Dadanttul Romanesc cu 12 rame+2 magazii

Creat de milu56, August 10, 2008, 04:44:18 PM

« precedentul - următorul »

milu56

Dadanttul Romanesc cu 12 rame si 2 magazii.Componente:fundul stupului care are aerisire pe toata suprafata,corpul de baza cu rama de 300H aici avem rama cu alimentator si diafragma de reducere a cuibului,cele 2 magazii egale cu rama de 146 H atentie pe 2 corpuri de magazi se poate pune o rama de cib,rama cu scandurelele de podisor,alimentator de 8-10.Kg.si capacul stupului.Inaltimea totala este de 740,latimea de 520 stupul e patrat se poate folosi si in pat cald. La fundul stupului are un bloc de 20/20si cu lungimea de 440 si polita de zbor de 90 latime si
490 lungime.In Germania acest stup e la un pret de 120 euro.cu rame cu tot cu sarma de inox montate.Stupi sunt din lemn,in Germania stasul e mai lat cu un centimetru de aceia iam pus nume dadantt Romanesc.O SA VA SPUN SI PRETUL PENTRU ROMANIA MAI TARZIU.

bucovineanu

Despre diferitele tipuri de stupi se poate discuta mult. Dupa aproape 30 de ani de experienta in domeniul apiculturii pot spune ca in conditii identice de cules productia de miere nu prea depinde de tipul stupui folosit ci de alti factori:
- cunostintele si priceperea apicultorului
-selectia si ameliorarea reginelor etc.
Folosirea stupului vertical permite obtinerrea mierii pe sortimente si usureaza munca apicultorului.

D006

am cumparat 2 roi si vreu sa imi fac stupi...ce sfaturi imi dati pt pregatirea de iarna si altele pt incepatori. :hi:
multumesc

gudas valentin

Citat din: adrianam cumparat 2 roi si vreu sa imi fac stupi...ce sfaturi imi dati pt pregatirea de iarna si altele pt incepatori. :hi:
multumesc
Cumparati o carte de specialitate.
Citeste forumul asta si celalalt stuparitul.
Vei gasi mai multe raspunsuri si alegi variante. :hi:
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

stefan1

Era bine daca luai roii in mai, ca pana toamna sa creasca si ei si sa acumulezi si tu cunostinte. Daca si roiul e slab si tu esti slab (pregatit)- scuze daca gresesc-, e posibil sa ai pierderi in iarna. Totul e sa nu descurajezi, multi stupari au inceput si cu unele esecuri.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Va multumesc pt raspunsuri sh intelegere pt cei incepatori cum sunt si eu... :hi: imi dau seama ca acest forum face cat toate cartile la un loc....SH NU E DOAR O LAUDA
:hi:

alexutu

00007

D006

Stupi supraetajati sunt practici datorita flezibitati de configurati pe care le poti creea. Problema aparuta este greutatea si de aceea uni trec de la 10 rame la 8 rame si al doilea motiv este ca se ierneaza mai bine in 8 rame fiind spatiu de incalzit mai bun.
La mine hibernarea nu exista si chiar am vazut familii in 2 cutii 1/1 si cu 5 magazi.

D006

buna ziua,am si eu o intrebare,stie cineva cati stupi pe 12 rame+2 magazii iasa dintr-un metru cub de scandura? macar cu aproximatie daca nu exact...multumesc anticipat :hi:

milu56

Da,daca peretii stupului se fac de 2'5 cm. trebuie 1 m. cub  pentru 20 de stupi.Daca o cumperi uscata gata si taiere radiala o gasesti cu 15o de euro/m.cub,deci 7,5 euro costa materialul pentru un stup.

D006

Citat din: milu56Da,daca peretii stupului se fac de 2'5 cm. trebuie 1 m. cub  pentru 20 de stupi.Daca o cumperi uscata gata si taiere radiala o gasesti cu 15o de euro/m.cub,deci 7,5 euro costa materialul pentru un stup.
nu preacred ca se poate face asa mult dintr-un mc
aprocximativ se pot face pana in 15

milu56


D006

Citat din: milu56La tine,da.
cam cate lazi ati facut dumneavoastra , dar nu pe hartie  :nod:

dumitru alin

legat de caldura stupului eu cred ca daca cuibul este restrans bunesi se pune o diafragma de poliester de 2,3,4sau chiar 5 caldura este ok ,pt ca nu are pe unde sa piarda caldura

milu56

Citat din: marius
Citat din: milu56La tine,da.
cam cate lazi ati facut dumneavoastra , dar nu pe hartie  :nod:
Eu nu fac lazi de vanzare,dar am facut peste 10.000 de lazi inainte sa vin in Spania,orcum pot sa concurez cu orce tamplar si referitor la material daca sti sa calculezi asa este cum am am sus eu,este simplu de calculat,la fund se face o simpla rama in care se pune aerisirea,dar eu nu am nevoie de calcule la cate lazi am facut nu mai am nevoie de schite,de calcule le am in memorie toate,deci la acest capitol sigur i-ti dau lactii.