Lucrul la ferma

Creat de andrei_calinescu, Octombrie 15, 2009, 01:22:26 AM

« precedentul - următorul »

proapi


stefan1

  Din ce am citit de Caucaziana, ea nu face familii chiar asa de mari ca Italiana sau Carnica. Pe de alta parte am vorbit cu un sas care a fost cu razboiul prin Rusia, apoi deportat, si zicea ca a intalnit acolo stupi primitivi sub forma de turn, inalti de peste 2 metrii si de la care toamna se recoltau 200 kg de miere!

  Si eu zic ca Proapi, aveti zone foarte bune de cules.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andrei_calinescu

Ieri m-am intors din Romania unde am stat o luna, a fost ca o vacanta cu multe intalniri "apicole", vacanta premergatoare intoarcerii mele acasa.
Am sa incerc ceva cronologic.
Aici cu tatal meu, in zone subcarpatice prahovene ce vor deveni viitoare vetre.
Faneata era de vis, iar salcamul 2-3 au salvat stuparii zonali de la "faliment".

andrei_calinescu

Tot in saptamana aceea , o intalnire emotionanta cu un OM si stupar pe masura: d-l Puiu Toma, in pastoral la faneata in zona Moreni.

andrei_calinescu

La d-l Puiu Toma in pavilion.

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/watch?v=IDqIyLIPA_8[/youtube]

andrei_calinescu

Mai departe, intalnire cu Lucian71, inceputul unei prietenii...
Transvazare roisor.
Rama aceea neagra din principiu nu am fi folosit-o insa ramasese de la o familie bezmetica pe care am desfiintat-o si avea ceva nectar in ea. Oricum rama aceea nu ierneaza in cuib.

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/watch?v=GQ6bglfx3fM[/youtube]

andrei_calinescu

Lucica mandru foc de armada sa.

andrei_calinescu

A urmat o saptamana cu prietenii francezi, un alt maraton monstru intre zona Brasov-Prahova-Bucuresti -Dobrogea si retur in Bucuresti.
Aici impreuna cu Proapi la o stupina de reproductie de langa Bucuresti. Michel e "omul meu" cel din dreapta, in stanga e Christian, presedintele asociatiei apicole din zona Montpellier, cu un rol foarte energic si in desfasurarea Apimondiei de anul trecut.

andrei_calinescu

Aceeasi zi, vizita la stupina d-lui profesor Popescu, la pastoral la FS.
450 fam pe 400ha de floare.

andrei_calinescu

Privire de ansamblu, ce nu se simte din poza e caldura.
Acea definitie a caldurii pe care numai daca esti nascut in Baragan, asa cum sunt eu, o poti cunoaste.
Ca in Satra a lui Zaharia Stancu.

andrei_calinescu

Impreuna cu Proapi(Dumitru Cauia , cel pentru care am o deosebita admiratie).

stefan1

  Frumoase poze! Uite ca a trebuit sa vina Andrei din Franta ca sa arate aspecte ale apiculturii din Romania. Mai vrem!  :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andrei_calinescu

Salut Stefan, sa stii ca bunicul meu, basarabean, mi-a zis asa: in viata sa fii ca un burete. Deschis, numai asa poti avansa. Romania e un blestem frumos cum imi place mie sa spun. Cu conditia sa nu te uiti la televizor. Acum la televizor si in media in general e o politica de intristare a maselor. De inducere a unei tristeti generalizate. Dar poporul nostru, omul simplu de la tara nu e asa. E simplu, frumos, nobil, iti deschid usa zambind si fara sa te programeze cu 2 saptamani in avans asa cum se face printre cei "civilizati".
Legat de grupul, de comunitatea apicola, cred ca suntem "condamnati" sa avem contacte.
Christian, francezul mia zis o chestie : acu' vreo 10 -15 ani in Franta s-a pus problema " Ce ne facem daca dispare albina". Dupa acare si-au dat seama ca exista o problema conexa : "Ce ne facem daca dispare apicultorul, pentru ca daca dispare apicultorul albina e sigur condamnata".

andrei_calinescu

Cu parere de rau o spun, din maraton lipseste momentul "Valter", vizita la stupina lui Valter, in Dobrogea mea iubita.
Aventura a fost totala, deoarece la plecare, ne-am impotmolit, francezii au impins ca sa putem iesi si au gustat din noroiul pastos Dobrogean.
Aici lectie despre Varachet si Mavrirol cu dl Popescu.
De fapt discutia a inceput de la mirarea francezilor pentru faptul ca in varachet forte exista ambele molecule: amitrazul si taufluvalinatul. intrebarea a fost: ce faceti in   Romania daca varoua devine rezistenta la ambele?

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/watch?v=zZxg6JS-Wl8[/youtube]

andrei_calinescu

Francezii au plecat.
Am plecat si eu in Ardeal, sa-mi intalnesc frumusetea, pe Mariuca.
E injectata incurabil cu virusul albinelor, asa ca au fost zile si nopti cu dragoste si povesti despre albine.
In stupina la Micesti cu matcuta Mariuca la introdus de matci.

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/watch?v=2oHYICN70i0[/youtube]