VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

bmdna

Asa arata stupina azi, 21 aprilie. In plus, am si ramas inzapezit la 5 km de casa. Tiruri care au derapat au blocat drumul abia am reusit sa ma intorc. Am constatat ca sintem foarte organizati si informati. Nimeni pe drum, nici politie nici drumari, noroc de statiile colegilor. Tot am sperat ca cineva s-a imbatat si a bagat date gresite in sistemul ce da prognozele meteo. Dar nu, datele au fost corecte. S-a lasat cu strat de zapada de peste 60 de cm si copaci rupti, prabusiti sub greutatea zapezii.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

sfantul spiridon

am scapat de- o grija. M- a ajutat bruma si inghetul de dimineata, astazi. Nu mai am nevoie de rame, sarma, de nimic. Anul viitor va fi un an bun. Sunt convins. Pana atunci mierea de salcam va fi mai rara decat cea de manuka. noroc cu niste prieteni care an de an performeaza. o voi gusta de la ei. Ce frumoasa e apicultura!
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

MirceaCalin

Citat din: sfantul spiridon din Aprilie 21, 2017, 12:32:00 PM
am scapat de- o grija. M- a ajutat bruma si inghetul de dimineata, astazi. Nu mai am nevoie de rame, sarma, de nimic. Anul viitor va fi un an bun. Sunt convins. Pana atunci mierea de salcam va fi mai rara decat cea de manuka. noroc cu niste prieteni care an de an performeaza. o voi gusta de la ei. Ce frumoasa e apicultura!

   

MOTANUL

Citat din: sfantul spiridon din Aprilie 21, 2017, 12:32:00 PM
Noroc cu niste prieteni care an de an performeaza. o voi gusta de la ei. Ce frumoasa e apicultura!
=))

Bucurestiul a cam scapat "ieftin" la perioada asta de frig. Dimineata nici vorba de gheata sau zapada si la pranz 10 grade. De maine 15.
In cateva zile se anunta 20 de grade si o sa continui cu adaugatul de rame si caturi. Nu cred ca mai este rapita pe camp dupa frigul asta - dar cred ca o sa inceapa puternic flora spontana de pe camp (parloaga). Una e sa gaseasca albinele flori la 10-20 de metrii de stupi si alta e sa parcurga 1 km sa ajunga la rapita.

Poza de azi
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

gore

Baftosilor. Va trecut glontul pe la urechi, dar nu te bucura pana nu vezi ce va fi sambata si duminica dimineata. se anunta inghet si bruma, inclusiv la Bucuresti.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Eugen B

Nu cred ca va ingheta toata tara si nu va mai fi nimic.
Imediat cum e putina vremea rea foarte multi incep sa se planga. Asta e apicultura, cu buna si cu rele, la fel cum se face selectie la matci asa  se face si se va face si la stupari, sau asa zisi stupari.
Cine face apicultura cat de cat performanta nu cred ca nu va face nimic. Si apicultura cere mult timp si bani pentru performanta. Nu mai este ca acuma cativa zeci de ani

bmdna

Daca s-a inteles ca ma plang, eu nu ma plang. Am aratat doar ce vreme este in zona mea. In rest, cat mai traieste macar o matca, sint stupar.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

dorindafi

in dimineata asta ora 3 = bruma
ca si anul trecut anul asta , canci salcim 2 si 3 in gorj
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

gore

Iata un tabel cu pragurile rezistentei termice la ger a culturilor. Din pacate nu cuprinde rapita.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

un Finut

Citat din: gore din Aprilie 21, 2017, 06:51:47 PM
Iata un tabel cu pragurile rezistentei termice la ger a culturilor. Din pacate nu cuprinde rapita.
Din ce am vorbit cu inginerul de la asociație am înțeles ca rapița rezista in stadiul in care e acum pana la temperaturi de -5 grade

relutu

Dupa una rea,la mine a mai venit una:azi pe la pranz viscol dar cu soare,albinele au iesit dupa apa si au sfarsit moarte prin zapada. ))/.

gore

Imi pare rau, am vorbit cu un amic si zicea la fel, ca abia mijea soarele si albinele au si inceput sa iasa. Nevoie mare de apa si nectar.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

serban

Citat din: relutu din Aprilie 21, 2017, 07:56:21 PM
Dupa una rea,la mine a mai venit una:azi pe la pranz viscol dar cu soare,albinele au iesit dupa apa si au sfarsit moarte prin zapada. ))/.
La fel și la mine.

undragutz

Citat din: gore din Aprilie 21, 2017, 06:51:47 PM
Iata un tabel cu pragurile rezistentei termice la ger a culturilor. Din pacate nu cuprinde rapita.

Va rezista rapita.
Este planta rezistenta la ger .
Cum spunea finu, mai jos de -5 grade ii plesnesc capilarele de la ger.

relutu

Degeaba rezista,ca o buna parte din cules sa terminat fara sa benificiem de el.Asta e.