vreau să intru în polemici, dar ajutarea familiilor cu turtă proteică la sf. lunii februarie este vitală pentru dezvoltarea familiei, după care urmează stimularea până la sf. lunii aprilie. Spun aceste lucruri deoarece, am urmat şi eu sfatul unor apicultori mai vechi în branşă cu sute de stupi şi am văzut că rezultatele sunt pe măsură.
Familiile de albine au o dezvoltare accelerată şi stupul se completează până la începutul lunii martie cu cele 10 rame full de albină. Atunci îţi creşte inima văzând roadele muncii tale. Eu personal am mai zis parcă pe acest forum, pun turtele proteice în a doua decadă a lunii februarie şi matca îşi modifică ponta de la o zi la alta.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

filip

Polen am devreme in zona mea,o stimulare cu miere de salcam in feb -martie  e un impuls serios in stimularea pontei reginei.500g de miere de salcam face minuni,binenteles daca  fam respectiva are apoi miere suficienta si albine sa creasca puietul.Hranirea matci cu laptisor la discretie e cheia reusitei.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

sfantul spiridon

eu am luat pentru februarie astea
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

trantorash

Citat din: sfantul spiridoneu am luat pentru februarie astea
Sfinte Spiridoane, a venit februarie. ati inceput sa le administrati ? Cum ? in ce cantitate ?
Numai bine !
:hi:

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

Adrian Roman

Am dat APIFONDA in ianuarie, in prima decada cand au fost doua zile minunate cu zbor superb, si am luat de la NEKTARKING turte proteice cu inlocuitori de polen, gata ambalate in pungi de 1 kg.Astept  zile calde pe final de februarie, atunci le dau simultan din amandoua felurile, apoi las"sa le fie rau.. Pana atunci, rame . :wink2:

D006

Transformarea nectarului de către albine în miere este însoţită apoi de preschimbarea şi înlocuirea conţinutului de acizi nefolositori, odată cu eliberarea surplusului de apă. Valoarea pH-ului dintr-o miere maturizată variază de la 3-5-5,5, după provenienţa ei floristică. Căpăcirea mierii cu o pojghiţă de ceară la suprafaţa celulelor din fagure contribuie la menţinerea calităţi ei iniţiale, căpăcirea având rolul de a izola mierea de influenţa umezelii din mediul înconjurător. Cu ocazia invertirii nectarului în miere sunt încorporate proteine, materii albuminoide, acizi (formic, malic, citric, gluconic, succinic, acetic), substanţe minerale (fosfaţi de calciu, fier, săruri de aluminiu, stronţiu, cobalt, titan, crom, iod, argint, zinc, plumb, iridiu etc. în cantităţi infinitezimale), substanţe funcţionale de origine organică (enzime, catalaza, inulaza, inhibina), vitamine, antibiotice naturale, hormoni şi polen, mierea neputând fi egalată de nici un preparat farmaceutic sintetic căci ea este o substanţă vie şi direct asimilabilă. :hi:
Va dau sa cititi acest articol si punetiva intrebarea daca merita sa dam bani  (destul de multi) pentru inlocuitori de hrana la albine

bucovineanu

Bunvenit pe forum si cat mai multe postari interesante la fel ca cea de mai sus.