Evodia

Creat de dragos2006, Iunie 06, 2009, 08:02:48 PM

« precedentul - următorul »

Nicolae_Stupar

Citat din: Ionel_Cluj din Septembrie 21, 2015, 09:23:33 PM
Am si eu trei puieti de evodia in livada ,le.am infasurat trunchiul cu ziar,la fel procedez si cu pomii fructiferi mai mult pentru a-i proteja de iepuri caci e camp deschis .lafel am procedat si cu ginko biloba arborele de matase si alte specii raresi nu au inghetat si la noi ,la cluj e ger iarna,in schimb mi-au inghetat in septembrie trecut paulowniile

Ce varsta au puietii?
as putea sa ii vad intro zii? stau in Cluj-Napoca.

Ionel_Cluj

Una are trei ani si are in jur de 1 miar celelalte doua au doar doi ani .toate trei au fost cumparate de la targul apicol.sunt destul de frumoase mai ales ca sunt plantate in livada pe deal si nu le prea ud caci e departe.am sa va las nr de telefon.o evodia foarte mare este in curtea de la ing pe memo unde este caserie rds

Nicolae_Stupar

multumesc foarte mult,
eu am fost la ING in fata nu am gasit nici un copac care sa semene cu evodia.  :(

Ionel_Cluj

Este pe Memo la nr 2_4 cred chiar vis a vis de primarie treci de bariera in curte ,pe dreapta ,aproape de coltul cladirii

Nicolae_Stupar

Am gasit un exemplar de Evodia/Euodia in gradina botanica cluj sectorul plante industriale are si seminte coapte acuma.
Abia astept sa discut cu cineva raspunzator de la Gradina despre modul de iernare al Evodiei folosit de ei.

Cristel

Citat din: Cristel din Noiembrie 26, 2014, 03:42:54 AM
Pentru ca se apropie Mos Nicolae, as vrea sa vad daca sunt pregatiti cativa apicultori sa primeasca un cadou simbolic: seminte de evodia. M-as bucura enorm daca vom reusi sa raspandim acest copac melifer in tara. Mama semintelelor este mareata, seamana cu un tei in ceea ce priveste statura si cred ca are 20 de ani.

Cine se inscrie?  :P
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

MirceaCalin


Bătrânul

In sfirsit infloresc evodiile mele . Albine cit cuprinde !!!! MULTUMESC FIOK SANYI pentru puieti !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

stefan1

 Vai ce diferenta de inflorire! Normal incepand de la jumatatea lui iulie infloreste evodia. Se vede ca esti la polul frigului.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Vreau si eu puieți!

buya

Salutări
Daca vre-ti semințe de evodia gratuit,un mesaj privat va rog.
Semințele sunt de la mine din stupina,evodiile au înflorit anul acesta prima dată.

Iernare ușoară.
"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler

Fifi

Nu incerc sa fac reclama dar pentru cei interesati (eu am cautat direct puieti) de puieti de Evodia(Euodia hupehensis) am gasit la pepiniera Mizil urmatorele:
- dimensiune: 20/40 cm   5 ron    Ghiveci
- dimensiune: 30/60 cm   3 ron    Radacina nuda/balot
- dimensiune: 60/100 cm    7 ron    Radacina nuda/balot
Momentan am trimis un e-mail dar nu am primit inca raspuns ce este drept e-mailul l-am trimis pe 22.12.2016.
Sunt incepator va rog sa dati cu sfaturi si nu cu pietre.

sfantul spiridon

am vrut sa fiu un promotor al acestui copac. am trimis seminte in multe localitati ale tarii. am fost ,,mana buna,, pentru cineva ?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sfantul spiridon

Spuneam ca in mai anul trecut evodiile mele au murit. Am renuntat la chimicale si numai cu gainat si apa pana in toamnă au ajuns la acest nivel. Mentionez ca brumele dupa inverzire sunt catastrofale
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sfantul spiridon

Sau
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro