Asociatia Apicultorilor Profesionisti "Albina Ramniceana" Rm. Sarat

Creat de PuisoruApis, Decembrie 15, 2011, 04:14:17 AM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Si eu am brau la caturi dar nu am observat sa se putrezeasca lemnul sub el.

salixbabilonica

D-le Romikele,va inteleg pozitia si in acelasi timp o respect! :hi:Ceea ce am spus eu se vrea a fi observatie pertinenta.Filmul respectiv de asemenea este reclama la modelul respectiv.Pina aici toate bune,dar eu ca si potential client(teoretic) am dreptul sa-mi spun opinia,asa e in orice tara capitalista :)O sa incerc sa caut modelul de aparat pe care l-am mentionat.Faceti un experiment:luati un ampermetru ordinar si pe o sipca bateti doua cuie la 2 cm distantta intre ele.Legati la cuie cablurile ampermetrului si faceti masuratori succesive pe o scindura cu umiditate crescuta,la 20 grade Celsius.Repetati experimentul pe aceeasi scindura,dar la -15 grade.O sa vedeti valori diferite,la temperatura scazuta o sa avetti o valoare masurata ca si cum a scazut umiditatea,dar ea de fapt nu scade.De aici performantele scazute ale aparatului care masoara umiditatea ca in film.In rest ,ce sa zic,1 milion de stupi vinduti si 50 ani rezistenta pt fiecare stup vindut ii urez d-nului Apis!!!! :bravo:

pharaonu75

#32
Citat din: salixbabilonica din Decembrie 20, 2012, 06:51:19 PM
D-le Romikele,va inteleg pozitia si in acelasi timp o respect! :hi: Ceea ce am spus eu se vrea a fi observatie pertinenta...

Partea cu aparatul de masurare a umiditatii am inteles-o si inclin sa va dau dreptate intr-o anume masura.
Insa la partea cu braul, nu ma pot abtine sa nu va intreb (asta pentru ca ati spus ca afirmatia se vrea o ramarca pertinenta) cati stupi ati avut in folosinta cu astfel de brau si pe ce perioada?
Parerea mea este ca o observatie pertinenta se poate face doar daca in spate exista experienta...

Cat despre reclama... Danut prezinta ceea ce face el, cum lucreaza, ce rezultate obtine. Nu spune "cumparati de la mine". Nu spune "asta este cel mai bun model de stup", etc., ... etc. Nu are brevetat acel model de stup! Daca eu maine vreau sa il fabric si sa il vand, cu siguranta nu ma va da in judecata.
Daca ceea ce face el in film s-ar considera reclama, atunci inseamna ca fiecare dintre noi, cei care am postat vreun filmulet pe forum, ne facem reclama!

P.S. Romikele isi facea zilele trecute reclama la caine! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Dragul meu, printre altele sunt si inginer metalurg, am lucrat destui ani in proiectare si crede-ma ca pretentiile legate de umiditate la modelele din lemn folosite pentru turnarea pieselor sunt cu mult mai mari decat la stupi.
Te invit sa vii aici cu ce aparat iti doreste sufletelul, si te vei convinge singur.

romikele


pharaonu75

Romikele, ce cauti ma in sifonier? Te-ai obisnuit ca la amante? =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bee_lover

Ce pozitie de paparazzi aveti domnule Mihai, noroc cu oglinda  =))
Pharaoane, e doar iluzionism  =))

romikele


pharaonu75

Lui Aki ii cam luceau ochii! Cumva i-ai dat vreo tuica inainte, ca sa stea linistit la poza? :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele


romikele

25 decembrie 2012

Precizare: taxa de paricipare la seminarul amintit in videoclip este de 35 de lei, pentru oricine e interesat sa participe.

ERATĂ: Simpozionul va avea loc pe data de 09 ianuarie 2013 (nu 09.12.2013, cum dl. președinte a zis din cauza emoțiilor  :smile: ).

Vom reveni cu amanunte legate de tematica discutiilor.

Florin-braileanul (FlorinI)

am aflat ca ora de incepere e 9.00
data este cea corectata mai sus, adica 9 ianuarie 2013

parerea mea personala este ca la acest tip de simpozioane nu ar trebui taxa de participare, dar ... parca totusi 35 lei... merita
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006


Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Decembrie 27, 2012, 04:16:48 PM
moca... mici mama nu i-a dat lu" tata ...  :)

dar era indicat ca fiecare sef de asociatie sa-si invite membrii, sa le suporte deplasarea, cazarea, masa si pretul biletului la sedinta, ca doar deaia a castigat usl-ul, ca sa nu mai se repete greselile de pe vremea fostelor guvrenari.... 
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)