Lucrul la ferma

Creat de andrei_calinescu, Octombrie 15, 2009, 01:22:26 AM

« precedentul - următorul »

andrei_calinescu

Ptr Stefan:
SStefan, am plecat din Ro cand aveam 27 de ani si n-o privesc ca pe El Dorado. Insa prin cotloane de sate sau uneori chiar si in orase gasesti oameni care te ung pe suflet.
Eu oricum dintotdeauna am fost un anti-urban. Eu sunt adeptul fericirii care mai exista numai la sat.

Ptr Andrei
Andrei, ai dreptate, eu ma refeream insa la faptul ca prin aceasta sensibilizare masala, producatorul poate vinde MAI MULT, nu neaparat mai scump. In Ploiesti am vorbit cu o parte din producatorii de miere care vand la Halele centrale. Unii mai dau f putina miere la procesator deoarece in timp si-au dezvoltat o retea de clienti fideli. Unii nici nu fac rapita deoarece nu vor sa riste cu albinele, si dat fiind ca pot comercializa mai scump en-detail , nu-i intereseaza sa produca tone.
Depinde insa si ce obiective ai: daca vrei sa-ti faci o casa si faci numai apicultura, trebuie sa tragi tare. Majoritatea erau oameni "realizati".

Ptr dl Filip.

Am vazut ursuletii din plastic, foarte placut si interesant.

andrei_calinescu

Am o rugaminte:

Mariuca mea intentioneaza sa faca curs de apicultor in vederea accesarii programelor europene.
Spuneti-mi va rog unde, la CLUJ,  se organizeaza astfel de cursuri , un nr de tel, adresa, pret, perioada, in fine tot tacamul.
Multumesc anticipat.
PS Aseara la stupina din Micesti s-a facut primul tratament cu Varachet Forte. Urmatorul peste o saptamana.
Pentru moment toate familiile au intre 9 -12 rame cu puiet.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: andrei_calinescu din Octombrie 16, 2009, 07:34:16 PM
Mai placut e cu izgonitorul, doar dezlipesti si fugi cu catul(si nu baraie).
Te costa insa o interventie in plus cu o seara inainte.
am incercat si eu cu izgonitor
dar...
randament cca 50%
adica am pus seara de dinaintea exxtractiei pe la ora 18 iar a doua zi pe la 9 can am inceput treaba, fetele inca mai aveau treaba la etaj
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

andrei_calinescu

Salut Florin,
Experienta cu suflorul e cea mai eficienta in opinia mea.
Rapid, usor de manipulat, foarte eficient, avantajul de a recolta cu catul.
La familiiile care sunt suprapopulate , izgonitorul nu raspunde eficient. Tot trebuie sa mai folosesti peria, iar daca iei caturile cu albina ramasa, ai pus-o de furtisag.
Eu merg pe suflor, e intr-adevar zgomotos , insa foarte eficient. In plus izgonitoarele reprezinta o investitie in plus, greutate in plus, etc.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: andrei_calinescu din August 08, 2010, 11:06:09 PM
Salut Florin,
Experienta cu suflorul e cea mai eficienta in opinia mea.
Rapid, usor de manipulat, foarte eficient, avantajul de a recolta cu catul.
La familiiile care sunt suprapopulate , izgonitorul nu raspunde eficient. Tot trebuie sa mai folosesti peria, iar daca iei caturile cu albina ramasa, ai pus-o de furtisag.
Eu merg pe suflor, e intr-adevar zgomotos , insa foarte eficient. In plus izgonitoarele reprezinta o investitie in plus, greutate in plus, etc.
eu foloseac stupi de poliuretan solid iar izgonitorul e la pachet: podisor, hranitot , izgonitor
deci nu e vb nici de investitie, nici de greutate
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

andrei_calinescu

Da Florin, e bine daca izgonitorul e inclus in kit.
Insa eu ma refer la faptul ca si izgonitorul reprezinta o componenta in plus care nu-si are justificare.
Din punct de vedere eficienta in primul rand.
Alt ex e cand vrei sa adaugi un magazin gol cand ai 2-3 caturi pline, trebuie sa le cobori pe toate ca sa pui catul cel gol peste corp. E greu sa faci asta
de unul singur.
Cu suflorul poti sa recoltezi sute de caturi singur, brrr pe-a parte, brr pe alta, si fuga la camion.
Insa fiecare e liber arbitru pentru alegerile sale.

andrei_calinescu

Domnilor, va deranjez cu urmatoarea intrebare:
Cate cutii Dadant 10 rame fara caturi puteti pune intr-o Dacie Drop-Side?
Multumesc mult.

crombra

Salut Andrei,
Platforma de la Dacia Drop side are dimensiunile 2020x1550 deci 3.1 mp. Daca construiesti o platforma din lemn astfel incat sa depaseasca inaltimea aparatorilor rotilor din spate(care ocupa loc in spatiul benei) poti pune lejer 12 stupi orientati cu rama paralela cu directia de deplasare. Dupa cum poate ai vazut eu am dus 12 stupi din poliuretan pe un OPEL Caravan.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

balanescuadrian

Citat din: andrei_calinescu din August 08, 2010, 04:24:01 PM
Am o rugaminte:

Mariuca mea intentioneaza sa faca curs de apicultor in vederea accesarii programelor europene.
Spuneti-mi va rog unde, la CLUJ,  se organizeaza astfel de cursuri , un nr de tel, adresa, pret, perioada, in fine tot tacamul.
Multumesc anticipat.
PS Aseara la stupina din Micesti s-a facut primul tratament cu Varachet Forte. Urmatorul peste o saptamana.
Pentru moment toate familiile au intre 9 -12 rame cu puiet.

9-12 rame?

ce tip de rame erau 1/1...3/4.... care era ponderea puietului pe  rama!!:hi:

andrei_calinescu

Multumesc Crombra. ASta r insemna 24 de fam pe 2 randuri. Cu o remorca pe o axa tractata as duce o data 30-35 fam. Suna bine.

Adi, ti se pare mult puiet? Matcile sunt foarte prolifice, polenul din belsug, stupii au fost stimulati in perioadele de penurie, matcile sunt tinere(un an max 2).
Sunt corpuri 1/1.
O parte au fost roiuri, pe care le-am unificat.
Chiar am un filmulet pe care nu l-am incarcat pe Youtube cu o rama de puiet, cam asa erau mai toate , in diferite stadii larvar, capacit, ou.
E chiar o zona f buna pentru crestere de material biologic, de fapt Mariuca e cu pickingul, are maini fine si e meticuloasa.
O sa pun filmul cu rama in seara asta.

andrei_calinescu

Adrian, iata o mostra de rama.

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/watch?v=jCaSwE78WAs[/youtube]

balanescuadrian

Citat din: andrei_calinescu din August 11, 2010, 05:19:46 PM
Domnilor, va deranjez cu urmatoarea intrebare:
Cate cutii Dadant 10 rame fara caturi puteti pune intr-o Dacie Drop-Side?
Multumesc mult.

eu am pus 7 cutii in logan...doar in interior + portbagaj spate..dar daca mai ai si un portbagaj deasupra probabil mai poti pune 4 .. :hi:

ce inseamna drop-side?!! :roll:

balanescuadrian

Citat din: balanescuadrian din August 13, 2010, 10:13:45 AM
Citat din: andrei_calinescu din August 11, 2010, 05:19:46 PM
Domnilor, va deranjez cu urmatoarea intrebare:
Cate cutii Dadant 10 rame fara caturi puteti pune intr-o Dacie Drop-Side?
Multumesc mult.

eu am pus 7 cutii in logan...doar in interior + portbagaj spate..dar daca mai ai si un portbagaj deasupra probabil mai poti pune 4 .. :hi:

ce inseamna drop-side?!! :roll:

in drop side incap 12 puse pe 2 randuri, iar daca mai ai si schela la masina mai merg 2 randuri de 4..

andrei_calinescu

Adrian, eu ma gandeam ca pe un rand incap 12 bucati, 4 in lungime si 3 pe latimea benei.
Deci 24 pe 2 randuri.
Am vazut ca Vali Gudas(de pe stuparitul) pune 12 in Double Cab(bena e mult mai mica decat la Drop Side).
La o cota de 49 cm pentru un corp de Dadant 10 rame, eu asa am calculat.
Gresesc?
Treaba e importanta deoarece am gandit ideea pastoralului pe vetre apropiate ca distante, deci posibilitatea de a misca usor familiile, neavand nevoie de mijloace de transport masive.
Ma intereseaza sa rentabilizez o investitie minima in 2-3 sezoane dupa care sa regandesc.
De aceea o Dacie Drop Side cu optiune 4x4, sau chiar doua(a doua condusa de tatal meu) poate fi o solutie economica si eficienta.

viorel_v2000

Citat din: andrei_calinescu din August 13, 2010, 05:16:47 PM
Adrian, eu ma gandeam ca pe un rand incap 12 bucati, 4 in lungime si 3 pe latimea benei.
Deci 24 pe 2 randuri....


Randul 2 s-ar putea sa ridice centrul de greutate prea mult.
De ce nu mergeti pe solutia camioneta cu platforma?